[Financie] Rebalansovanie portfólia eliminuje riziko tzv. smerovania do nebezpečnej zóny

0

Blíži sa koniec roka. Zatiaľ čo sa v našich kuchyniach nesie vôňa prvých tohtoročných cukroviniek, mnoho investorov touto dobou začína rebalansovať. Čo to vlastne rebalansovanie portfólia je? Aký je jeho význam a prečo sa oplatí túto stratégiu využívať? Nielen na tieto otázky vám dnešných Financiách odpovieme. V druhom diele, ktorý bude zajtra, sa potom zameriame na rebalansovanie na špecifickom trhu kryptomien.

Po prečítaní tohto článku vám odporúčame: [Financie] Investícia do zlata pred krízou sa oplatí – Vaše úspory sa môžu až zdvojnásobiť!

Úvodom

Je tu opäť december a s ním aj blížiaci sa koniec roka. Firmy začínajú vyhodnocovať svoje celoročné výsledky a investori samozrejme tiež. Tento rok bol pre kryptonadšencov pomerne dosť tvrdý. Kto disponuje veľkým kapitálom a berie kryptomeny iba ako doplnok svojho portfólia sa možno práve v tejto chvíli chystá rebalansovať. Ak vám tento termín zatiaľ nie je úplne jasný, po prečítaní tohto článku budete mať už pomerne jasnú predstavu, o čo ide.

Zmena podielu jednotlivých aktív v portfóliu

Behom roku sa ceny (kurzy) jednotlivých aktív vo vašom portfóliu menia. S tým, ako sa mení cena, sa mení tiež ich váha, ak chcete podiel, v celkovom investičnom „košíku“. Investor tak môže do konca roka zistiť, že sa behom roka rozloženie jeho portfólia do značnej miery zmenilo. Zatiaľ čo váha jedného aktíva rástla, iné naopak zaostáva. Za rok to môže spraviť napríklad len niekoľko desatín či jednotiek percenta. Lenže za desať rokov môže ísť o desiatky percent.

To je samozrejme nežiaduce. Portfólio prestáva byť vyvážené a akokoľvek dobrá počiatočná diverzifikácia by mohla prísť nazmar, ak by sme ho ponechali svojmu osudu. Odborníci na osobné finančné plánovanie tomu dokonca hovoria „drift into danger zone“. Teda, preložené do slovenčiny, smerovanie do nebezpečnej zóny.

Je to celkom logické. Ak diverzifikácia zvyšuje bezpečnosť vášho portfólia, proces samovoľnej zmeny podielu jeho jednotlivých zložiek spôsobí opak. Do istej miery, a s najväčšou pravdepodobnosťou len krátkodobo, sa zvýši výnosnosť, avšak s ňou vzrastie aj riziko.

Ako k tomu vlastne dochádza

Povedzme, že máte v portfóliu 3 druhy cenných papierov, nazvime si ich písmenami A, B, C. Pre zjednodušenie zatiaľ vynechajme kryptomeny, ku ktorým sa dostaneme v ďalšom diele. Zatiaľ čo investícia A sa behom roku zhodnotila povedzme o 20 %, cena cenného papiera B sa takmer nezmenila a cenný papier C má kurz o 10 % nižší než v čase nákupu.

Celkovo teda v tomto hypotetickom prípade, podľa aktuálnej trhovej ceny, vaše portfólio v danom časovom intervale vykázalo ročný zisk 3,33 %. Ak bolo cieľom prekonať infláciu, je to možné považovať za úspech. Inflácia sa v ČR dlhodobo drží pod 3 % (v SR okolo 2 %, pozn. prekl.). Na sporiacom účte by vám dali sotva 1 % (často dokonca len okolo 0,1 %).

Ak by ste do každého druhu CP dali rovnakú čiastku, povedzme 3000 €, bol by na začiatku podiel jednotlivých zložiek ⅓ (teda 33,3 %). Na konci roka by to však už bolo inak. Mali by ste 3600 € v investícii A, 3000 €v investícii B a iba 2700 € v aktívach C. To zodpovedá podielom 38,7 % pre A, 32,3% B a 29 % C.

To už je pomerne veľký rozdiel oproti pôvodnej ⅓. A to všetko iba za jediný rok. Viete si predstaviť, ako by sa podiel odchýlil od vášho pôvodného zámeru za 5 a viac rokov? Z pôvodne precízne diverzifikovaného portfólia by bolo jeho rozloženie značne nevyvážené, a tím aj rizikové.

Rebalansovanie portfólia

Z uvedených dôvodov je vhodné realizovať rebalansovanie. Jednoducho povedané, predáte časť aktív, ktoré rástli, a nakúpite to, čo behom roku klesalo. A to tak, aby sa váhy jednotlivých tried aktív opäť rozložili podľa vášho pôvodného zámeru. V našom hypotetickom prípade teda späť na podiel ⅓ jednotlivých zložiek portfólia.

Či to urobíte raz za rok, alebo ešte sporadickejšie (popr. vôbec) je samozrejme iba na vás. Môžete zvoliť napr. rebalansovanie na konci roka. Investori, ktorí rebalansujú na konci roka, majú možnosť de facto uzavrieť zisky a vyrovnať prípadné straty vygenerované za daný rok. Vďaka tomu každý rok začínajú s vyváženým portfóliom. Na konci roka zhodnotia výsledky jednotlivých zložiek a opäť začnú s perfektne diverzifikovaným portfóliom.

Záver

Rebalansovanie portfólia je pomerne jednoduchý proces, pri ktorom sa navracia rovnováha vašich investícií. Jeho účelom je zníženie rizika, podobne ako v prípade samotnej diverzifikácie. Investor ho spravidla nerobí kvôli vyšším ziskom, ale pre včasné zastavenie procesu smerovania do nebezpečnej zóny a rizika, ktoré je s tým spojené. Nevýhodou sú náklady na transakčné poplatky a tiež možnosť nižšieho zhodnotenia. Výhodou je potom predovšetkým zmienená eliminácia rizika.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Zdroje:
https://www.penize.cz/
https://www.investujeme.cz/
https://www.fondshop.cz/
https://www.pujcka.co/
https://poradci-sobe.cz/

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of