Éra rýchlych peňazí skončila, chamtivosť spustila medvedí trh (Komentár)

Analýzy Éra rýchlych peňazí skončila, chamtivosť spustila medvedí trh (Komentár)
Éra rýchlych peňazí skončila, chamtivosť spustila medvedí trh (Komentár). Zdroj: shutterstock.com/Marko Aliaksandr
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomenové spoločnosti a fondy postavili svoj marketing na dvoch pilieroch: na kritike tradičného bankového systému, ktorý svojim klientom neposkytuje vysoké úroky a nechráni ich peniaze ani len pred infláciou, a na prísľube vysokých úrokov, ktoré dostanú investori obratom za to, že držia svoje kryptomeny vo fondoch alebo na peňaženkách kryptomenových platforiem.

Koniec býčieho trhu odhalil, že táto koncepcia bola od začiatku neudržateľná a bankroty najväčšieho kryptomenového fondu Three Arrows Capital či firmy Celsius to spečatili. Retailoví investori tak prišli o miliardy v kryptomenách, ku ktorým sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedostanú.

Čítaj tiež: 5 spoločností, ktoré najviac zasiahol prepad kryptomien

Súmrak DeFi

Neregulovaný sektor DeFi poskytoval astronomické zisky, ktoré nemožno porovnať so žiadnym iným finančným odvetvím. S vysokými výnosmi však šlo ruka v ruke veľké rizikoabsencia regulácie, pochybná decentralizácia, manipulácia zo strany veľrýb a možnosť hacknutia. Nedávne kolapsy kryptomenových spoločnosti odhalili, že všetky špekulovali s decentralizovanými protokolmi a zarábali hlavne vďaka DeFi.

Táto éra však končí a budúci býčí trh už neposkytne takéto možnosti. Prečo? Dôvodom sú práve regulácie.

Očakávame, že v nasledujúcich šiestich až dvanástich mesiacoch sa zvýši regulačná ochrana a požadované zverejňovanie informácií podporujúce výnosy, čo pravdepodobne zníži súčasné vysoké výnosy DeFi,” povedal Shah, Alkesh Shah, globálny stratég pre kryptomeny a digitálne aktíva v Bank of America.

Podľa denníku CNBC je práve spoločnosť Celsius vyšetrovaná z toho, že vytvorila Ponziho schému, podľa ktorej boli vyplácaní noví investori z peňazí starších. Model spoločnosti bol udržateľný vďaka novým investorom a hlavne vďake DeFi, kde Celsius umiestnil miliardy dolárov. Príkladom bol Anchor protocol, ktorý poskytoval až 20 % úrok, no zo dňa na deň sa pod náporom trhu zrútil.

Retailoví investori aj veľryby držali v DeFi miliardy dolárov, keďže každý veril, že na tom zbohatne. Milióny ľudí ignorovoli rizika, ktoré tu stále boli, ale pre vidinu bohatstva prišli nakoniec aj o to, čo mali. Pre regulačné orgány sa situácia s DeFi stala precedensom, ktorý poslúži ako dôkaz nevyhnutnosti regulácie, ktorá zmení charakter nielen DeFi, ale aj kryptomien ako takých.

Čítaj tiež: Aktuálne: kryptomenový podvod za 300 miliónov odhalený. SEC vyšetruje kryptomenovú Ponziho schému