Diskusie o digitálnych menách sa stupňujú – aké nebezpečenstvo predstavujú?

Ekonomika CBDC a koniec hotovosti
CBDC a koniec hotovosti. Zdroj: shutterstock.com/CalypsoArt/Comdas
Okazio PCBitmarkets

Diskusie okolo digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) sa neustále stupňujú a na sociálnych sieťach vyvolávajú mnoho obáv. Podľa správy News Bitcoin ľudia veria, že zavedenie CBDC vyvolá totalitu menového systému a absolútny dohľad nad pohybom každého eura.

CBDC je vo fáze vývoja

V každej krajine je proces zavádzania digitálnej meny individuálny a napríklad v USA sa ešte definitívne nerozhodlo či sa pristúpi k digitálnemu doláru. Euro v digitálnej forme je zatiaľ predmetom výskumu, no je vysoko pravdepodobné, že sa mu nevyhneme. Aj keď tento nový platobný systém môže priniesť mnoho výhod, obavy sú oprávnené.

CBDC môže predstavovať mnoho negatív podľa toho do akej miery ho vlády budú využívať. Absolútna digitalizácia odstráni z trhu hotovosť a podnieti kontrolu každej transakcie. Okrem toho, vláda bude môcť využívať digitálnu menu ako vynucovací nástroj a dokáže ovládať bankové účty občanov. Viac si o tejto téme môžete prečítať v článku Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia.

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľado o všetkých finančných pohyboch

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľado o všetkých finančných pohyboch. Zdroj: shutterstock.com/Panchenko Vladimir

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Obavy zo zavedenia

V súčasnosti komerčné banky nepokrývajú ani 1 % celkových vkladov vo forme rezervného fondu. Inak povedané, keby sme sa všetci rozhodli vybrať hotovosť v jeden deň, nebolo by to ani zďaleka možné. Ďalším dôvodom zavedenia CBDC je eliminácia čierneho trhu práce, pretože už nebude možné prevádzať peniaze bez digitálnej stopy. Je ale pravdepodobné, že kontrolované budú transakcie realizované až v istej výške a banky nebudú riešiť nízke prevody.

Ďalším dôvodom obáv je možné stanovenie expirácie peňazí. To znamená, že uložené rezervy občanov budú musieť byť do istého dátumu spotrebované a budeme nútení si za ne niečo kúpiť. Cieľom je, aby ľudia míňali peniaze a nehromadili ich.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Digitalizácia je proces, ktorému sa nevyhne ani finančný systém a hotovosť viac–menej mizne z našich životov. Je priskoro robiť unáhlené závery, keďže nie je jasné, kedy a v akej podobe budú CBDC prijaté, no obavy, ktoré vznikajú, sú oprávené.

Mohlo by ťa zaujímať: BRICS plánuje nahradiť dolár svojim vlastným projektom

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.