Ceny budú naďalej rásť, varuje šéfka Európskej centrálnej banky

Ekonomika Inflácia sa podľa Lagardeovej neskončila.
Inflácia sa podľa Lagardeovej neskončila. Zdroj: shutterstock.com/photoschmidt/Lurchimbach/Alexandros Michailidis
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová vyjadrila svoje obavy, ktoré sa týkajú pokračujúceho zdražovania. Podľa denníka Pravda šéfka ECB považuje za predčasné myslieť si, že inflácia už dosiahla svoj vrchol.

Šéfka ECB varuje pred opätovným zdražovaním

Napriek tomu, že inflácia v eurozóne klesla medzimesačne o 0,9 % na súčasných 6,1 % podľa údajov Tradingeconomics, z najhoršieho vôbec nemusíme byť von. Už skôr sme vás informovali, že ďalšie zasadnutie Rady guvernérov ECB o menovej politike sa podľa harmonogramu ECB uskutoční už 15. júna 2023. 

Očakáva sa, že ECB pristúpi ešte ku dvom zvýšeniam o 25 bázických bodov na konečných 4,25 % z súčasných 3,75 %. Podľa Lagardeovej vysoké úrokové sadzby v ekonomike už cítiť a údajne neexistuje žiadny dôkaz o tom, že inflácia dosiahla svoj vrchol. Vplyvy úrokových sadzieb sa ďalšie roky majú stupňovať a zosilnieť. Napriek tomu potvrdila stanovisko, že reštriktívna menová politika bude pokračovať až kým ECB nedosiahne inflačný cieľ 2 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inflácia na Slovensku klesá pomaly

Na Slovensku sme sa v apríli prvýkrát za dlhé obdobie dočkali poklesu cien v sektore potravín a nealkoholických nápojov z rekordnej úrovne 28,2 % na 25,4 %. Celkovo u nás inflácia klesá už 3 mesiace po sebe, no obavy Lagardeovej tieto pozitívne vyhliadky schladili.

Inflácia na Slovensku opäť klesla

Inflácia na Slovensku opäť klesla. Zdroj: Tradingeconomics

Pokles inflácie na Slovensku je veľmi pomalý, keďže rast cien dosahuje dvojnásobnú úroveň v porovnaní s eurozónou (6,1 %).  Hlavným dôvodom vysokej inflácie na Slovensku je sektor potravín, kde ceny síce prestali rásť, no sú stále na extrémne vysokej úrovni.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Bezvýchodisková situácia?

Ešte v máji prieskum spotrebiteľských očakávaní (CES) ukázal, že sentiment na trhu nie je ani zďaleka pozitívny. Ide o online prieskum založený na 14 000 spotrebiteľoch a správa slúži ako pomocný nástroj pri tvorbe analýzy ECB. Tieto negatívne vyhliadky potvrdzuje aj Lagardeová.

Európska ekonomika sa dostáva do situácie keď je inflácia stále pomerne vysoká a existuje riziko opätovného rastu cien. Problémom je, že v rovnakom čase spotrebitelia čelia extrémne vysokej základnej úrokovej sadzbe, ktorá môže pokoriť hranicu 4 %. Požičiavanie peňazí je veľmi drahé a zároveň občania sú ochudobnení pre vysokú infláciu.

Jeden z pozitívnych faktorov, ktorý môže zmierniť túto neľahkú ekonomickú situáciu je zvyšovanie reálnej mzdy. Tento proces ale môže trvať aj niekoľko rokov. Preto môžu byť najbližšie mesiace pre mnohé domácnosti kritické.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia Slovákom vyprázdnila vrecká. Napriek tomu nakupujeme viac

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.