crypto.com, crypto, karta, kryptomeny, swap

Crypto.com začalo tokenový swap pred spustením mainnetu. Pôvodne mal projekt 2 rôzne tokeny pod názvami CRO a MCO. MCO teraz končí a používatelia si ho musia rozmeniť za tokeny CRO. 

Držíte MCO? Poponáhľajte sa so swapom

O čo vlastne ide? Spoločnosť Crypto.com sa rozhodla prejsť z formátu dvoch tokenov na jeden. Je to pomerne logické rozhodnutie, pretože systém kombinujúci zbytočné množstvo tokenov je pre používateľov komplikovaný na pochopenie.

MCO token slúžil primárne ako dôkaz záujmu na rozvoji ekosystému. Za jeho „stakovanie” (zamknutie na určitú dobu) boli používatelia odmenení možnosťou získať kartu VISA prepojenú s aplikáciou Crypto.com.

Druhý token CRO je určený už ako hlavná minca nového blockchainu, ktorý sa bude veľmi podobať Binance chainu. Oba systémy totiž stavajú na systéme Tendermint, čo je konsenzuálny mechanizmus v jadre Crypto.com chain aj Binance chain alebo tiež pri minci Cosmos.

CRO môže prakticky bez problémov prevziať funkcionalitu MCO, a preto sa teda centralizovaná spoločnosť rozhodla pre ukončenie prevádzky MCO a prevod na CRO mince.

Prevod do 2. septembra

Podľa oficiálneho vyjadrenia bude swap tokenov možný do 2. novembra a to vždy a iba v aplikácii Crypto.com. Spoločnosť určila fixný kurz, kedy za jeden token MCO dostane používateľ 27,46 CRO tokenov.

Do 2. septembra ale používatelia swapujúci tokeny dostanú 20 % navyše a kurz pre nich tak bude podstatne výhodnejší. Preto by všetci majitelia MCO tokenov nemali otáľať a rozmeniť svoje mince čo najskôr.

 

Do 2. septembra je tak kurz 1 MCO = 33,17 CRO. S prechodom na nový systém jedného tokenu sa tiež menia pravidlá stakingu potrebného na získanie karty. Vyššie v tweete sú popísané presné čiastky CRO tokenov, ktoré budú potrebné na staking.

Kritika z komunity

Swap tokenov si vyslúžil v komunite veľmi radikálnu reakciu. Mnohí majitelia MCO, obzvlášť jadro komunity sa hnevá, pretože pôvodný plán bolo mať systém s dvoma rôznymi tokenmi. Vedenie spoločnosti dlhodobo tvrdilo, že na MCO pracuje, ale nakoniec sa rozhodlo pre radikálny krok a likvidáciu menšieho tokenu.

Za to si šéf spoločnosti vyslúžil pomerne silnú kritiku, a to obzvlášť pre nevýhodné podmienky swapu. Spoločnosť tiež oznámila pomerne zásadné zvýšenie potrebných limitov na získanie jednotlivých platobných kariet.

Tie boli však po vlne kritiky znížené. Teraz sa nachádzajú pod pôvodnou úrovňou stakingu MCO. Na najlacnejšiu kovovú kartu je tak potrebné presne 1 000 CRO.

Záver

Systém dvoch tokenov bol od počiatku neefektívny a z biznisového hľadiska je tak pristúpenie k swapu a jednotnému tokenu rozumnou voľbou. Komunita sa však cíti do istej miery zradená, pretože išlo o neočakávaný krok.

Crypto.com je však stále spoločnosť, ktorá primárne cieli na zisk a nový model bude pravdepodobne z dlhodobého hľadiska lepší variant, než komplikovaný model dvoch tokenov a to obzvlášť pre mainstream adopciu.

Čo čítať ďalej:

TOP5 kryptomien, ktoré by ste mali sledovať tento týždeň

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance