Stali sa neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Otvárajú nám nové obzory a uľahčujú každodennú existenciu. Reč je o moderných technológiách, ktoré neustále napredujú či už v oblasti komunikácie, elektromobility, zdravia alebo interiérového dizajnu. 

Pozrime sa spolu na šesť najužitočnejších technologických pokrokov, ktoré možno vo svojich segmentoch považovať za prelomové riešenia. Bez väčšiny z nich si už v súčasnosti nevieme predstaviť život. 

Hodinky ako komplexné zariadenie

Kedysi boli náramkové hodinky iba ukazovateľom času, módnym doplnkom či akýmsi prejavom solventnosti nositeľa. V uplynulých rokoch sa však z hodiniek stalo komplexné prenosné zariadenie, ktoré dohliada na náš celodenný režim a detailne sleduje všetky naše výkony.

Pochvália nás pri každej dosiahnutej méte, povedia nám, kedy máme dýchať, kedy sa postaviť a počas celého dňa nás motivujú dosahovať lepšie výkony. Postupne nahrádzajú aj mobilné zariadenia a stávajú sa plnohodnotným komunikačným či platobným prostriedkom. Bez preháňania možno povedať, že takéto hodinky svojou univerzálnosťou, navyše v takom minimalistickom celku, do našich životov vniesli revolúciu, akú len tak ľahko niečo neprekoná. 

Revolúcia v nabíjaní 

V každej cestovateľskej výbave by nemala chýbať novinka v podobe medzinárodnej nabíjačky, ktorá dokáže nabíjať súčasne 3 zariadenia, je menšia ako kreditná karta, váži len 129 gramov, je spratná a ani zďaleka neslúži iba na nabíjanie. Keďže Európa, USA, Veľká Británia či Austrália sa odlišujú aj tým, že sa v nich používajú iné elektrické zásuvky, cestovateľa môže nepríjemne zaskočiť, ak si na dovolenke nemôže nabiť telefón, hodinky, počítač či iné nevyhnutné prenosné zariadenie. Najnovšie miniatúrne riešenie – cestovný adaptér – umožňuje jednoduchú výmenu adaptérov práve do rozdielnych elektrických zásuviek. Taktiež v sebe ukrýva aj najmenší cestovateľský adaptér a dátový hub na svete.

Novú kuchyňu môžete mať teraz skutočne pod palcom

Ešte pred pár rokmi sme mohli iba snívať o tom, ako si jedného dňa sami podľa vlastných predstáv za pomoci 3D simulácie zostavíme budúcu kuchyňu snov. Našťastie, tá budúcnosť sa volá dnešok, vďaka čomu sa z niekdajšieho zdĺhavého, často i niekoľkomesačného procesu zariaďovania novej kuchyne stal jednoduchý, dokonca extrémne zábavný proces trvajúci ani nie hodinu.

„Táto technologická novinka mení ,pravidlá hry‘ – spôsob, ako sa plánujú kuchyne či celý interiér. Zákazník už nie je viac pasívnym čakateľom na návrh. Priamo pod jeho rukami a pred jeho očami rastie jeho kuchyňa, interiér so všetkými detailmi,“

– približuje návrhár Pavol Krčmárik zo spoločnosti Oresi Kuchyne jedinečnú službu 3D Reality. Čo si teda máme pod týmto lákavým procesom predstaviť v praxi?

Princíp tvorby vlastného návrhu spočíva v tom, že na digitálny stôl kladiete ,kocky‘. Na ňom, ako aj na obrazovke smart televízie okamžite vidíte svoju kuchyňu v podobe 3D simulácie, teda komplexný nábytok so spotrebičmi v reálnom prostredí.“

– vysvetľuje návrhár princíp fungovania 3D Reality, ktorú možno využiť aj virtuálne z pohodlia domova prostredníctvom streamu.

Inými slovami, ak zákazník nemôže navštíviť predajňu osobne, spojí sa s ním cez počítač návrhár kuchyne, za ktorého asistencie sa vyskladá kuchyňa online. Fascinujúce na celom tomto dizajnérskom procese je, že klient si v sekunde sám mení napríklad farbu kuchyne, podlahy, stien alebo jednotlivých skriniek či umiestnenie okna, dverí alebo môže interiér kuchyne vidieť v žiare mesačného svitu.

Kuchyňu si teda navrhujete sami – vy sa stávate jej tvorcom. Aj keď ju ešte čaká výrobný proces, zákazník jej extrémne reálnu podobu vidí už pri návrhu. Plánovač je postavený na princípe počítačových hier, je autentický, mimoriadne rýchly a veľmi jednoduchý.

V tejto krajine je Bitcoin populárnejší než domáca mena

Budúcnosť nabíjania elektromobilov sa odohráva doma

Prechod milovníkov elektromobility z benzínu či diesla na šetrnú formu jazdy sa výrazne zjednodušil po tom, ako je možné nabíjať elektromobil aj v pohodlí domova. Predsa len pre majiteľov elektromobilov nebolo príliš praktické, ak mohli svojho tátoša nabíjať iba verejnými nabíjačkami.

V praxi to znamenalo, že museli podvedome celý deň myslieť na to, kde zaparkovať, aby popri vybavovaní povinností aspoň trochu zvýšili kapacitu batérie. Tomu je však koniec vďaka wallboxu, zariadeniu v podobe domácej nabíjacej stanice, ktorú si majiteľ dokáže prakticky nainštalovať v garáži, pod prístreškom či kdekoľvek v okolí svojho domova. Automobil si nabije počas noci a keď ráno vyrazí do mesta, nemusí okamžite vyhľadávať verejné nabíjacie plochy. Snáď najväčšou výhodou je samotná cena nabíjania, ktorá je podstatne nižšia ako pri verejných nabíjacích staniciach.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance