Nespoliehajte sa na štát. Ako si úspešne sporiť na dôchodok už dnes?

Novinky Ako si sporiť na dôchodok už dnes
Ako si sporiť na dôchodok už dnes. Zdroj: shutterstock.com/RomanR/Nattakorn_Maneerat
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Sociálna poisťovňa má už v súčasnosti problém vyplácať starobný dôchodok a musí čerpať financie z rezervného fondu solidarity, z fondu invalidného poistenia a ďalších zdrojov. Demografická štruktúra slovenského obyvateľstva navyše naznačuje, že v budúcnosti nebude mať kto na slovenských dôchodcov zarábať peniaze. Preto je nevyhnutné, aby každý investoval peniaze bez ohľadu na výšku sumy, pretože spoliehať sa na štát je vysoko rizikové.

Slovensko starne a na dôchodcov nebude mať kto zarábať peniaze

Slovensko sa stane najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe. Pôrodnosť je neporovnateľne nižšia ako v minulosti a občania, ktorí sú v súčasnosti ekonomicky aktívni čoskoro pôjdu do dôchodkového veku. Naopak, mladých ľudí je nedostatok na to, aby svojou ekonomickou činnosťou pokryli starobné dôchodky.

Vláda od 1. júla 2023 začala presúvať kapitál v druhom dôchodkovom pilieri z konzervatívnych dlhopisových fondov do výnosnejších indexových fondov s cieľom efektívnejšie zhodnocovať peniaze. V skutočnosti ale nebudú stačiť ani peniaze zo všetkých pilierov dohromady.

Už v súčasnosti sme svedkami pracujúcich dôchodcov. Vo veku nad 65 rokov je počet pracujúcich 43 000, čo je štvornásobne viac ako pred 10 rokmi. Na druhej strane je čoraz menej pracujúcich mladých ľudí. Údaje Eurostatu ukazujú, že až 14,84 % ľudí vo veku 15 až 64 rokov na Slovensku nepracuje ani neštuduje.

Počet ľudí, ktorí neštudujú a nepracujú.

Počet ľudí, ktorí neštudujú a nepracujú. Zdroj: Eurostat

Sporenie vo forme pilierov

Strop na dôchodkový vek sa zrušil a bude sa počítať na základe strednej dĺžky života. To znamená, že čím dlhšie budeme žiť, tým neskôr pôjdeme do dôchodku. Zároveň platí, že čím skôr odídeme do dôchodku, tým menší dôchodok máme. Ľudia smerujúci k dôchodku by si mohli nájsť flexibilné pracovné miesto, ak by vláda poskytla takýto systém, v ktorom by penzisti pracovali iba niekoľko hodín z pohodlia domova.

Čo ak nám však štát nepomôže? Je potrebné spoliehať sa predovšetkým sám na seba a až potom na štát. To však neznamená, že sporenie v pilieroch je neopodstatnené. Práve naopak. Okrem prvého piliera je potrebné založiť si aj druhý pilier, v ktorom máte možnosť šetriť si istú časť odvodov vo forme vlastného sporenia. Výhodou je aj tretí pilier za predpokladu, že máte u svojho zamestnávateľa príspevok.

Analytici predpokladajú, že z druhého piliera si sporiteľ nezabezpečí viac ako štvrtinu celkového dôchodku. Pôvodne mal však pokryť až polovicu dôchodku. Vláda by ale mala podporiť aj aktivitu tretieho piliera a vymyslieť rôzne mechanizmy ako motivovať občanov založiť si ho. Ani to však nestačí.

Investujte už dnes

Každý bez ohľadu na vek alebo príjem, by mal mesačne investovať sumu, ktorú si môže odložiť bokom, či už je to 10 alebo 1 000 eur. Pri investovaní platí, že čím skôr začnete, tým viac peňazí môžete zhodnotiť. A to isté platí aj o dĺžke investovania. Čím dlhšie investujete, tým viac sa vložená investícia dokáže zhodnotiť.

Mnoho ľudí si pred investovaním myslí, že potrebujú obrovský balík peňazí. Opak je pravdou. Stačí aj menšia suma, no dôležitá je vytrvalosť a trpezlivosť. Ak sporíme na dôchodok, tak si musíme na zisky počkať. Pri investovaní ale platí, že bez ohľadu na to za akým účelom investujeme, najväčšie zisky dosahujeme posledné roky.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Do čoho investovať?

Ak napríklad nakupujeme akciové ETF, tak zisky z dlhodobého hľadiska rastú exponenciálne, pretože sa nám úročia aj úroky z predošlých rokov a vložená suma taktiež narastá z mesiaca na mesiac. Okrem akcií sa však odporúča diverzifikovať aj do konzervatívnej zložky v podobe dlhopisov.

Ak hovoríme o investovaní s cieľom vytvoriť si rezervu na dôchodok, vôbec sa to netýka iba cenných papierov. Pravdepodobne najlepšou formou investície je pozemok a nehnuteľnosť. Akcie síce rastú posledné desaťročia stabilne pri ročnom zhodnotení od 5 do 10 %, no napriek tomu nehnuteľnosť si drží spolu s pozemkom hodnotu ešte lepšie.

Uchovávateľ hodnoty, ktorý by nemal chýbať v portfóliu je aj drahý kov buď zlato alebo striebro. Striebro je omnoho lacnejšie ako zlato a má viac využitia. Na druhej strane, zlato si drží štatút najlepšieho uchovávateľa hodnoty na svete.

Vždy investujte peniaze, ktoré nepotrebujete, a diverzifikujte svoje portfólio

Vždy investujte peniaze, ktoré nepotrebujete, a diverzifikujte svoje portfólio. Zdroj: shutterstock.com/Piscine26

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nespoliehajte sa na štát

Na záver si mnohí môžu povedať, že o investovaní sa jednoducho hovorí, no už ťažšie sa realizuje. Vďaka súčasnej digitálnej dobe nie je vôbec komplikované začať s investovaním. Začiatočník by mal v prvom rade vkladať peniaze do akciových indexov ako Nasdaq alebo S&P 500 napríklad vo forme ETF. Je to najjednoduchšia forma investovania pri akceptovateľnom riziku a hlavne je dostupná aj pre najmladších investorov. V pokročilej fáze investovania môže investor začať uvažovať nad drahými kovmi alebo pozemkami.

Je potrebné povedať, že neexistuje zaručený jediný návod na to, ako si ideálne sporiť na dôchodok. Napriek tomu je nevyhnutné to riešiť už v mladom veku a začať investovať a sporiť čo najskôr, pretože štátna pomoc v budúcnosti nemusí pokryť všetky životné náklady slovenských dôchodcov.

Mohlo by ťa zaujímať: Štát dáva na dôchodky Slovákov takmer o miliardu viac ako pred rokom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.