Graf na dnes: mýtus o cenovej stabilite akcií. Niektoré sú v strate už 80 %
Graf na dnes: mýtus o cenovej stabilite akcií. Niektoré sú v strate už 80 %. Zdroj: https://www.shutterstock.com/soul_studio

Porovnávanie akciového trhu s kryptomenovým niektorých analytikov rozčuľuje, keďže nejde o adekvátne a rovnocenné porovnávanie. Zatiaľ čo akcie predstavujú etablovaný trh s dlhou tradíciou v minulosti, kryptomeny sú relatívne mladé, dosiaľ neregulované a špekulatívne odvetvie, kde hovoriť o využiteľnosti a praktickosti jednotlivých projektov je ešte priskoro. Kryptomenový sektor však napreduje a jeho kapitalizácia každým rastovým cyklom rastie, čo spôsobuje aj rast ziskov investorov.

Práve ziskovosť na jednej strane a volatilita trhu na druhej je predmetom porovnávania kryptomien s akciami. Porovnávanie grafov akcií a indexov s Bitcoinom a altcoinmi ukazuje, že jednoznačným víťazom v kategórii ziskovosti sú kryptomeny. Na druhej strane volatilita a zachovanie si istej cenovej stability predstavuje jeden z pilierov kritiky kryptomien. Mnohé totiž dokážu urobiť zhodnotenie niekoľko stoviek až tisíc percent za krátky čas, no súčasne stratiť aj 90 % zo svojej hodnoty.

Poklesy akcií

Investičný sektor preto neodporúča investíciu do kryptomien, skôr naopak, upriamuje pozornosť na akcie a indexy, ktoré majú byť pomyselným ostrovom finančnej stability a ochrany pred ekonomickými turbulenciami, nestabilitou a infláciou. Súčasná ekonomická situácia s infláciou na 40-ročných maximách a s globálnou hrozbou recesie, o ktorej už hovoria aj centrálne banky, dáva príležitosť na otestovanie tézy, či poskytli akcie skutočne takú ochranu, ako proklamuje investičný sektor.

Bližší pohľad na akcie a indexy ukazuje, že hoci v dlhodobom horizonte rastú, v čase krízy ich hodnota rapídne klesá. Pozrime sa napríklad na index S&P 500. Od svojho maxima sa index nachádza vo vyše 24-percentnom poklese, pričom analytici predpokladajú, že pokles až do 50 % od maxima je reálny. Ak ste do indexu investovali v dlhodobom meradle, ste pravdepodobne stále v zisku. Počas krízy však môžete potrebovať akútne peniaze a tie, naopak, keďže sú investované, strácajú na hodnote vtedy, keď ich najviac potrebujete a nie sú ani k dispozícii.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Sankcie na ropu nezaberajú, príjmy Ruska neklesajú

Graf na dnes: SPX, 1M.
Graf na dnes: SPX, 1M. Zdroj: Tradingview

Ak by ste investovali do samostatných akcií, v čase krízy vaše peniaze rovnako strácajú na hodnote. Kritici upozornili napríklad na akcie Netflixu, ktorý klesol na minimum vzdialené od svojho maxima vyše 76 % (viz. graf nižšie). Ak ste investovali do Netlfixu od roku 2018 a nevybrali si zisky (poctivý hodler), dnes ste tam, kde ste boli, pričom nemáte žiadnu záruku, že akcie neklesnú ešte nižšie, keďže sa nachádzame čerstvo v/pred recesiou.

Graf na dnes. NFLX. 1M.
Graf na dnes. NFLX. 1M. Zdroj: Tradingview

Kanadská spoločnosť Shopify Inc. je príkladom ďalšej firmy, ktorej akcie sa nachádzajú vo vyše 82-percentnom poklese. Od roku 2022 patrí Shopify medzi 10 najväčších verejne obchodovaných kanadských spoločností podľa trhovej kapitalizácie. Celkové príjmy spoločnosti za celý rok 2021 boli 4,611 miliardy USD. Dnes sa cena akcie nachádza tam, kde bola naposledy v marci 2020.

Graf: SHOP. 1M
Graf: SHOP. 1M. Zdroj: Tradingview

Finančné mýty

Akcie v horizonte rokov rastú, no ako môžeme vidieť na grafoch vyššie, v prípade kríz patria medzi rizikové a volatilné investície. Hoci ich v žiadnom prípade nemožno porovnávať s volatilitou kryptomien, tvrdenie, že sú uchovávateľom hodnoty, je klamlivé. Počas krízy sa najviac ukázala užitočná hotovosť a diverzifikované investovanie. Pokiaľ ste investovali do akcií v býčom trhu a nevybrali ste zisky, v súčasnosti môžete očakávať ďalšie poklesy a straty. Preto nikdy nestavte na jednu kartu a nikdy neinvestujte všetko.

Čítaj ďalej: Obavy z recesie dohnali niektoré odvetvia priemyslu na absolútne dno

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance