Fundamentálna analýza trhu – kompletný návod pre začiatočníka

Plus Fundamentálna analýza kryptomien návod
Fundamentálna analýza kryptomien návod. Zdroj: Shutterstock.com/plutmaverick
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Fundamentálna analýza (ďalej FA) je metóda merania vnútornej hodnoty aktíva skúmaním súvisiacich ekonomických a finančných faktorov. Fundamentálni analytici skúmajú čokoľvek, čo môže ovplyvniť hodnotu aktíva – od makroekonomických faktorov, ako je stav ekonomiky a priemyselné podmienky, až po mikroekonomické faktory, ako je napríklad efektívnosť riadenia projektu.

Konečným cieľom je dospieť k číslu, ktoré môže investor porovnať s aktuálnou cenou aktíva, aby zistil, či je aktívum podhodnotené, alebo nadhodnotené.

Táto metóda analýzy sa považuje za kontrastnú k technickej analýze, ktorá predpovedá smerovanie cien prostredníctvom analýzy historických údajov o trhu, ako je cena alebo objem.

Všetky analýzy sa snažia určiť, či je aktívum správne ocenené na trhu. Základná analýza sa zvyčajne vykonáva z makro hľadiska s cieľom identifikovať aktíva, ktoré nie sú na trhu správne ocenené. Fundamentálna analýza pritom využíva verejné údaje na vyhodnotenie hodnoty aktíva.

Fundamentálna analýza sa snaží zistiť, akú reálnu hodnotu má dané aktívum

Fundamentálna analýza sa snaží zistiť, akú reálnu hodnotu má dané aktívum. Zdroj: shutterstock.com/NicoElNino

Základné faktory, ktoré ovplyvňujú trhy

Základným krokom je zhromažďovanie odborných informácií, rôznych ekonomických údajov, buď súčasných, alebo historických. Ide o investorov, ktorí sa zaoberajú vnútornou hodnotou. Správnym vyhľadávaním podhodnotených a nadhodnotených kryptomien investori obchodujú s týmito kryptomenami.

Podhodnotené kryptomeny sú predmetom nákupu a nadhodnotené predmetom predaja. V rámci fundamentálnej analýzy vieme pristúpiť k správnemu oceneniu aktíva pomocou globálnej analýzy, ktorá popisuje súčasnú situáciu a odhaduje budúci vývoj na základe makroekonomických ukazovateľov a ich vzťahov. Ekonomické faktory sú dôležitou súčasťou ovplyvňovania cien.

Zhromažďovaním údajov ekonómovia porovnávajú tieto údaje s ekonomickými štatistikami, čo ovplyvňuje investorov, ktorí sa rozhodujú na základe predpovedí a na základe týchto údajov. Medzi základné faktory, ktoré sa sledujú, patrí globálny rast HDP, fiškálna politika, úrokové sadzby a inflácia. Áno, platí to dokonca aj pri kryptomenách. Toto je však skôr všeobecná fundamentálna analýza platná pre trh ako celok a nielen pre kryptomeny jednotlivo.

Globálny ekonomický rast môže vážne ovplyvniť rast trhu s kryptomenami, najmä pokiaľ ide o disponibilný príjem ľudí. Dôležitú úlohu zohráva aj fiškálna politika. Vyššie úrokové sadzby na druhej strane spôsobujú presun peňazí z kapitálového trhu na peňažný trh, kde sa pri nižšom riziku poskytujú vyššie výnosy. Inflácia je pre ľudí dôležitým faktorom aj pri presúvaní peňazí z peňažného trhu na trh s kryptomenami, ktorý inflácia priamo neovplyvňuje. Globálne správy taktiež ovplyvňujú masy investorov, dostávajú kryptomeny na podhodnotenú alebo nadhodnotenú hodnotu, ktorá je založená na emóciách.

Kvantitatívna a kvalitatívna fundamentálna analýza

Problém s definíciou slova fundament je v tom, že môže zahŕňať čokoľvek, čo súvisí s daným aktívom. Tieto základné faktory možno rozdeliť do dvoch kategórií: kvantitatívne a kvalitatívne. Finančný význam týchto pojmov sa príliš nelíši od ich štandardných definícií. Pojmy sú definované takto:

  • Kvantitatívne – súvisiace s informáciami, ktoré možno zobraziť v číslach a množstvách.
  • Kvalitatívne – vzťahujúce sa skôr k povahe niečoho než k jeho množstvu.

V tomto kontexte sú kvantitatívne základy tvrdými číslami. Sú to merateľné charakteristiky. Aj preto sú najväčším zdrojom kvantitatívnych údajov pre spoločnosti účtovné závierky. V prípade kryptomien sú to dáta priamo zo siete.

Kvalitatívne faktory sú menej hmatateľné. Môžu zahŕňať kvalitu kľúčových manažérov projektu, uznanie značky a technológie.

Ani kvalitatívna, ani kvantitatívna analýza nie je vo svojej podstate lepšia. Mnoho analytikov ich zvažuje spoločne.

Fundamentálna analýza – on-chain metriky

Samy osebe nižšie uvedené metriky často nemôžu byť použité samostatne. Ak chcete získať hlbší prehľad o základoch mince, mali by ste tieto metriky kombinovať. Každá metrika má totižto svoje nedostatky.

Stránka Coinmarketcap je užitočný nástroj pre investorov pri investičnom výbere kryptomien

Stránka Coinmarketcap je užitočný nástroj pre investorov pri investičnom výbere kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Ira Lichi

On-chain metriky sú údaje, ktoré možno pozorovať priamo z blockchainu. Mohli by sme ich urobiť sami spustením uzla pre požadovanú sieť a následným exportom údajov, ale to môže byť časovo náročné a drahé. Najmä ak uvažujeme iba o investícii a nechceme pri tomto úsilí strácať čas alebo zdroje.

Priamejším riešením by bolo čerpať informácie z webových stránok špeciálne navrhnutých na účely informovania. Napríklad analýza Bitcoinu na stránke CoinMarketCap nám poskytuje nespočetné množstvo informácií. Medzi ďalšie zdroje patria dátové grafy Coinmetrics, CryptoQuant alebo Glassnode. Základnými on-chain metrikami, ktoré by sme mali analyzovať v rámci fundamentálnej analýzy, sú:

  • Početnosť transakcií
  • Hodnota transakcií
  • Aktívne adresy
  • Poplatky
  • Hash rate a staking

Počet transakcií

Počet transakcií je dobrým meradlom aktivity v sieti. Pomocou čísla za dané obdobia (alebo pomocou kĺzavých priemerov) môžeme vidieť, ako sa aktivita mení v čase.

Upozorňujeme, že s touto metrikou by sa malo zaobchádzať opatrne. Napríklad v prípade aktívnych adries si nemôžeme byť istí, či neexistuje len jeden subjekt, ktorý prevádza prostriedky medzi svojimi vlastnými peňaženkami, aby nafúkol aktivitu v reťazci.

Počet transakcií

Počet transakcií. Zdroj: Glassnode

Hodnota transakcií

Pozor, nezamieňať s počtom transakcií. Hodnota transakcie nám hovorí, aká hodnota bola uskutočnená v rámci určitého obdobia. Ak by sa napríklad v ten istý deň odoslalo celkovo desať transakcií Etherea, každá v hodnote 50 $, povedali by sme, že denný objem transakcií bol 500 $. Mohli by sme to merať vo fiat mene, ako je dolár, alebo v natívnej jednotke protokolu (napr. ETH).

Aktívne adresy

Aktívne adresy sú adresy blockchainu, ktoré sú aktívne v danom období. Prístupy k výpočtu sa líšia, ale populárnou metódou je počítať odosielateľa aj príjemcu každej transakcie počas stanovených období. Niektorí tiež skúmajú počet jedinečných adries kumulatívne, čo znamená, že sledujú celkový počet v priebehu času.

Aktívne adresy

Aktívne adresy. Zdroj: Glassnode

Zaplatené poplatky

Zaplatené poplatky nám môžu poskytnúť informácie o dopyte. Používatelia medzi sebou súťažia o to, aby boli ich transakcie zahrnuté v sieti včas. Tí, ktorí ponúkajú vyššie ceny, uvidia svoje transakcie potvrdené skôr, zatiaľ čo tí, ktorí ponúkajú nižšie, budú musieť čakať dlhšie.

Hlavné blockchainy Proof of work (PoW) poskytujú blokovú odmenu. V niektorých sa skladá z blokovej odmeny a transakčných poplatkov. Bloková odmena sa pravidelne znižuje počas halvingu. Náklady na ťažbu majú tendenciu sa časom zvyšovať a bloková odmena sa pomaly znižuje. Transakčné poplatky tak musia rásť. V opačnom prípade by baníci pracovali so stratou.

Hash rate a staking

Hash rate sa často používa ako miera zdravia siete kryptomien na báze Proof of work. Nárast v čase môže tiež poukazovať na rastúci záujem o ťažbu, pravdepodobne v dôsledku lacnej réžie a vyšších ziskov. Naopak, pokles hash ratu poukazuje na to, že baníci odchádzajú do režimu offline (kapitulácia baníkov), keďže už pre nich nie je výhodné zabezpečovať sieť.

Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť celkové náklady na ťažbu, patrí aktuálna cena aktíva, počet spracovaných transakcií a zaplatené poplatky. Samozrejme, dôležité sú aj priame náklady na ťažbu (elektrina, výpočtový výkon).

Hash rate

Hash rate. Zdroj: Glassnode

Staking (Proof of stake) je ďalší súvisiaci koncept s podobnou teóriou ako ťažba PoW. Čo sa týka mechanizmov, funguje to inak. Základnou myšlienkou je, že používatelia vkladajú svoje vlastné podiely, aby sa zúčastnili na validácii bloku. Analyzuje sa tak celková suma, ktorá je uložená v stakingu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Návod – čo je to support a rezistencia a ako ich správne používať

Fundamentálna analýza – metriky projektu

On-chain metriky sa týkajú pozorovateľných údajov o blockchaine, zatiaľ čo metriky projektu zahŕňajú kvalitatívny prístup, ktorý zohľadňuje faktory, ako je výkon tímu (ak nejaký existuje), whitepaper a pripravovaný plán.

Whitepaper

Dôrazne sa odporúča, aby ste si pred investovaním prečítali whitepaper akéhokoľvek projektu. Ide o technický dokument, ktorý nám poskytuje prehľad o projekte kryptomeny. Dobrá biela kniha by mala poskytnúť prehľad o:

  • Použitej technológii
  • Prípadoch použitia
  • Pláne upgradov a nových funkcií
  • Schéme ponuky a distribúcie mincí

Tím

Ak za kryptomenovou sieťou stojí špecifický tím, záznamy jeho členov môžu odhaliť, či má tím potrebné zručnosti na to, aby projekt doviedol do konca. Viedli členovia v tomto odvetví v minulosti úspešné podniky? Je ich odbornosť dostatočná na dosiahnutie plánovaných míľnikov? Boli zapojení do nejakých pochybných projektov alebo podvodov? Ak neexistuje tím, ako vyzerá komunita vývojárov?

Tím vývojárov kryptomeny Cardano

Tím vývojárov kryptomeny Cardano. Zdroj: coinsutra

Konkurenti

V tejto oblasti je dôležité identifikovať projekty, s ktorými daná kryptomena súťaží, ako aj starú infraštruktúru, ktorú sa snaží nahradiť. V ideálnom prípade by ich základná analýza mala byť rovnako dôsledná. Aktívum môže vyzerať príťažlivo samo osebe, ale rovnaké ukazovatele aplikované na podobné kryptomenové aktíva môžu odhaliť, že naše aktíva sú slabšie ako ostatné.

Ekonomika tokenov a počiatočná distribúcia

Je dôležité určiť, či má token skutočnú užitočnosť. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba v tejto súvislosti zvážiť, je spôsob, akým boli finančné prostriedky pôvodne rozdelené. Bolo to cez ICO, alebo IEO, alebo si to užívatelia mohli zarobiť ťažbou? V prvom prípade by mal whitepaper načrtnúť, koľko sa ponechá pre zakladateľov a tím a koľko bude k dispozícii investorom.

Zameranie sa na distribúciu nám môže poskytnúť predstavu o akomkoľvek riziku, ktoré existuje. Ak by napríklad veľkú väčšinu ponuky vlastnilo len niekoľko subjektov, mohli by sme dospieť k záveru, že ide o riskantnú investíciu.

Fundamentálna analýza – finančné metriky

Informácie o tom, ako sa aktívum momentálne obchoduje, za čo sa obchodovalo predtým, likvidita atď., to všetko sa môže hodiť pri fundamentálnej analýze. Avšak ďalšie zaujímavé metriky, ktoré by mohli spadať do tejto kategórie, sú tie, ktoré sa týkajú ekonomiky a stimulov protokolu kryptomenových aktív.

Trhová kapitalizácia

Trhová kapitalizácia sa vypočíta vynásobením množstva ponuky v obehu a aktuálnou cenou. V podstate predstavuje hypotetické náklady na nákup každej jednej dostupnej jednotky kryptomeny.

Trhová kapitalizácia kryptomien

Trhová kapitalizácia kryptomien. Zdroj: Coinmarketcap

Je však nemožné skutočne určiť, koľko jednotiek je v obehu pre danú kryptomenu alebo token. Mince môžu byť spálené, kľúče môžu byť stratené a finančné prostriedky môžu byť jednoducho zabudnuté.

Trhová kapitalizácia sa však vo veľkej miere využíva na zistenie potenciálu rastu sietí. Niektorí krypto investori sa domnievajú, že malé mince majú väčšiu pravdepodobnosť rastu v porovnaní s veľkými.

Likvidita a objem

Likvidita je miera toho, ako ľahko sa dá aktívum kúpiť alebo predať. Likvidné aktívum je také, ktoré by sme nemali problém predať za obchodnú cenu. Problém, s ktorým sa môžeme stretnúť na nelikvidnom trhu, je ten, že nedokážeme predať naše aktíva za cenu, akú chceme.

Objem obchodov je ukazovateľ, ktorý nám môže pomôcť určiť likviditu. Dá sa merať niekoľkými spôsobmi a slúži na zobrazenie toho, koľko hodnoty sa zobchodovalo v danom časovom období. Grafy zvyčajne zobrazujú tento objem obchodovania.

Týždenný prehľad obchodovaných objemov Bitcoinu a Etherea

Týždenný prehľad obchodovaných objemov Bitcoinu a Etherea. Zdroj: beincrypto

Mechanizmus ponuky

Pre niektorých sú mechanizmy ponuky mince alebo tokenu jedny z najzaujímavejších vlastností z investičného hľadiska. Modely ako pomer Stock-to-Flow (S2F) sú skutočne čoraz obľúbenejšie medzi zástancami bitcoinov.

Maximálna ponuka, cirkulujúca ponuka a miera inflácie môžu ovplyvniť rozhodnutia investorov. Niektoré mince časom znižujú počet nových jednotiek, ktoré produkujú, čím sú atraktívne pre investorov, ktorí veria, že dopyt po nových jednotkách prevýši ich dostupnosť.

Na druhej strane môžu rôzni investori vnímať dopredu daný strop ako škodlivý z dlhodobého hľadiska. Takéto obavy môžu spočívať v tom, že to odrádza od používania mincí, keďže používatelia sa rozhodnú namiesto toho ich hromadiť.

Záver

Správne vykonaná fundamentálna analýza môže poskytnúť neoceniteľné informácie o kryptomenách spôsobom, ktorý technická analýza nedokáže. Schopnosť oddeliť trhovú cenu od skutočnej hodnoty siete je vynikajúca zručnosť pri obchodovaní. Samozrejme, existujú veci, ktoré nám TA môže povedať a ktoré nemožno predvídať pomocou FA. To je dôvod, prečo mnohí obchodníci v súčasnosti používajú kombináciu oboch.

Ako pri mnohých stratégiách, ani tu neexistuje univerzálna príručka FA, ktorá by vyhovovala všetkým. Vyššie uvedené metriky by vám však mali pomôcť porozumieť niektorým faktorom, ktoré je potrebné zvážiť pred vstupom alebo výstupom z pozícií s kryptomenovými aktívami.

Prečítaj si tiež: Návod – význam a pôvod pojmov bearish a bullish v tradingu

Catslap PC banerCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Koniec lacným nákupom. Temu a Shein dostanú stopku

5

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.