Európa ešte nie je pripravená na reguláciu kryptomien

Novinky Európa ešte nie je pripravená na reguláciu kryptomien.
Európa ešte nie je pripravená na reguláciu kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/CraigHastings
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil

Aj napriek negatívnym ohlasom rôznych štátnych orgánov by mala Európska komisia s reguláciami kryptomien počkať.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

Čo presne regulovať?

Miesto okamžitých regulácií by podľa Petera Kerstensa, šéfa finančno-technickej sekcie Európskej komisie, mali brať na kryptomeny väčší ohľad. Pre server euractiv v interview povedal:

“Mali by sme zistiť ich riziká, aby sme vedeli, čo presne regulovať.”

Podľa Kerstensa sa ešte Európa nemusí mnohých regulácií obávať, keďže väčšina trhu, ktorý (v dobe písania článku) má kapitalizáciu 456 miliárd dolárov, je stále vlastnená investormi z Ázie. S názormi Kerstensa a Európskej komisie mnohí súhlasia.

FINTECH a plány do budúcnosti

V marci by mala Európska komisia vydať plán týkajúci sa zásahov do fintechu. V ňom by sa zrejme mal objaviť plán vydávania licencií pre startup crowdfundingové projekty.

Čo sa týka vzniku blockchainových projektov, tak komisia im v poslednej dobe nijak nebráni, keďže sa hlavne zameriava na obmedzovanie podvodov. Ba naopak, podľa Kerstensa chce Európska komisia zlepšiť podmienky pre chod crowdfundových projektov založených na blockchaine.

Názory sa líšia

Európske orgány finančného dohľadu na začiatku februára vydali varovanie, v ktorom kryptomeny nazývajú ako „vysoko riskantné a neregulované produkty, ktoré sú nevhodné pre investovanie alebo sporenie”. Toto varovanie prišlo potom, čo sa Augustin Carstens, riaditeľ Banky pre medzinárodné platby, o Bitcoine vyjadril takto:

“Je to kombinácia bubliny, Ponziho schémy a prírodnej katastrofy.”

Francúzsky minister financií Bruno le Maire a dočasný nemecký minister financií Peter Altmaier nedávno napísali list ministrom financií skupiny G20, v ktorom tvrdia, že kryptomeny sú nielen riskantné pre investorov, ale taktiež ohrozujú dlhodobú finančnú stabilitu.

Taktiež Europol vidí kryptomeny ako problémové. Tvrdí, že sa napomáha praniu špinavých peňazí. Podľa neho sa v Európe samotnej použilo 4,1 až 5,5 miliardy dolárov k financovaniu kriminálnych činov.

Nie všetci majú ale taký negatívny pohľad na kryptomeny. Napríklad britský konzervatívec Ashley Fox povedal, že kryptomeny existujú, pretože je po nich dopyt. Stále ale preferuje blockchainovú technológiu viac ako virtuálne meny.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.