Euro má obrovské problémy! Viete prečo? A hrozí rozpad eurozóny?

0

Eurozóna bol pôvodne projekt niekoľkých štátov, ktoré chceli spojiť sily a vytvoriť si spoločnú menovú ekonomiku. Má to hneď niekoľko výhod. Štáty si môžu vzájomne pomôcť, nie je potrebné v zahraničí meniť peniaze a v neposlednom rade máme výhody spoločnej menovej politiky.

Plynutím času sa do eurozóny pridali aj ďalšie štáty, až vznikol celoeurópsky menový projekt. Nadradenosť práva EÚ nad právom členských štátov však nedáva úplnú voľnosť a právo rozhodovať v jednej miestnosti o všetkých členských krajinách. Pokiaľ sa schváli nový zákon, musia s ním súhlasiť všetky štáty bez výnimky. Ak tak neurobia, môžu hroziť sankcie.

Problém nemá len EÚ a ECB. Na mŕtvom bode stoja aj nemecké banky, ktoré účtujú zápornú úrokovú sadzbu. Viac sa dočítaš tu: Nemecko vstupuje do recesie – Viac ako 100 veľkých bánk účtuje záporné úrokové sadzby

Všetko závisí od Nemecka

Pokiaľ niektorý zo štátov odmietne nové nariadenie či zákon, môže nastať problém. Čo sa však stane, ak ho odmietne líder Európy – Nemecko? ECB a štáty eurozóny sa na začiatku vypuknutia korona krízy dohodli na takmer 3 biliónovom záchrannom programe pre členské štáty.

Nemecko sa na základe svojej vlastnej legislatívy rozhodlo, že nepristúpi k tejto dohode. Nedovoľuje im to ústava. Bundesbank však ako jedna z mála bánk aj napriek nie práve optimálne nastavenému zákonu chce pomôcť a prispieť do balíka, keďže je najväčší akcionár ECB. Pokiaľ však nedôjde k dohode medzi ECB a Nemeckom, z plánu pomoci nebude nič.

Viac informácií tu: EÚ hrozí Nemecku žalobou za to, že nechce protiústavne zachraňovať ostatné štáty

Je toto koniec eura?

ECB je plne závislá od všetkých členských štátov. Pokiaľ bude Nemecko aj naďalej odmietať pomoc, tak bude musieť zachraňovať ekonomiky bez neho. Pokiaľ by sa kríza ešte viac prehĺbila a od dohody by odstúpili aj ďalšie štáty, tak veľmi nebude mať na výber. ECB bude musieť zachraňovať sama celú eurozónu. Jednou z krajných možností je aj úplný rozpad eurozóny a zánik eura.

Problémy však nemá iba euro. Začína ich mať aj dolár. FED si za posledné mesiacu natlačil takmer polovicu HDP USA a malo by to spôsobiť poriadnu infláciu. Zatiaľ však nič také nepozorujeme. Ako je to možné? Nuž, veľkej inflácii často predchádza deflácia. Prečo? To sa dozviete v tomto článku:

Ako skolabuje dolár? – Toto by ste nemali vedieť – Hyperinflácii vždy predchádza deflácia!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre