Generálny riaditeľ Chevronu: energetická kríza uvrhne Európu do recesie

Ekonomika Recesia v Európe
Recesia v Európe. Zdroj: Shutterstock.com/badwiser
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rusko nedodáva zemný plyn cez Nord Stream 1 od záveru augusta. Moskva začala redukovať dodávky cez tento plynovod v polovici júna, čo odôvodnila údajnými technickými problémami. Otvára sa otázka, čo to predstavuje pre Európu a aké to môže mať dlhodobé následky. Na túto otázku v rozhovore pre CNN nedávno odpovedal Mike Wirth, generálny riaditeľ spoločnosti Chevron.

Wirth si myslí, že Európa posledné roky dbala na to, aby boli v popredí obnoviteľné zdroje energie a redukovala jadrovú energiu. Do vysokej miery sa obmedzovalo využívanie uhlia a závislosť od plynu narastala. Na otázku, či to môže spôsobiť recesiu v Európe, odpovedal:

Bude to bolestivé. Ceny sú už teraz veľmi vysoko v porovnaní s minulosťou a zvyškom sveta. Pre Európu je pravdepodobné, že vstúpi do recesie práve z tohto dôvodu.”

Mike Wirth v rozhovore pre CNN

Mike Wirth v rozhovore pre CNN. Zdroj: CNN

Prečítaj si tiež: Nečakajte vládnu podporu v časoch krízy, ľudia sa musia o seba postarať sami (Komentár)

USA čaká šok

Ďalšou témou rozhovoru boli ceny na pumpách, ktoré klesli spolu s cenou za barel ropy. Wirth nie je fanúšikom zákazu vývozu americkej ropy do krajín, ktoré ju môžu potrebovať viac. Preto povedal, že zákaz exportu predstavuje riziko odberu zásob, ktoré sú potrebné v iných častiach sveta. To potom ovplyvní cenu dovozu do danej krajiny.

Generálny riaditeľ spoločnosti Chevron, jednej z najväčších energetických spoločností na svete, tiež upozornil, že spotrebitelia v Spojených štátoch by mali byť pripravení na šok, keď túto zimu dostanú účty za vykurovanie. Prečo? Pretože v USA bude cena zemného plynu už túto zimu podstatne vyššia.

Vývoj ceny zemného plynu. Zdroj: Tradingview

Vývoj ceny zemného plynu. Zdroj: Tradingview

Wirth ale nesúhlasil s možnosťou neočakávanej dane zo ziskov ropného priemyslu, ako to požadovali niektorí zákonodarcovia. Ceny energie podľa neho klesnú, ak bude v Amerike väčšia ponuka a spoločnosti budú produkovať viac ropy, ak budú finančne motivované. Ak by totižto zákonodarcovia zvýšili dane, nestimuluje to investície, ale, naopak, to od nich odrádza.

Na záver Wirth povedal, že súčasným rizikom sú aj klimatické zmeny, ktoré berie veľmi vážne. Chevron plánuje dodávať energiu s nižším obsahom uhlíka, aby zásobil rastúcu ekonomiku, ktorú potrebujú udržať v chode.

Mohlo by ťa zaujímať: Globálna ekonomika bude na tom v roku 2023 ešte horšie, varuje šéf MMF. Aké sú dôvody?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.