Tí, ktorí sledovali kryptomeny ešte v roku 2017 si iste spomenú na podivné vyhlásenia moslimských náboženských autorít ktoré zaviedli, že obchodovanie kryptomien ide proti právu Šaria! Následne sa vyrojila hromada Halal coinov, ktoré vraj boli s moslimským zákonom kompatilibné (medzi nimi aj bol Stellar). Väčšinou však šlo o scamy.
Odvtedy však už prešli tri roky a moslimovia, zdá sa, začali vnímať kryptomeny v novom svetle. Komisia pre cenné papiere v Malajzii, ktorá zároveň slúži ako poradný orgán vo veciach práva Šaria, totiž nedávno povolila obchodovanie digitálnych mien v krajine. Na prvý pohľad možno o nič nejde, no v skutočnosti je to veľká vec.
Tento akt totiž pomôže adopcii kryptomien v Malajzii a nová interpretácia zákona poslúži ako príklad pre ďalšie krajiny moslimského sveta.
Prečo vlastne Islam v minulosti nepovoľoval obchodovanie kryptomien?
Na prvý pohľad to môže vyzerať ako hlúposť. Čo má náboženstvo spoločné s kryptomenami? Nuž, niečo určite áno. Obchodovanie digitálnych coinov dlho nebolo v súlade s islamskými hodnotami, pretože sa to považovalo za špekuláciu a zarábať na špekuláciách, ktoré nemajú pozitívny vplyv na svet sa považuje za nemorálne.
Ak sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel. A to z rôznych pohľadov. Zarobiť peniaze nákupom kryptomeny by sa dalo prirovnať k výhre v lotérii (takt to bolo hlavne v spomínanom roku 2017). Človek má k takýmto peniazom trochu iný vzťah. A K ich nezarobil poctivou prácou, nemá problém minúť ich na zbytočný luxus, čo aj mnohí ľudia v západnom svete považujú za koreň všetkého zla.
Inštitúcie začali naplno shortovať Bitcoin! – Naposledy potom dumpol o 60%
Nie je coin ako coin (Haram a Halal)
Islamské právo v Malajzii však po rovom rozlišuje čisto špekulatívne coiny a kryptomeny, ktoré majú reálnu (inherentnú) hodnotu. Obchodovanie coinov s reálnou hodnotou je povolené (Halal), zatiaľ čo špekulatívne kryptomeny sú zakázané (Haram).
Neviem ako vy, ale ja by som rád vedel, do ktorej kategórie Moslimovia zaradia taký Dogecoin.