Dôchodky Slovákov sa môžu zásadne zmeniť. Čo je na to potrebné?

Novinky Európsky dôchodok môže zvýšiť príjmy v starobe
Európsky dôchodok môže zvýšiť príjmy v starobe. Zdroj: shutterstock.com/Giulio Benzin/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku ponúka v súčasnosti európsky dôchodok a príspevky na tento typ sedem zamestnávateľov, uvádza správa denníka Pravda. Na to, aby sa zásadne zmenili dôchodky Slovákov však podľa analytikov celoeurópsky dôchodkový produkt (PEPP alebo európsky dôchodok) potrebuje oveľa väčšiu podporu od štátu.

Využívanie PEPP sa môže zatraktívniť za predpokladu, že napríklad vznikne možnosť daňového zvýhodnenia príspevkov od zamestnávateľa. Tretí pilier totiž nie je ideálny, keďže výnosy z neho nie sú také vysoké z dôvodu, že sa často investuje do konzervatívnych fondov.

Presun zabezpečenia dôchodkov by sa tak viac mohol presunúť na plecia sporiteľov a nie štátu. Zvýhodnenie sporiteľov sa navyše ukazuje ako rýchle a dostupné riešenie. PEPP dokonca zhodnocuje úspory aj počas výplatnej fázy na rozdiel od 3. piliera. Počas poberania dôchodku, čo je v priemere 19 rokov, tak sporitelia prichádzajú o značnú časť príjmu. Európsky dôchodok môžu občania Slovenska získať už od septembra 2022.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Druhý a tretí pilier nás nezachráni

Podpora tohto nástroja by mala byť aj v záujme novej vlády, keďže Slovensko bojuje s hlbokým schodkom na úrovni 3,916 miliardy eur. Okrem toho sa Slovensko môže stať najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe. Vláda už od 1. júla začala presúvať kapitál v druhom dôchodkovom pilieri z konzervatívnych dlhopisových fondov do výnosnejších indexových fondov.

Piliere nás však nezachránia. Demografická štruktúra obyvateľstva naznačuje, že v budúcnosti nebude mať kto na seniorov zarábať peniaze. Sociálna poisťovňa má navyše v súčasnosti problém vyplácať starobný dôchodok a musí čerpať financie z rezervného fondu solidarity, z fondu invalidného poistenia a ďalších zdrojov.

Európsky dôchodok pomôže, no nespoliehajte sa na štát

Z týchto dôvodov je jasné, že občania by sa nemali spoliehať bezprostredne na pomoc štátu v dôchodkovom veku. Nedávno sme informovali o tom ako si čo najefektívnejšie sporiť na dôchodok už teraz. Štatistiky totiž ukazujú, že každý tretí Slovák sa bojí odchodu do starobného dôchodku.

Niet sa čomu čudovať, keďže bez ohľadu na demografickú štruktúru obyvateľstva majú Slováci pomerne vysoké životné náklady v porovnaní s celkovými príjmami. Európsky dôchodok by tak mohol byť jedným z nástrojov, ktorý zvýši príjem dôchodcov. A čo je najdôležitejšie, jeho zavedenie by malo byť pomerne jednoduché.

Mohlo by ťa zaujímať: O predčasný dôchodok majú Slováci obrovský záujem. Tu je návod, ako oň požiadať

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.