Cena Ropy zase rastie! – Koniec lacného benzínu a nafty?

Anycoin pc bannerBitmarkets

Keď sa cca pred tromi týždňami prepadla cena futures kontraktov na americkú ľahkú ropu (WTI) až do záporných čísel, tak to samozrejme neuniklo pozornosti zo strany mainstreamových médií. Ale nepadlo to najdôležitejšie a to je, že sa v ten večer rolovali kontrakty. Takže to síce na jednej strane bola určite nafúknutá udalosť, ale na strane druhej sa odohralo niečo, čo väčšina ľudí nevedela, že ide o pokles ceny do záporných hodnôt. Čo ale zapríčinilo tento paradox, ktorý človek uvidí možno len raz za život? A má trh s ropou šancu dostať sa z tejto nedobrej situácie? Veď tento týždeň sme tu mali „pozvoľný” rast ceny.

Aktuálna situácia na trhu s WTI (CFD)

analyza wti ropa rastie benzin nafta zdrazeju

Moderný finančný systém je na pokraji krachu! – Tvrdí zakladateľ Dollar Vigilante Jeff Berwick

V posledných niekoľkých dňoch cena za americkú ľahkú ropu rástla a iné, ako je brent crude nie je výnimkou. Ponúk na trhu je proste nadbytok a dopyt je príliš nízky, takže ten tlak na pokles ceny bol markantný. Dôsledkom toho je, že cena WTI spadla na hodnoty, kde bola naposledy niekedy v roku 1998. A hlavne, aj napriek tomu, že cena teraz stúpa, tak podstatná časť tých ropných spoločností je dosť pod break even. Čo je naozajstný problém a sami bez pomoci americkej vlády nemajú šancu vydržať.

Signifikantný počet ropných spoločností v svojich ekonomických reportoch oznámilo významné straty. Bol to napríklad Exxon, BP, Occidental, Marathon Petroleum, atď. Tie straty majú celkom veľký rozptyl, pretože sa pohybujú od niekoľkých stoviek miliónov dolárov až do miliárd. Za jeden kvartál celkom peklo.

3 dôvody, prečo zlato letí hore – Oplatí sa ho teraz nakúpiť?

Ponuka vs. dopyt

V každom prípade ekonomická činnosť sa na celom svete badateľne znížila a kvôli tomu šiel dole aj odbyt pohonných hmôt. Vzhľadom k tomu, že reštrikcie sa po celom svete začínajú postupne zmierňovať, tak je zrejmé, že dopyt zase porastie a kurz ropy sa vďaka tomu vyšplhá do cenových relácií z februára. Čo je medzi 50 – 60 USD za barel. Zároveň vraj ropné spoločnosti znížili produkciu o tretinu, takže by sa ponuka mala znížiť. A tak tu máme ďalší faktor tlačiaci na rast ceny.

Avšak, nie všade to tak je, pretože v Rusku a SAE sa produkcia ropy skoro nezmenila. A nedá sa ani veľmi očakávať, že k tomu dôjde. Treba totiž počítať aj s tým, že Rusi, Saudovia a iní môžu mať break event úplne niekde inde ako americké firmy. Ale Rusi rovnako ako Američania dosť krvácajú a sami si neželajú, aby SAE tak drasticky navyšovala svoju produkciu.

Záver

Ja vždy keď vidím ceny za benzín pri značkových pumpách napríklad na 28 korunách, tak nad tým len krútim hlavou a nechápem, kto to tam kúpi. Na jednej strane chápem, že majú nejaké zásoby a chcú sa toho zbaviť aspoň za nákupnú cenu, ale niekde to naozaj vôbec nezodpovedá realite. Čo sa týka nejakého krátkodobého výhľadu, tak nemožno ani teraz očakávať dramatické stúpanie ceny. Možno len niečo pozvoľnejšie a cena sa bude skôr držať nižšie. Ale pozor, ide aj o geopolitiku a ak sa spolu jednotlivé štáty nejako dohodnú a tú produkciu rapídne znížia, tak cena môže pokojne v priebehu pár dní poskočiť nad 50 USD.

FED – Najväčšia mafia v histórii – Súkromná firma, s výhradným právom tlačiť doláre

Je toto koniec lacného benzínu a nafty?

Ropa je lacná hlavne preto, lebo jednotlivé štáty a ropné spoločnosti majú vytvorené kartelové dohody ktoré určujú, ako rýchlo budú ťažiť. Po vypuknutí pandémie koronavirusu všetci pokračovali ďalej, akoby sa nič nedialo. Komerčné lety však boli obmedzené a ľudia na nejakú dobu prestali jazdiť autami. To spôsobilo markantné zníženie dopytu po čiernom zlate. Rafinérie mali plné sklady a ďalšiu ropu nechceli.

Situácia v USA bola tak zlá, že ropa na trhu klesla až na nulu a májové futures kontrakty dokonca do záporných čísel. Bola to však anomália.

Od prvého mája sa ťažba ropy výrazne obmedzila, zatiaľ čo ekonomika sa pomaly rozhýbala. Aj cena benzínu či nafty teda postupne zase začne rásť. Pravdepodobne však ostane nižšie, než pred koronou. Tá totiž pôsobila ako rozbuška a spustila dlho očakávanú ekonomickú krízu, ktorá tu s nami bude ešte roky a ceny pohonných hmôt sú počas krízy nižšie.

Čo však spôsobilo túto krízu? Korona síce pôsobila ako rozbuška, no samotná kríza má svoje korene niekde inde. Zapríčinila ju chamtivosť a arogancia svetových lídrov! Viac sa dočítate tu.

Chamtivosť, arogancia a nie korona môže za príchod krízy! – Ale splatíme to my

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na krypto trhoch sú veľmi rizikové !!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Okazio PCtxb

Najčítanejšie články

1

Najväčšia banka na Slovensku výrazne zvyšuje poplatky. Kto nesúhlasí, má šancu od zmluvy odstúpiť

2

Veľká slovenská firma sa potápa. Zhasol už aj posledný plamienok nádeje na jej záchranu

3

Slovenka prišla o celé úspory v banke. Môže za to chyba, ktorú robia mnohí

4

Tisíce Slovákov prídu od januára o 120 eur mesačne. Týka sa to aj vás?

5

Expert varuje pred drastickými zmenami v dôchodkoch. Slováci prídu o desaťtisíce eur

PR články

Očakávaná Santa Claus rast: Využite posledné dni roka na investičnom trhu

Ľuboš Kovár  | 2. decembra 2024

Rok sa blíži ku koncu, čo je ideálna príležitosť pozrieť sa, ako si viedli akciové trhy. Pre investorov bol rok 2024 zatiaľ veľmi úspešný.

Prichádza Santa Claus rast

Najväčšie investičné trendy roku 2024: Zúčastnite sa jedinečnej online konferencie úplne zdarma

Henrieta Balázsová  | 29. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Rok 2024 prináša do sveta investícií nové výzvy a príležitosti.

Online konferencia XTB

Čo ženie ceny kávy, kakaa a zemného plynu nahor? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

Henrieta Balázsová  | 28. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch zažívajú finančné trhy dramatické pohyby, ktoré sa netýkajú len akcií alebo kryptomien, ale aj komodít.

Čo ženie kávy komodít nahor?