EÚ prijala komplexný zákon o kryptomenách. Zmena sa dotkne aj teba

Novinky Kryptomeny a prvá komplexná regulácia MiCA.
Kryptomeny a prvá komplexná regulácia MiCA. Zdroj: shutterstock.com/Ink Drop/Ivan Marc
Freedum fighters PCOkazio mobil

Jurisdikcie po celom svete sa snažia vytvoriť komplexný regulačný rámec, ktorý by jasne definoval kryptomeny a stanovil pravidlá spojené s ich obchodovaním. Podľa správy Cointelegraph je Európska únia v tejto oblasti lídrom, keďže prijala komplexný zákon o kryptomenách s názvom Markets in Crypto-Assets (MiCA). Čo prinesie a aké zmeny môžu fanúšikovia kryptomien očakávať?

Obavy o súkromie

Poskytovatelia služieb spojených s kryptomenami budú povinní zhromažďovať množstvo osobných údajov, históriu transakcií a všetky citlivé údaje. To vyvoláva obavy z hackerských útokov. Výsledkom sú rastúce náklady na dodržiavanie GDPR a rastúce požiadavky na podávanie správ.

Potlačenie inovácií

Stanovenie prísnych pravidiel môže spôsobiť potlačenie inovácií. Platformám DEX a DeFi vzniknú vyššie náklady na dodržiavanie predpisov, čo znižuje tempo rozvoja. Menším spoločnostiam to bráni v dobiehaní tých väčších a rovnako môžu mať malé firmy problém na trh vôbec vstúpiť.

Náklady na dodržiavanie predpisov

Finančné organizácie musia platiť viac, aby splnili nové regulačné rámce, pričom tento trend je badateľný od krízy v roku 2008. MiCA zvýši náklady na dodržiavanie predpisov pre platformy DEX a DeFi. Zvyšujúce sa náklady sú preto priamou príčinou, prečo bude trh viac koncentrovaný a malí hráči odsunutí nabok.

Nová európska legislatíva MiCA

Nová európska legislatíva MiCA. Zdroj: shutterstock.com/Formatoriginal

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Nevyhnutný kompromis

Podobný komplexný regulačný rámec sa snažia zaviesť aj v USA. Generálna prokurátorka štátu New York, Letitia Jamesová, navrhla „prelomovú” legislatívu, ktorej cieľom je bojovať s podvodmi a dysfunkciou kryptomenového priemyslu a ochrániť investorov a spotrebiteľov. Regulácia s názvom „Zákon o regulácii, ochrane, transparentnosti a dohľade nad kryptomenami (CRPTO)” je najkomplexnejší súbor nariadení o kryptomenách v krajine.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nedávno sme vás dokonca informovali, že nová európska kryptoregulácia zabila v Estónsku až 400 kryptomenových spoločností. Každá regulácia kryptomien so sebou pravdepodobne prinesie nie len výhody, ale aj nevýhody. Na jednej strane je pozitívne, že kryptomeny budú podliehať jasne stanoveným pravidlám, no na druhej strane vyššie spomenuté nevýhody môžu spomaliť tempo adopcie. Regulácia by preto mala dospieť ku kompromisu medzi kontrolou a zničujúcou byrokraciou.

Mohlo by ťa zaujímať: Odvrátená stránka regulácií kryptomien – môžu ich pochovať?

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.