[Financie] Rebalansovanie na špecifickom trhu kryptomien

Pre začiatočníkov Fibonacci návod a obchodovanie
Fibonacci návod a obchodovanie. Zdroj: Shutterstock.com/BestForBest
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V tomto článku nadväzujeme na včerajšie Financie (tu), kde sme sa venovali rebalansovaniu portfólia. Dnes by ste už mali mať jasno v tom, o čo ide, aké sú výhody a nevýhody a ako na to. Teraz sa zameriame na špecifiká rebalansovania v dynamickom svete kryptomien. Len málo investorov si do svojho portfólia pridá kryptomeny, a nieto ešte tak, aby ich aktíva pozostávali iba z kryptomien. Ak to tak máte, môže to byť vašou výhodou, ale tiež prípadnou skazou.

Úvodom

Pre drobných investorov a hodlerov je to zaujímavé, rýchlo sa rozvíjajúce odvetvie. Mnoho z nás o investovaní predtým netušilo. V škole sa to neučí, reklama vás na túto možnosť neupozorní… Všeobecne sa preto len veľmi málo ľudí odváži o samotnom investovaní vôbec uvažovať. Väčšina ľudí radšej prenechá starosti o svoje peniaze banke, výmenou za smiešny úrok. Tento článok je určený pre tých ostatných.

Rebalansovanie

Účelom rebalansovania, ako sme si už povedali minule, je v prvom rade zníženie rizika. Táto stratégia začína už samotnou tvorbou portfólia. Dobre diverzifikované portfólio obsahuje viacero tried aktív. Kryptosvet je však plný nadšencov, pre ktorých je to z veľkej časti vášeň a zábava. Vidíme v tom nesmierny potenciál. Kryptonadšencov sa značná časť tradičných investorov medzi seba zdráha prijať. Niektorí sa nám dokonca smejú.

Ak je však vaša trpezlivosť a vôľa dostatočne pevná, vzdelávate sa a učíte sa ako investovať, máte pri troche šťastia a kapitálu šancu na to, aby sa aj z vás stal skutočne úspešný investor, ktorý sa bude smiať naposledy. Dnes pre vás síce nemám kúzelnú formulku, ktorá to za vás vybaví, ale ponúknem vám okrem iného svoj pohľad na vec. V komentároch pod článkom uvítam, ak sa opäť podelíte o ten váš.

Tvorba portfólia

Stratégia rebalansovania začína už samotnou tvorbou portfólia. Čím je vaše portfólio lepšie diverzifikované, tým lepšie odoláva prípadným zmenám na trhoch. Ak disponujete veľkým množstvom kapitálu, rozhodne by kryptomeny nemali tvoriť príliš veľkú časť vášho portfólia. Stále ide o vysoko špekulatívnu triedu aktív, na čo som vás povinný upozorniť. S nižším kapitálom je možné zariskovať, ale vždy musíte dobre vedieť, do čoho investujete a prečo. Nezabudnite sa tiež vzdelávať, a to aj v oblasti digitálnej bezpečnosti.

Ak patríte medzi opatrných investorov, môžete si skúsiť nájsť napríklad podielový fond zameraný na kryptomeny a vložiť doň niekoľko percent svojho dlhodobého portfólia. Alebo si sami kúpte Bitcoin a prípade tiež niekoľko ďalších kryptomien, ktoré vám z dlhodobého hľadiska dávajú najväčší zmysel. Možnostiam a oblastiam budúceho reálneho využitia kryptomien sa budeme venovať v ďalšom diele týždenníka HODL, ktorý vyjde už túto nedeľu.

Odvážnejší ostrieľaní kryptonadšenci si do portfólia zaradia pravdepodobne väčšie množstvo kryptomien, ako ich druhov, tak aj podielu z celkového investičného majetku. Pravdepodobne tiež budú schopní vyťažiť z procesu rebalansovania kryptomien viac muziky, avšak za cenu adekvátne zvýšeného rizika a potreby vzdelávať sa a odolávať negatívnym emóciám.

Rebalansovanie kryptomien v portfóliu

Opatrný či neskúsený investor radšej zostane pri klasickom rebalansovaní, ktoré realizuje napríklad raz za rok. Ak investuje sám (nevyužíva podielový fond a pod.) tiež ich vzájomné rozloženie v rámci tejto časti svojich aktív. Výsledkom je opäť plne diverzifikované portfólio, v ktorom je každá zložka zastúpená presne podľa plánu.

Mohlo by vás zaujímať: Steve Wozniak sa pripojil k investičnému fondu zameranému na blockchain

Aktívna stratégia + rebalansovanie

O aktívnej stratégii som už predtým písal v tomto článku. Kryptomarket je veľmi dynamický a dochádza tu k prudkým výkyvom nielen celého trhu, ale aj jednotlivých kryptomien. Častým prípadom je napr. náhle prudké vypumpovanie ceny, po ktorom obvykle nasleduje návrat často až na pôvodné hodnoty (pump and dump). Ďalším špecifikom je Bitcoin, ktorý ovláda trh a vyznačuje sa nižším rizikom než zvyšok kryptomien.

Dohromady nám to vytvára logický scenár aktívneho riadenia portfólia v kombinácii s jeho rebalansovaním. Bitcoin je možné použiť ako nástroj pre uzamknutie zisku v prípade náhlej pumpy niektorých kryptomien v portfóliu. Hneď ako cena opäť klesne, môžeme vykonať rebalansovanie. Táto stratégia nám umožní zhodnotiť svoje investičné portfólio a zároveň si zachováva výhody rebalansovania pre zníženie rizika, ktoré je možné realizovať po každom uzamknutí zisku.

Záver

Rebalansovanie je nástroj, ktorý nám umožní udržať aj v dlhodobom horizonte svoje portfólio vyvážené a diverzifikované. Naše dva články na túto tému sú stále iba úvodom do problematiky. Rovnako aj balansovanie samo osebe nerieši nič, pokiaľ nemáte dobre zvládnuté rozloženie portfólia.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.