Detské ambulantné pohotovosti zmenia svoje prevádzkové hodiny. Dôjde k tomu čoskoro

  • Od 1. júla by sa ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti mohli skrátiť.
  • Okrem toho sú však v hre aj ďalšie zmeny týkajúce sa pediatrov.
Off topic Detské ambulantné pohotovosti zmenia svoje prevádzkové hodiny
Detské ambulantné pohotovosti zmenia svoje prevádzkové hodiny. Zdroj: Shutterstock.com/Studio Romantic
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Od júna budú detské ambulantné pohotovosti fungovať zrejme kratšie. Uvádza to portál Dnes24 s tým, že sa o to má postarať pozmeňujúci návrh zákona.

V pondelok 6. mája ho predstavila ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Čo sa zmení?

Návrh zákona tiež obsahuje novinku, podľa ktorej by pediatri boli v rámci svojich bežných ordinačných hodín v ambulanciách pacientom k dispozícii každý pracovný deň v týždni. Počas jedného z týchto dní by mali ordinovať do 18.00 h.

Od 1. júla by sa ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti mohli skrátiť. Neboli by otvorené do 22.00 h ale do 20.00 h. Ministerka uviedla:

Ambulantná pohotovostná služba (APS) sa s účinnosťou od 1. júla 2024 bude skracovať z 22.00 h na 20.00 h s tým, že denná ambulantná starostlivosť o naše deti bude v ambulanciách zabezpečená počas 35 hodín týždenne tak, aby bola poskytovaná každý deň a z toho jeden deň do 18.00 h.

Podotkla aj to, že týmto návrhom sa parlamentný zdravotnícky výbor a následne parlament budú zaoberať v utorok 18. mája.

Tiež oznámila, že na pondelkovom stretnutí vysvetlila zástupcom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátorom všetkých dotknutých miest dôvody, prečo je nevyhnutné konsolidovať detskú ambulantnú pohotovostnú službu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

ZMOS a primátori sa netešia

Dolinková uviedla, že zástupcova týmto dôvodom rozumeju. „Verím, že ich budú vysvetľovať aj rodičom a svojim občanom.” Podľa jej slov je cieľom týchto opatrení zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre deti po celom Slovensku, kým sa nepripraví nová generácia pediatrov.

K veci sa vyjadril aj predseda ZMOS-u Jozef Božik, ktorý vysvetlil, že konsolidácia APS nie je po chuti nielen ZMOS-u, ale ani primátorom.

Na druhej strane ako racionálne zmýšľajúci ľudia sme jasne počuli argumenty, že sa nezakrývame perinou, ktorú nazývame reforma, ale hovoríme, že zachraňujeme kolabujúci systém ambulantných pohotovostí pre deti.

Potešila ho skutočnosť, že ministerstvo zahrnulo do plánovaných opatrení aj návrh ZMOS-u, ktorý umožní pediatrom v bežných ambulanciách raz týždenne ordinovať do 18:00 hod. Tento krok by podľa neho umožnil aspoň do tejto hodiny denne zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť v mestách, ktorých sa dotkne konsolidácia.

Problémom je aj samotná situácia

Elena Prokopová, vedúca Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS), zdôraznila, že nedostatok personálu v oblasti pediatrie vyvoláva vážne obavy, a že všetci majú za cieľ zabezpečiť starostlivosť o deti.

„Opatrenia nie sú pre primárnych pediatrov, ani pre zástupcov miest a obcí, ani pre rodičov našich detí ideálne, no momentálne nevidíme inú možnosť,” vyhlásila, pričom zdôraznila, že ide o jedinú spoločne prijatú alternatívu s cieľom zachovať dostupnú zdravotnú starostlivosť o deti.

Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.