Občas sa stane, že niekomu na peňaženku pristane isté množstvo bitcoinov neznámeho pôvodu. Potvrdilo to aj niekoľko používateľov sociálnej siete quora, ktorých v otázkach zajímalo, čo majú za takýchto okolnosti robiť. Nechať si ich, alebo nahlásiť ich na políciu?
Dostať Bitcoin z náhodnej adresy je náhoda…
Aj keď sa omyl niekedy môže stať, je to veľká náhoda, keď sa niekto pomýli a pošle peniaze na cudziu adresu. V prípade omylu môžu nastať 2 možnosti. Buď adresa vôbec neexistuje a Bitcoin sa vráti naspäť, alebo skutočne napíšeme omylom správnu adresu cudzej osoby a tá naše bitcoiny dostane. Častejší problém u používateľov je, že zvolia nesprávnu sieť. Oveľa ťažšie sa potom vracajú naspäť prostriedky. Viac o téme nesprávne zadanej adresy sme spracovali v tomto článku: Čo robiť, ak som Bitcoin a iné kryptomeny poslal na zlú peňaženku a ako takejto chybe predísť?
Častokrát sa stáva, že Bitcoin na danú peňaženku niekto pošle za nejakým účelom. Napríklad preto, aby pozametal za sebou stopy nelegálnej trestnej činnosti, napríklad keď ide o hacknutie burzy.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čo ak mi pristane Bitcoin na peňaženku?
V prípade, že ide o sumu v rádoch desiatok eur to nemusí riešiť ani samotný odosielateľ. Podľa zákona § 135 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov kto ako prvý nájde, alebo obdŕži danú vec, alebo peňažný kapitál, je jej nálezcom. Ak sa vlastník nedá vyhľadať alebo je neznámy, čo v prípade kryptomien bude najčastejšia možnosť, nálezca je povinný svoj Bitcoin alebo iné kryptomeny odovzdať optimálne policajným orgánom.
Ak sa o vec nikto do 1 roka neprihlási, majetok pripadá štátu a nálezca má nárok na 10 % z nálezného. Nálezca má právo na 10 % aj v prípade, ak osoba je známa alebo sa neskôr prihlási k nájdenej veci. K odmene si môže pripočítať aj náklady na uchovanie či odovzdanie stratenej veci.
Prečo si bitcoiny nenechať?
Ak daná osoba neodovzdá stratenú vec, podľa vyjadrení policajného zboru sa môže dopustiť protiprávneho konania, ktoré je možné charakterizovať ako priestupok, alebo v niektorých prípadoch aj ako trestný čin. Navyše, vlastník v prípade, ak nebude ochotný spolupracovať na vrátení, môže podať žalobu na nálezcu.
Nechať si Bitcoin u seba môže, samozrejme, predstavovať veľké výhody. Na druhej strane, prináša aj veľké riziko, na ktoré treba myslieť. Hlavne ak ide o veľké sumy v rádoch niekoľkých bitcoinov.
V súčasnosti má Bitcoin stále vysoko anonymnú sieť. Zvyšovaním regulácií a dohľadu nad kryptomenovými burzami sa každým rokom dá oveľa jednoduchšie vyhľadať pôvod kryptomien. Hlavne to platí v prípade, ak by sme obdŕžali kryptomeny z burz ako Binance alebo Coinbase, kde má každý svoje prostriedky overené cez občiansky preukaz.
Prečítaj si aj: 5 chýb, ktoré by sme nemali robiť, keď trhy klesajú