Na konci septembra predstavila spoločnosť Huawei dva nové vlajkové telefóny Mate 30 a Mate 30 Pro. Tie si však museli vystačiť len s verziou Androidu bez Google aplikácií. Avšak, išlo na ne nainštalovať aplikácie Googlu za pomoci jednej šikovnej aplikácie. Google ale teraz zatrhol aj túto možnosť, čo predstavuje pre Huawei naozaj veľký problém.

Mate bez Youtube či Gmailu

Mapy Google, Gmail, prehrávač YouTube či obchod Google Play. To sú aplikácie, bez ktorých sa spomínané telefóny budú musieť zaobísť. V okresanej verzii Androidu neboli tieto programy nainštalované už od začiatku, ale existovala možnosť, ako ich tam dostať.

Užívatelia sa k webovým verziám mohli dostať, a to prostredníctvom internetovej služby LZPlay. Do nej stačilo vyplniť svoje prihlasovacie údaje, čím sa sprístupnil inak zablokovaný obsah z dielne Googlu. Podľa serveru Android Authority však bola služba LZPlay v druhej polovici tohto týždňa vyradená z prevádzky.

Mohlo by vás zaujímať: [VIDEO] Scania predstavuje nákladniak bez kabíny – Dokáže jazdiť úplne sám!

Reakcie Googlu na sankcie zo strany USA voči Číne

Mate 30 a Mate 30 Pro išli v zahraničí do predaja s upraveným Androidom kvôli americkým sankciám, ktoré boli na spoločnosť Huawei uvalené v máji tohto roku. Kvôli tomu nemôže čínsky podnik neobmedzene obchodovať s americkými spoločnosťami. To sa týka aj Googlu. Práve preto sa všetky budúce telefóny od Huawei musia zaobísť bez plnohodnotného Androidu.

Po internete sa šíri správa, že za koncom LZPlay stojí práve Google. Ten na vývojárov vyvíjal tak veľký tlak, že boli nútení ich aplikáciu nakoniec odstrániť, aby sa vyhli prípadnému súdnemu konaniu. Či je táto správa pravdivá, nedokážeme teraz s úplnou istotou potvrdiť.

Záver

Fakt, že Google odstrihol Huawei Mate 30 od ich siete úplne, je škoda. Osobne sa mi telefón páči, môže pokojne konkurovať akejkoľvek ďalšej vlajkovej lodi, ale práve bez aplikácií spoločnosti Google o neho nebude v Európe a Amerike veľmi veľký záujem. Prípadným záujemcom nezostáva nič než dúfať, že sa nejako táto vojna upokojí a pre telefón bude opäť k dispozícii plnohodnotný Android.

Čo čítať ďalej?

Coinbase mení poplatky – Veľkí investori ušetria

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of