Ethereum Plasma – revolúcia blockchainu od Buterina a Poona

Novinky Ethereum Plasma - revolúcia blockchainu
Ethereum Plasma - revolúcia blockchainu, zdroj: shutterstock.com/Autor: Igal Melamed
BitmarketsKvakomat mobil

Plasma Network – budúcnosť Etherea?

Kryptomeny majú problém, o ktorom sa nedá mlčať. Tým problémom je blockchain a s ním spojené vysoké nároky výpočtový výkon (Je nutné dodať, že blockchain je zároveň najväčšou výhodou kryptomien. V súčasnej podobe s ním však začínajú byť problémy). Ako prvý na problém so škálovaním narazil Bitcoin, v súćasnosti ho už však pociťuje aj Ethereum.

Práve preto sa múdre hlavy celého sveta spájajú a vymýšľajú spôsob, akým by blockchain zrýchlili. Veľké haló dnes spôsobuje SegWit. Ide o základ, na ktorom v blízkej budúcnosti vzniknú revolučné riešenia súčasných obtiaží. Čo sa týka Bitcoinu, v najbližsích rokoch ho čaká prechod na Lightning Network, teda sieť, ktorá zabezpečí bleskovo rýchle transakcie z výrazne zníži poplatky.


Viac o SegWite si môžete prečítať tu


Ethereum vývojári pracujú na podobnom projekte. Volá sa Raiden network a písali sme o ňom v našom článku. Dnes však súdruh Buterin (tvorca Etherea) a pán Joseph Poon (spoluautor Lightning Network) predstavili ďalší zaujímavý projekt známy ako Plasma. Ide o inovatívny prístup k blockchainu, ktorý sa vám teraz pokúsime vysvetliť.

V čom je problém?

Ak sa niekto chce stať súčasťou blockchainu a mať zisk na ťažbe, musí si vytvoriť plnohodnotný uzol. Každý uzol pritom skladuje celú históriu blockchainu. Tá môže mať pri starších kryptomenách veľkosť aj 150 GB. Nie každý si môže dovoliť investovať do rýchleho SSD s veľkou kapacitou. Práve preto teraz všetci hľadajú spôsob, ako zmenšíť veľkosť blockchainu.

Vitalik Buterin a Joseph Poone vymysleli koncept takzvaných detských blockchainov. Systém by tieto mini chainy spájal s hlavným blockchainom takzvaný “fraud proof” (vo voľnom preklade, systém, ktorý je imúnny voči podvodom). Všetko, čo sa stane na detskom blockchaine je možné overiť na hlavnom blockchaine, ktorý je decentralizovaný a teda bezpečný.

Poon raz povedal:

“Ľudia hovoria, že nie všetko môže byť na blockchaine,
ja si však vážne, vážne myslím, že je to možné.”

Riešenie sa volá plasma

Zatiaľ čo Lightning Network pre Bitcoin zvládne “iba” transakcie, Plasma zvládne aj zložitejšie výpočty. Ethereum totiž slúži ako jeden veľký počítač programovateľný pomocou smart kontraktov. Myšlienkou Etherea je poskytovať decentralizované výpočtové služby firmám, ktoré sieť využijú na vytvorenie decentralizovaných aplikácií.

Detské blockchainy by v budúcnosti mali fungovať nejak takto. Dajme tomu, že chcete spraviť istý výpočet. Tento výpočet trvá dlho a je veľmi zložitý. Preto použijete smart kontrakt a necháte si všetko vypočítať na Ethereum platforme.

Vášho výpočtu sa chytí jeden z detských blockchainov a nejaký uzol vyhlási, že má výsledok. Za tento výsledok si vyžiada odmenu (napr. 0,01 ETH). Ostatné uzly tomu, samozrejme, neveria a riešenie skontrolujú. Ktokoľvek pritom môže vyhlásiť, že niečo nie je v poriadku a celý problém sa posunie na hlavný blockchain, ktorý sa s ním vysporiada po starom (teda decentralizovane vypočíta výsledok).

Kritika od ostatných vývojárov

Veľa odborníkov na blockchain ostáva skeptických. O technickej myšlienke opásanej vyššie sa diskutuje už roky. Za ten čas našla veľkých podporovateľov, ale aj odporcov.

Každý verejný blockchain skôr či neskôr narazí na problémy so škálovaním. Bitcoin – najpoužívanejší blockchain súčasnosti, je toho dôkazom. Kritici sa však hádajú, že s Ethereom to bude oveľa horšie. Aby sa mohlo stať vysnívaným svetovým počítačom, bude potrebovať obrovské množstvo pamäte.

Plasma by s tým mala výrazne pomôcť. Vlad Zamfir, šéf výskupu projektu Ethereum proof-of-stake, na túto tému ponúkol svoj kritický názor. Včera na Twitteri oznámil, že nie je veľmi nadšený. Na podobnom projekte vraj pracoval už v roku 2015 a nakoniec ho opustil.

Poon a Buterin však Zamfirovým pesimizmom nie sú nijak dotknutí. Buterin prízvukuje, že Plasma slúži iba ako doplnok k súčasnému riešeniu škálovania. Tak ako tak, Poon priznal, že pred sebou majú slušné množstvo práce. Doviesť túto myšlienku do produkcie si vyžiada veľa testovania.

Zdroj: coindesk.com

txbCrypto All Stars mobil