Európska centrálna banka pravdepodobne zníži úrokové sadzby skôr ako USA

  • Podľa guvernéra z Rakúska môže ECB pristúpiť znižovaniu úrokových sadzieb skôr, než sa očakávalo.
  • Vývoju v ekonomike pomáha slabý rast miezd.
Ekonomika ECB môže znížiť sadzby skôr ako sa očakávalo
ECB môže znížiť sadzby skôr ako sa očakávalo. Zdroj: shutterstock.com/Firn
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Uvoľňovanie menovej politiky v eurozóne by sa mohlo spustiť skôr, než sa doteraz predpokladalo, a dokonca skôr než v Spojených štátoch, uviedol guvernér Rakúskej národnej banky (OeNB) Robert Holzmann. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

„Európa by mohla znížiť úrokové sadzby skôr ako USA,” povedal Holzmann v rozhovore pre sobotňajšie (30. 3.) vydanie denníka Kronen Zeitung. „Ekonomika v Európe rastie pomalšie ako v USA. To by mohlo spôsobiť, že cenový vývoj sa u nás spomalí výraznejšie.”

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Úrokové sadzby môžu klesnúť kvôli slabému rastu miezd

A čím skôr bude dlhodobý inflačný cieľ ECB, ktorý je na úrovni 2 %, na dosah, tým skôr by mohli úrokové sadzby klesnúť. Dôležitú úlohu tu zohráva aj vývoj miezd.

Nižší nárast miezd sa premieta do slabšieho vývoja cien – a to nám umožní, aby sme sa rýchlejšie priblížili k dlhodobému inflačnému cieľu na úrovni dvoch percent,” uviedol Holzmann. V USA sa tempo rastu miezd stabilizovalo na úrovni 5 % a inflácia je podľa rakúskeho centrálneho bankára tiež „výrazne nad tromi percentami”.

Podľa posledných vyjadrení šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeromeho Powella nie je isté, či Fed začne uvoľňovať menovú politiku už v júni, ako sa doteraz predpokladalo.

Prečítajte si aj: Šéf centrálnej banky v USA vydal nové vyhlásenie