„Rasistické” meme kryptomeny? Solana vyráža do boja

  • Meme kryptomeny zažívajú mierne problematické obdobie.
  • Na trhu sa objavilo viacero, ktoré nekorešpondujú s názormi vyspelej spoločnosti.
  • Ide o rasistické a ďalšie narážky urážajúce konkrétne skupiny obyvateľov.
Novinky Meme kryptomeny sú oblasťou záujmu
Meme kryptomeny sú oblasťou záujmu. Zdroj: shutterstock.com/Zephyr_p/Yuri Shebalius
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Môžu byť meme kryptomeny s nejakým rasovým podtónom? Podľa odborníkov môžu existovať. Už inou otázkou je, či to pripustia blockchainy, na ktorých vznikajú. Konkrétne ide v súčasnosti o sieť Solany. V tomto priestore vznikajú meme kryptomeny, ktoré otvárajú množstvo otázok. S touto situáciou však vývojári siete a ani vedenie spoločnosti nie sú spokojné, preto vyrazili do boja proti tomuto novodobému neduhu. Začína teda kampaň, ktorej úlohou je vysporiadať sa s rasistickými náznakmi v kryptosvete. Problém súvisí s tým, že oblasť nie je žiadnym spôsobom kontrolovaná. Tvorcovia meme kryptomien majú značnú slobodu tvorby.

Meme kryptomeny a rasizmus

Na prvý pohľad nie je možné problém riešiť. Tvorcovia meme kryptomien majú v ich vytváraní slobodu. Túto novú oblasť neupravuje žiaden zákon. Na druhej strane však stoja už štandardizované oblasti – napríklad trestné právo a oblasť ľudských práv, ktoré sú v rozpore s niektorými autorskými dielami tvorcov. Problém teda odborníci vidia v absencii obmedzení a legislatívnych noriem, na druhej strane aj zaručenej slobode ich tvorcov.

Na stretnutí BUIDL Asia developeri blockchainu Solana argumentovali, že rasistické meme mince sa dajú spracovať pomocou filtra. Hlavným problémom je aktuálny boom meme kryptomien hanlivo označujúcich niektorú skupinu obyvateľov. Ide napríklad o farbu pleti, náboženské vyznanie, sexuálnu orientáciu a pod. Tieto oblasti sú už však legislatívne upravené v medzinárodných dohodách a zmluvách. Takisto sú súčasťou úpravy vnútroštátneho práva rozvinutých krajín.

Účastníci panelu na uvedenom stretnutí diskutovali o tom, ako sa s týmto problémom vysporiadať. Mali by aplikácie peňaženky a decentralizované burzy blokovať zakázané slová? Alebo majú uzly povinnosť zastaviť tieto kryptomeny? Výber znamená právo vývojára peňaženky vytvoriť zoznam blokovaných položiek. Takmer každá peňaženka v každom ekosystéme filtruje spamové NFT a spamové tokeny. Používatelia majú vždy možnosť niečo odhaliť, ak chcú, ale základná sieť musí zostať bez týchto obmedzení.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah
Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.