Bitcoin flash crash

Výkon Bitcoin blockchainu (hashrate) v roku 2019 neustále stúpal. Ťažba sa teraz vzhľadom na (dlhodobo) rastúcu cenu tejto kryptomeny stále vyplatí a nedávno sme dokonca oslávili prekonanie významného míľniku – 100 exahashov.

100 000 000 000 000 000 000 hashov

23-24.9 sme však zaznamenali veľkú anomáliu. Hashrate celej siete záhadne padol o viac než 40%. Podľa webu cointelegraph klesol na necelých 57 exahashov, v čase písania tohto článku je to už o 10 exahashov viac. Momentálne nie je jasné, čo spôsobilo tento pokles.


25.9. sa však výkon Bitcoin siete začína vracať do normálu. Zdá sa, že šlo o krátku anomáliu a ktokoľvek bo dva dni odpojený už zase ťaží.

Avšak trh s kryptomenami nám dnes výrazne padol. Report nájdete tu.

bitcoin hashrate anomalia

Môže vás zaujímať: Ťažba kryptomien (mining) – Ako na nej profitovať, keď nechcem vlastniť zariadenie?

Hashrate ako indikátor

Výkon Bitcoin blockchainu je často označovaný aj ako indikátor záujmu o túto kryptomenu a mal by priamo korelovať s cenou. Na prelome rokov 2018 a 2019 si môžete všimnúť pokles, ktorý bol odpoveďou na pokles ceny z 6500 $ na necelých 3500 $. Ťažiari vtedy vypínali svoje ASIC-y, pretože im ťažba nepokryla ani náklady za elektrickú energiu.

Analytici sa počas tohto leta pri svojich bullish predpovediach neraz odvolávali práve na rastúci hashrate, ktorý takmer každý týždeň vytváral nové high.

[Mining] Proof of Stake vs. Proof of Work – Končí doba ASIC a grafických kariet?

Ako tento flash crash ovplyvní Bitcoin?

Tak prudký pokles naznačuje, že jeden človek resp. jedna firma má k dispozícii 30-50 exahashov výkonu. To by mohlo byť dosť na vytvorenie 51% útoku. Decentralizácia siete Bitcoinu je tak o niečo horšia, než sme očakávali.

Bitcoin mempool - 2019 dump
Bitcoin mempool – 2019 dump – ZDROJ

Pokles Bitcoin hashrate môže negatívne ovplyvniť aj bežných používateľov tejto kryptomeny. Tvorba blokov sa totiž spomalila o cca 20-40 %. Posielanie transakcií je tak drahšie a pomalšie. Mempool je však našťastie prázdny. Počet nepotvrdených transakcií zatiaľ nestúpa.

Cena Bitcoinu mierne klesá

1h BTC/USD - Bitstamp
1h BTC/USD – Bitstamp

Cena Bitcoinu zatiaľ tento týždeň mierne klesá. Je však nepravdepodobné, že to spôsobil práve nižší hashrate. Na cenu tejto kryptomeny vplýva množstvo faktorov a z dlhodobého hľadiska vyzerá stále veľmi dobre.

Ak obchodujete Bitcoin, odporúčame pozrieť si našu VIDEO analýzu:

VIDEO analýza – Trh krváca – Napätie na Bitcoine by sa dalo krájať

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance