V poslednej dobe stúpa záujem o technológiu blockchainu a aj o kryptomeny zo strany štátov a finančných inštitúcií. Zaujímajú sa o ne taktiež aj svetové banky, ktoré lákajú výhody digitálnych mien. V tomto smere je popredu Čína, ktorá už aktívne takúto digitálnu menu vyvíja. Zdá sa, že Európa nechce zostať pozadu ani o krok.

Krok vpred

Francúzska centrálna banka oznámila svoje plány na spustenie experimentálneho programu na testovanie digitálneho eura. K účasti na tomto programe pozývajú aj kvalifikované inštitúcie.

Mohlo by vás zaujímať: Ktorá kryptomena je medzi investormi najobľúbenejšia? Výsledok vás (ne)prekvapí!

Podľa vyhlásenia banky uverejneného 27. marca sa program použije na vyhodnotenie potenciálu decentralizovaných technológií a na zistenie spoľahlivých prípadov použitia digitálnych mien centrálnej banky (CBDC).

Práve teraz streamujeme! Poďte sa pridať a vypočujte si desať dôvodov, prečo stojíme na začiatku krízy. A nezabudnite sa prihlásiť na odber nášho YouTube kanála BitLink!

3 ciele

Táto iniciatíva má tri hlavné ciele. Po prvé – demonštrovať, či a ako možno CBDC použiť na zúčtovanie medzibankových transakcií. Po druhé – určiť, aké výhody môže mať digitálne euro. Nakoniec dokument uvádza podrobnú analýzu potenciálnych účinkov zavedenia CBDC na finančnú stabilitu, menovú politiku a regulačné prostredie.

Mohlo by vás zaujímať: Ktorá kryptomena je medzi investormi najobľúbenejšia? Výsledok vás (ne)prekvapí!

Na vykonanie týchto testov vyzvala centrálna banka k účasti všetky kvalifikované a zainteresované subjekty. Na základe tohto oznámenia musia byť žiadatelia z Európskej únie alebo zo zmluvného štátu dohody o priestore EÚ. Uchádzači musia tiež predložiť svoje návrhy na experimenty, ktoré sa budú zameriavať aspoň na jeden z vopred určených prípadov použitia. Centrálna banka zároveň výslovne uviedla, že tieto experimenty nebudú znamenať tvorbu digitálnych peňazí v žiadnej forme.

„Zastúpenie peňazí centrálnej banky sa však obmedzuje na účtovný deň, v ktorom sa uskutoční platba, a konečnosť platby sa zaznamená na účtoch v peniazoch centrálnej banky, pretože token nemá právnu silu,“ uvádza sa v oznámení.

Subjekty, ktoré sa chcú zúčastniť experimentov centrálnej banky, musia do 15. mája predložiť svoje žiadosti. Po sérii úvodných rozhovorov naplánovaných na jún sa uskutoční konečný výber 10. júla.

Mohlo by vás zaujímať: TOP 3 techniky, ktoré používajú úspešní traderi – Poznáte ich aj vy?

Čína vyvíja svoju digitálnu menu

Ako sme už spomenuli v úvode, čo sa týka vývoja CBDC, v popredí je v tomto smere Čína, ktorá už má reálne základy a podklady, a aktuálne sa zameriava skôr na právnu stránku takýchto digitálnych mien. Ak vás táto téma zaujíma, môžete si o nej prečítať viac v článku nižšie:

Čína opäť o krok bližšie k svojej kryptomene – Kedy sa jej dočkáme a čo prinesie?

Čo čítať ďalej?

Bitcoin sa ešte pozrie na dno! Skúsený trader zverejnil analýzu, ktorá mnohých nepotešila

Zdroj:
decrypt.co