Ekonomická recesia? Môže byť Bitcoin bezpečným prístavom v nadchádzajúcej búrke?

2
Bitcoin ako bezpečný prístav
Bitcoin vznikol v čase ekonomickej krízy ako alternatíva k infláciou zaťaženým peniazom. Dalo by sa povedať, že je určitou odpoveďou na ekonomické problémy ľudstva a je navrhnutý primárne pre ľudí (nie banky, vlády, apod.). Rad investorov verí, že si BTC túto úlohu v budúcej ekonomickej kríze obháji. To by viedlo k úplne novému náhľadu na Bitcoin širokou verejnosťou. Môže sa BTC stať bezpečným prístavom, kam sa ľudia uchýlia, až nastane ekonomická búrka a recesia?

Blíži sa kríza (recesia)?

Stále častejšie je reč o prvých náznakoch ďalšej svetovej krízy. Je to už 10 rokov od vzniku BTC a približne rovnaká doba nás delí od poslednej svetovej krízy. Momentálne (ešte) ekonomika stále rastie. Máme sa preto pomerne dobre, mzdy aj platy stúpajú, ľudia viac míňajú, vlády vyberajú vyššie dane a firmy produkujú väčšie množstvo výrobkov a služieb, vyplácajú vyššie zisky a rastie ich hodnota.

V poslednom čase sme však zaznamenali určité náznaky toho, že by sa to mohlo opäť zmeniť. Na doteraz pomerne prudko rastúcom akciovom trhu sa začína niečo diať. Trhová ekonomika je spojená s cyklami a je prakticky isté, že to tak bude, kým neprídeme na niečo lepšie. K ďalšej kríze teda dôjde. Otázkou je len kedy, príp. ako dobre sa na ňu dokážeme pripraviť.

recesia, Ekonomická recesia? Môže byť Bitcoin bezpečným prístavom v nadchádzajúcej búrke?Po prečítaní tohto článku by vás mohlo zaujímať: Nemecko chce blockchainom bojovať proti daňovým únikom

Čo je vlastne HDP

HDP, čiže hrubý domáci produkt, je celková peňažná hodnota všetkých finálnych statkov a služieb vyprodukovaných za určité časové obdobie (obvykle 1 rok) výrobnými faktormi na určitom území (tzn. určitý štát). Graf výkonnosti ekonomiky je potom grafom medziročnej zmeny HDP. Aby teda ekonomika rástla, musí rásť práve HDP. A to medziročne, vždy v % porovnaní s minulým rokom. Nestačí teda len rast, potrebujeme rastúci rast. To skrátka nie je dlhodobo udržateľný model.

Čo sa stane, keď príde kríza?

Kríza je pre mnoho ľudí pomerne abstraktný pojem. Zvyčajne si ľudia myslia, že je to proste niečo zlé, čomu rozumejú len ekonómovia. V skutočnosti to tak nie je. Je to vlastne veľmi jednoduché. Množstvo produkcie začne narážať na svoje limity, chvíľu sa to tam ešte pumpuje, pokojne niekoľko rokov. No a potom príde nejaký spúšťač a je vymaľované.

Následný proces je taký začarovaný kruh. Klesajú zisky, ľudia majú menej peňazí, menej nakupujú, cena tovaru a služieb padá a firmy začnú menej vyrábať, dochádza k prepúšťaniu, ľudia majú ešte menej peňazí, menej nakupujú, atď.

Pred krízou utiecť do Bitcoinu?

Kríza býva veľmi dobrou príležitosťou na investíciu do cenných papierov a nehnuteľností. Najúspešnejší investori sveta využili na nákup nízke ceny v dobách, keď v uliciach tiekla krv, ako trefne poznamenal jeden známy barón z 18. storočia.

Kryptomeny nie sú ovplyvnené objemom výroby. Prípadné firemné tokeny budú v kríze padať spoločne s akciami. Tokenizácia firiem, o ktorej sa hovorí (tu), však ešte neprebehla. Bitcoin nie je inflačnou menou, ani nie je priamo ovplyvňovaný štátnou ekonomikou. Nebude to už dlho trvať a jeho tvorba nových mincí sa opäť spomalí.

Bitcoin k rastu nepotrebuje HDP. Dohady o tom, že klesá spoločne s akciami, sú podľa môjho názoru úplne mylné. Jeho ponuka je dokonale nepružná (s cenou sa nemení), a cenu tak vlastne riadi iba dopyt. Otázkou je: budú investori utekajúci z padajúcich trhov využívať Bitcoin podobne ako napríklad zlato? Verím, že to možné je. Bitcoin nám na to odpovie sám, až príde ten čas. K hyperinflácii sa už vyjadril … Kladne.

Prečítajte si tiež:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

2
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
joškoLibor Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Libor
Guest
Libor

Bitcoin je vnímaný ako veľmi rizikové aktívum…viď rady max. 1-2 % do portfólia. V čase krízy, resp. risk off sa bude vypredávať ešte viac kedysi grécke dlhopisy.

joško
Guest
joško

zatiaľ čo som si všímal, tak vždy keď padali finančné trhy, tak padal aj Bitcoin. Takže keď príde ďalšia finančná kríza, je dosť možné, že to stiahne dole aj BTC.