Bitcoin čaká dôležitý pohyb
Bitcoin čaká dôležitý pohyb. Zdroj: shutterstock.com/Travis Wolfe

Už viac ako rok sledujeme na trhoch klesajúci trend. Bitcoin sa od svojho maxima z novembra 2021 dostal v priebehu roka 2022 na hodnoty, ktoré boli nižšie až o 75% od ATH. Od začiatku roka 2023 ale s napätím a veľkými očakávaniami sledujeme, ako cena konečne rastie. 

V posledných rokoch bol vždy mesiac marec tým mesiacom, ktorý ukončil klesajúci trend a odštartoval ďalšie rastúce obdobie. Bolo to rovnaké bez ohľadu na to, či na trhu prevládal bullmarket alebo naopak, prebiehal práve medvedí trh. Je zaujímavé, ako tento kalendárny mesiac rok čo rok rozbieha trh rovnakým smerom.

btcusd
BTCUSD Zdroj: tradingview.com

Marec 2020

V roku 2020 práve v marci začala rally, ktorá neskôr pokračovala exponenciálou a skončila až dosiahnutím nového ATH. Počas tohto dlhodobého rastového obdobia, ktoré trvalo 400 dní, bitcoin vypumpoval o neuveriteľných 1500%.

btcusd
BTCUSD Zdroj: tradingview.com

Marec 2021

V tomto roku práve mesiac marec ukončil krátkodobý korekčný pokles, v rok trvajúcom bullmarkete a odštartoval finálny rast, ktorý viedol až k novej historicky maximálnej cene bitcoinu.

btcusd
BTCUSD. Zdroj: tradingview.com

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0! Práve prebieha akcia -20% na 3 a 6 mesačné členstvá!

Marec 2022

Rovnako ako aj v predchádzajúcich rokoch, aj vtedy sa v marci zopakovala situácia, že práve tento mesiac otočil trend smerom hore. Bolo to obdobie dlhého medvedieho trhu, no napriek tomu sa v marci trend na nejaký čas otočil a priniesol na trhy veľmi žiadúcu úľavu.

btcusd
BTCUSD. Zdroj: tradingview.com

Aktuálna situácia

Dnes vidíme, presne tak ako vždy v marci, že sa cena bitcoinu odrazila prudko hore. Už teraz sme zaznamenali 40% nárast ceny len od začiatku tohto mesiaca. Budú teda rasty pokračovať aj naďalej, čaká nás obdobie býčieho trhu? Tak, ako sme to zažili aj v predchádzajúcich rokoch? Nasvedčujú tomu aj ďalšie ukazovatele.

btcusd
BTCUSD. Zdroj: tradingview.com

Sentiment trhu je veľmi pozitívny

Populárny ukazovateľ Fear and Greed index, teda index strachu a chamtivosti, analyzuje sentiment na bitcoinovom trhu. Aktuálnu náladu na trhu vyjadruje na stupnici od 0 do 100. Nula znamená „Extrémny strach“, zatiaľ čo 100 znamená „Extrémna chamtivosť“.

Dnešné hodnoty indexu strachu a chamtivosti poukazujú na optimistické očakávania investorov a veľmi pozitívnu náladu na trhu kryptomenových aktív. 

fear and greed index
Fear and greed index. Zdroj: alternative.me

Čaká nás teda obdobie rastu?

V posledných dňoch sa na nás valí nebezpečná vlna bankrotov bánk, ktorá významne ohrozuje celý finančný systém. Centrálne banky im hádžu záchranne koleso a snažia sa ochrániť bankový sektor pred potopením. 

Napriek veľmi znepokojivej situácií v bankovej sfére, zažívajú kryptomenové trhy býčie obdobie. Investori predpokladajú, že vláda pod vplyvom posledných udalostí zmierni svoju reštriktívnu politiku zameranú na boj s infláciou, čím sa na trhu vytvorí priestor na rast.

Ak sa tieto očakávania naplnia, marec aj tento rok potvrdí svoj status mesiaca, ktorý štartuje uptrend. No v prípade, že sa regulátorom kolaps v bankovom systéme nepodarí zvrátiť, bude tento marec prvým, ktorý pošle trhy prudko dole.