Ethereum a absolútna anonymita? Koncept Vitalika Buterina môže byť revolučným

Novinky Presadí Buterin svoj koncept pre ethereum?
Presadí Buterin svoj koncept pre ethereum? Zdroj: shutterstock.com/Vadim Sadovski/sdecoret
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ethereum čaká aj v tomto roku viacero dôležitých udalostí a výziev. Aké míľniky musí druhá najväčšia kryptomenová sieť prekonať, prezradil pre portál CoinTelegraph spoluzakladateľ projektu Vitalik Buterin. Opiera sa najmä o bezpečnosť a súkromie, ktoré sa zakladá na koncepte anonymných adries.

Ethereum musí zdolať tieto výzvy

Podľa Buterina sa musí ethereum v tomto roku oprieť do riešenia problematiky súkromia používateľov. Súčasný stav je podľa jeho slov nedostatočný. Osobne to považuje za najväčšiu výzvu projektu pre rok 2023.

Vo svojom blogovom príspevku zverejnil koncept „skrytých adries”, ktoré by mohli byť nízkonákladovým a nenáročným riešením pre ochranu súkromia. Cieľom návrhu by bolo úplne anonymizovať transakcie v sieti, prevody NFT tokenov či registrácie Ethereum Name Service. Buterin tak chce zabezpečiť absolútnu ochranu používateľov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Funkčnosť konceptu

Buterin chce docieliť, aby boli transakcie medzi dvomi stranami realizované v plnej anonymite. Proces je podľa jeho slov možné realizovať na základe vygenerovania jedinečného kľúča, ktorý následne vytvorí skrytú meta adresu pre odosielateľa. V ďalšom kroku sa potvrdí prijímateľ a celý proces sa sfinalizuje.

Základné skryté adresy sa dajú implementovať pomerne rýchlo a už dnes by mohli byť významným prínosom pre súkromie používateľov v sieti etherea,” dodal Vitalik Buterin.

Buterinov koncept

Buterinov koncept. Zdroj: Buterin blog

Zaujímavosťou je, že sa tento koncept rieši už od roku 2014, no žiadne z navrhovaných riešení zatiaľ nepreukázalo vhodnosť.

Spoluzakladateľ etherea patrí k najaktívnejším osobnostiam, ktoré pravidelne zásobujú komunitu svoju poznatkami. Pre kryptomenový portál Daily Hodl uviedol ďalšie prioritné ciele pre rok 2023..

V prvom rade je to škálovateľnosť, ktorá sa má zlepšiť po udalosti s názvom „šanghajský hard fork”. Spustený má byť v priebehu marca. Viac si o tejto udalosti môžete prečítať v našom článku: Ethereum čaká v tomto roku ďalšia historická udalosť: čo môžeme od kryptomeny očakávať?

Ďalším dôležitým cieľom pre tento rok bude zlepšenie odolnosti proti cenzúre v prípade základnej vrstvy.

Buterin už viac krát zdôraznil, aby sa používatelia kryptomien zameriavali na zlepšenie technológie a nie na cenový vývoj. Práve tento nesprávny pohľad užívateľov utvrdzuje kritikov tohto sektoru, ktorí kryptomeny vnímajú iba ako špekulatívnu investíciu, a nevidia tak veľký prínos blockchainu z technologického hľadiska.

Netreba si mýliť tieto dva pojmy. O tom aký je rozdiel medzi kryptomenami a blockchainom si môžete prečítať v našom článku: Nemýlte si blockchain a kryptomeny, je v tom zásadný rozdiel.

Okazio PCKvakomat mobil