Dlhy v EÚ vs. USA – Ako sú na tom dve najsilnejšie svetové ekonomiky?

Freedum fighters PCKvakomat mobil

Dnes to bude trochu viac analytické a pozrieme sa na porovnanie vývoja rastu HDP a dlhu vzhľadom k HDP. To sú asi tie najčastejšie využívané indikátory, aj nimi sa dá celkom dobre manipulovať, ale určite sa nedá vychádzať iba z nich. V každom prípade nebude na škodu pozrieť sa, aký bol v predošlých 25 rokoch vývoj a hlavne je to dobré vedieť kvôli tomu, že za tento rok sa očakáva výrazný pokles HDP. Respektíve záporný rast. 

Zlato – najlepšia istota v čase krízy – Oplatí sa nakupovať aj keď je najdrahšie v histórii?

Vývoj dlhov voči HDP

united-states-government-debt-to-gdp

Ako je v legende zaznačené, tak plná línia znázorňuje vývoj Spojených štátov a prerušovaná eurozónu. Tu môžeme hneď vidieť, že rast dlhu voči HDP rástol dramaticky po finančnej kríze v rokoch 2007 – 2008 a cca v roku 2014 sa to trochu upokojilo. Avšak v eurozóne ten dlh (podľa grafu) začal klesať, čo je v konotácii na extrémne nízke úrokové sadzby a expanzívnu monetárnu politiku celkom zaujímavé zistenie.

On samozrejme rastie v absolútnych číslach, ale relatívne klesá. Aj tak je nejakých 85 % voči HDP veľké číslo a po tomto roku zasa určite naskočí na stúpajúcu trajektóriu. Čo sa týka USA, tak v posledných rokoch ten stúpajúci trend nie je až taký dramatický, ale nenechajte sa oklamať, pretože v absolútnych číslach je to zase iný pohľad. V každom prípade je v súčasnosti vládny dlh voči HDP asi 107 %.

Cena Ropy zase rastie! – Koniec lacného benzínu a nafty?

Ročný rast HDP

united-states-gdp-growth-annual

Tu nie je čo riešiť. Rok 2008 je jasný, to išlo všetko tvrdo z kopca. Potom sa to v Spojených štátoch vrátilo do normálu, lebo krivka oscilovala medzi 1 – 4 % ročným rastom HDP. V eurozóne bol vývoj o niečo horší a vzhľadom k aktuálnej „kríze” môžeme očakávať, že ten pád bude minimálne podobný, ako to bolo v roku 2008.

Záver

Viac samozrejme budeme vedieť na konci tohto roka, takže je to teraz ešte také strieľanie od boku. Ale už vďaka dátam za prvý kvartál je zrejmé, že obe ekonomiky dostali poznateľný negatívny šok a nedá sa veľmi predpokladať, že sa z toho do konca roka tak ľahko dostanú. V podstate sa dá očakávať, že rast HDP bude za aktuálny rok záporný. Čo sa týka dlhu, tak osobne očakávam, že rast naberie momentum.

Čo však môže za príchod tejto krízy? Je to snáď koronavirus,ktorý nám pokazil prosperitu? Ani náhodou! Ekonómov a centrálnych bankárov síce prekvapil a pôsobil ako akási rozbuška, ktorá krízu odpálila, no za krízu samotnú môže niečo iné:

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner