Schválenie bitcoinového ETF
Schválenie bitcoinového ETF. Zdroj: Shutterstock.com/kkssr

Niektorí finanční experti sa domnievajú, že cena kryptomien je poháňaná výhradne špekuláciami investorov. Verejné dôchodkové fondy, penzijné plány a väčšina nepeňažných, akciových a multimarketových investičných fondov môžu investovať iba do určitých tried aktív. Tieto limity vyplývajú z nariadenia o triede fondov, vlastných stanov fondu a hodnotenia rizika správcu.

Nie každý fond môže investovať do Grayscale Bitcoin Trust

Správca podielových fondov nemá absolútnu kontrolu nad investičným rozhodnutím. Správca fondu je tretia strana, ktorá funguje ako sprostredkovateľ medzi manažérom fondu a investormi. To hlavne pri overovaní a distribúcii majetku viazaného na investície. Správca fondu by preto mohol rozhodnúť, že konkrétny nástroj predstavuje významné riziko, a buď obmedziť expozíciu, alebo odmietnuť k nemu prístup.

Členenie fondov Amundi podľa tried aktív. Zdroj: Amundi
Členenie fondov Amundi podľa tried aktív. Zdroj: Amundi

Globálni správcovia aktív budú mať spravidla 30 až 60-percentnú expozíciu s fixným príjmom. Takže je veľmi nepravdepodobné, že by mali expozíciu voči kryptomenám. Amundi, popredná európska investičná spoločnosť s majetkom v správe viac ako 2,1 bilióna dolárov, je dobrým príkladom.

Podľa BCG Group globálny priemysel aktív prekročil 100 biliónov dolárov, pričom Severná Amerika drží takmer 50 % tohto čísla. Tieto astronomické čísla bohužiaľ spôsobujú, že analytici nesprávne priradili tieto čísla k nástroju fondu obchodovaného na burze (ETF).

StormGain

Podľa agentúry Reuters sa teraz viac ako polovica všetkých podnikových dlhopisov investičného stupňa v eurozóne obchoduje s negatívnymi výnosmi. To zahŕňa vládny dlh v hodnote 7,7 bilióna dolárov, čo predstavuje 70,8 % z celkovej sumy. Financial Times uviedli, že hodnota globálneho dlhu so záporným výnosom prekročila 16,5 bilióna dolárov.

Investori postupne opustia stratégie s pevným výnosom a prejdú na ETF

Existuje dôvod domnievať sa, že investori so zápornými výnosmi sa nakoniec presťahujú do rizikovejších aktív. Je však nepravdepodobné, že dôjde k úplnému prechodu na kryptomeny. Najpravdepodobnejšími príjemcami sú však viacúčelové aktíva bez pákového efektu a alternatívne investície. Tieto nástroje zvyčajne prinášajú nižšie riziko ako akcie a štruktúrované aktíva a dlhopisy s vysokým výnosom.

V dôsledku toho prípadné schválenie bitcoinového ETF americkou Komisiou pre cenné papiere a burzu otvorí dvere veľkému množstvu fondov. Aj keď je ETF vyhradené pre časť akcií a tried viacerých aktív, nový nástroj ani nepotrebuje získať 500 miliárd dolárov, aby poháňal trhovú kapitalizáciu BTC nad 2 bilióny dolárov. Na burzách je uložených menej ako 2,5 milióna mincí, čo predstavuje 125 miliárd dolárov, ktoré sú pripravené na obchodovanie.

Prečítaj si taktiež – Schválenie Bitcoin ETF je blízko – tlak na komisiu v USA rastie!

Najlepším kandidátom sú komoditné fondy

Podľa iShares hodnota globálnych komoditných produktov obchodovaných na burze dosahuje až 263 miliárd dolárov. Vzhľadom na to, že nie je uvedený každý podielový fond, je rozumné predpokladať, že skutočný počet presahuje 500 miliárd dolárov.

To znamená, že iba 1-percentná alokácia z tejto konkrétnej triedy aktív sa rovná 5 miliardám dolárov. Takáto investícia by určite stačila na to, aby sa cena BTC dostala nad maximum 65 000 dolárov.

Ak bude bitcoinové ETF schválené, obchodníci spustia potenciálny príliv hneď po ohlásení schválenia. A to bez ohľadu na to, či produkty v prvých mesiacoch získajú iba 5 miliárd dolárov.

Pokiaľ vlády a centrálne banky budú pokračovať v podporovaní likvidity, nákupe dlhopisov a vydávaní stimulačných balíkov, rásť budú rizikovejšie aktíva, čím sa zvýši dopyt po ETF.

Mohlo by ťa zaujímať – Investori bijú na poplach – blíži sa schválenie Bitcoin ETF, ktoré môže vyvolať bullrun!

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.