Prvotný plán západných mocností na oslabenie ruskej meny nevychádza. Rubeľ výrazne vzrástol. Tento fakt začína mať negatívny vplyv na export z Ruska.
Rubeľ rastie
Z Ruska sa začínajú ozývať názory ekonomických expertov. Ruská mena dosahuje úrovne, ktoré boli pozorované naposledy pred siedmimi rokmi. Ak sa situácia neustáli a rubeľ bude naďalej rásť, môže to ruské domáce spoločnosti dostať do výrazných problémov.
Ako prvý na tento fakt upozornil ruský minister pre hospodársky rozvoj Maxim Rešetnikov. Tlak na ruskú menu bol počas prvotnej fázy útoku na Ukrajinu obrovský. Rubeľ dosiahol počas pár dní historické minimá a zastavil sa až na úrovni 150 rubľov za jeden americký dolár. Situácia sa však úplne otočila.
Prečítaj si tiež: Obavy z recesie dohnali niektoré odvetvia priemyslu na absolútne dno
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Transformácia ruskej ekonomiky
V tomto stave ruskej ekonomiky existujú dva tábory. Niektorí vrcholní predstavitelia Putinovho kabinetu sú so silou ruského rubľa spokojní. Sú v domnienke, že sankcie západných mocností nezaberajú. Čiastočne to môže byť pravda. Experti však zdvíhajú varovný prst. Podľa nich sa výrazne predražuje ruský export.
„Myslím si to isté, čo aj moji kolegovia. Ziskovosť niektorých sektorov, dokonca aj tých, ktoré sú orientované na export, sa pri súčasnom výmennom kurze dostala do negatívnych čísel,” uviedol Rešetnikov.
Existuje tu dokonca hrozba zníženia výrobných procesov. Rešetnikov dodal:
„Ak táto situácia potrvá ešte niekoľko mesiacov, domnievam sa, že budú mnohé podniky nútené obmedziť investičné plány, ale aj upraviť súčasné plány výroby a znížiť objemy výroby.”
Jedna vec je nespochybniteľná. Ruská ekonomika zažíva obrovské šokové situácie, ktoré ju v jednom prípade ťahajú na dno a v druhom prípade sa deje presný opak. Aj preto sa šéfka ruskej centrálnej banky Elvita Nabiullinová vyjadrila, že by bolo ideálne, keby sa ruská ekonomika orientuje aj iným smerom, ako len na export.
Sila ruskej meny odzrkadľuje vysoké ceny ropy a zemného plynu. Rusko však v dôsledku sankcií prijíma omnoho menej tovaru ako pred začiatkom vojny. Podľa slov expertov je teda potrebné, aby nastali zmeny.
Čítaj ďalej: „Recesia v USA nie je nevyhnutná, inflácia je však extrémne vysoká” – ministerka financií USA Yellenová