Denný komentár: je najvyšší čas sa porozprávať o kryptomenách

Obchodovanie
Kryptomeny sklamali. Zdroj: shutterstock.com/Zurijeta
BITmarkets BITmarkets

Nedôvera investorov a inštitúcií v sektor kryptomien po krachu burzy FTX dosahuje koncom roka 2022 svoje maximá. Je to pochopiteľné, keďže veľký počet ľudí a subjektov prišiel o miliardy dolárov. Hoci za rozčarovaním investorov nestoja priamo kryptomeny, je veľmi psychicky náročné po strate odlíšiť kryptomeny od centralizovaných inštitúcií, ktoré si vybudovali svoj marketing práve na týchto aktívach.

Svoje peniaze investori nedostanú späť, no to, čo minimálne môžu urobiť, je, že si uvedomia a zrekapitulujú, čo sa vlastne stalo a čomu je nutné sa v budúcnosti vyhnúť.

Stratégia HODL nie je všeliek

Nakupuj a drž niekoľko rokov. Rada, ktorá často odznieva aj na Kryptomagazine. Je nutné si však uvedomiť, že táto rada je všeobecná, neplatí vždy a nie je všeliek. Rok dozadu token FTX bol považovaný za fundamentálne silný projekt, ktorý má ešte rast pred sebou. Burze FTX sa darilo, patrila medzi špičku. Držte token FTT päť rokov a budete milionári jedného dňa. Dnes je cena FTT sotva 1 dolár, FTX je v bankrote a hodleri prišli o peniaze.

Hodleri FTT už nikdy neuvidia svoje peniaze

Hodleri FTT už nikdy neuvidia svoje peniaze. Zdroj: Tradingview

Ako investori nikdy nemáte záruku, že dané aktívum tu bude aj o rok alebo dva. Zvlášť pri kryptomenách to platí oveľa viac. Pokiaľ ste v zisku, vždy zvážte, či sa nepoistite ziskom, aby ste si minimálne vrátili svoju investíciu a vyhli sa tak strate.

Kryptomeny nie sú všetko

Volatilita kryptomien z nich robí príťažlivú investičnú možnosť, ale aj zároveň hrozbu, že prídete o všetko, čo ste vložili. Pokiaľ investujete, nikdy nestavte na jednu kartu. Investičný svet sa neskladá len z kryptomien. Rovnako zisk generujú aj akcie, dlhopisy, zlato alebo iné komodity. Profesionálni investori citovo nelipnú na žiadnom aktíve, sledujú len zisk. Pri investovaní do Bitcoinu nemáte byť fanúšikom Bitcoinu. Ak veríte v rast jeho hodnoty, bude to rast, ktorý budete sledovať a speňažíte ho. Investovanie nie je o vzťahu, ale o zisku.

Vždy diverzifikujte

Vždy diverzifikujte . Zdroj: shutterstock.com/ supawat bursuk

Nepočúvajte nikoho, neverte nikomu

Tento analytik povedal… Skúsený investor odporúča… Bitcoin bude do konca roka… Všetko sú to len názory. Tak prečo o tom píšeme? Lebo je to súčasťou kryptomenového sveta a rovnako aj sveta klasických trhov. Ľudia chcú vedieť, čo ich čaká v budúcnosti a aj investori sa snažia vyveštiť, aký cenový vývoj ich sledované aktívum čaká. Musíte si však uvedomiť, že nikto reálne nič nevie. Existujú len pravdepodobnosti a trh má vždy pravdu.

Pohyby na trhu sú výsledkom interakcií, pravdepodobností a korelácií mnohých príčin, ktoré nikto nedokáže zrátať a spojiť. Trhom nehýbu objektívne faktory, ale zväčša iracionálne a subjektívne sily, ktoré s realitou nemajú nič spoločné. Nikto preto nevie, čo sa stane. Keď investujete, riaďte sa vlastnou hlavou. Vypočujte si, ale vždy si urobte svoje. Jožo vám možno poradí, ale stratu vám potom nevykompenzuje.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Burzám nejde o vás

Burzy fungujú ako sprostredkovateľské entity medzi kryptomenovými investormi a daným aktívom. Nielen, že je ich existencia v úplnom rozpore s hlavnou myšlienkou decentralizácie, ale vznikli hlavne preto, aby na popretí tejto myšlienky zarobili. To je jednoducho fakt. Burza vám poskytuje flexibilitu, pohodlnosť, a na revanš na vás zarába. Klasický systém, na ktorom funguje bankový sektor či brookeri. Ak držíte svoje krypto na burze, dávate jej opäť moc nad vašimi peniazmi, a to sme opäť pritom, že je to rovnaké, ako keď ich máte v banke.

FTX pripravila investorov o peniaze, lebo zabudli, o čom sú kryptomeny a slepo verili tretej strane. Uverili frázam a cnostne znejúcim vyhláseniam riaditeľa burzy, že krypto je viac ako Bitcoin. Na záver preto posledné ponaučenie: neverte slovám. Sú to len zvuky, len slová…

Čítaj ďalej: Trhy majú pred sebou náročný týždeň. Na ktoré udalosti sa budú investori zameriavať?