akciové indexy obamu obama trump trumpa

V prvej časti seriálu, v ktorom porovnávame hlavné akciové indexy, ste sa mohli dozvedieť o vývoji indexu S&P 500 za Donalda Trumpa a Baracka Obamu. Poďme na to nadviazať ďalšími indexmi, ako je Dow Jones Industrial Average a NASDAQ Composite. Článok môžete brať tiež ako predstavenie základných charakteristík týchto indexov.

Dow Jones Industrial Average

DJI srovnání

Dow Jones Industiral Average (DJIA) je jeden z najznámejších ukazovateľov vývoja na americkom akciovom trhu a ide o cenovo vážený index. DJIA je pomenovaný po jeho zakladateľovi, ktorým bol Charles Dow, a jeho obchodnom partnerovi Edwardovi Jonesovi. Jeho popularita je daná predovšetkým dobou, po ktorú je počítaný. Index bol po prvýkrát spočítaný 26. mája 1896, čo z neho robí historicky najstarší index na svete.

V tom čase obsahoval len dvanásť, a to výhradne priemyselných spoločností. Nie je žiadnym prekvapením, že tie spoločnosti boli zamerané na oblasti ako železničný priemysel, spracovanie bavlny, tabaku, cukrovej trstiny, zemného plynu a pod. Jednoducho na priemyselné odvetvie, ktoré bolo vtedy najväčším ťahúňom ekonomiky. Tvorca indexu, Charles Dow, je právom považovaný aj za zakladateľa technickej analýzy. Ak vás to zaujíma viac, tak odporúčam prečítať si moje dva články práve o Dowovej teórii.

Donald Trump vs. Barack Obama

Hneď pri prvom pohľade na graf je zrejmé, že vývoj indexu Dow Jones je vizuálne viac než podobný tomu, čo sme mohli vidieť na S&P 500. Ako ste sa už dozvedeli z minulého dielu, tak Barack Obama nastúpil do prezidentského úradu v čase, kedy už bola finančná kríza z roku 2008 na konci. Z grafu je jasné, že pár týždňov po prevzatí úradu sa index v podstate odrazil od dna. Rovnako tak ako pri S&P 500 mal za sebou index štyri väčšie korekcie, ale zakaždým sa z toho index nakoniec dostal. Celkovo hodnota indexu vzrástla počas Obamovho prezidentovania skoro o 150 %.

Donald Trump nastúpil do úradu 20. januára a vlastne prevzal už rozbehnutý vlak, ktorému začína dochádzať para v kotli. Po prevzatí moci Trumpom bolo posilňovanie indexu ešte agresívnejšie, než kedykoľvek predtým. Môžete si všimnúť, že sklon, pod akým pohyb up prebiehal, je veľmi vysoký. O to k väčšiemu pádu sa potom schyľovalo (a nakoniec k nemu aj skutočne došlo) na začiatku roku 2018. Spoločne s tým začala aj nevídaná volatilita, ktorá v podstate trvá dodnes. K dnešnému dňu teda hodnota indexu vzrástla o 31 %.

Záver

Tak, máme za sebou ďalší diel, v ktorom sme sa pozreli na index Dow Jones. Nabudúce budeme pokračovať s indexom NASDAQ Composite a súčasťou dielu bude aj odpoveď na otázku, ktorú si kladieme v titulku.

Čo čítať ďalej?

Americkí vlastníci a manažéri sa zbavujú vo veľkom akcií svojich vlastných spoločností

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.