Bitcoin Core vývojár objavil závažný bug v kryptomene Bitcoin Cash

Novinky Bitcoin obsahuje závažný bug
Bitcoin obsahuje závažný bug. Zdroj: shutterstock.com/Momentum studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bug. Chyba v systéme alebo kóde je jednou z najväčších hrozieb pre kryptomeny. Akékoľvek zaváhanie zo strany vývojárov môže mať totižto katastrofálne následky nielen na samotnú kryptomenu, ale môže so sebou priniesť aj lavínu pochybností o skutočnej bezpečnosti ostatných digitálnych mien. O to väčší dopad by malo zistenie, že sa niekomu podarilo zneužiť bug niektorej z veľkých kryptomien. A nebyť vývojára Coreyho Fieldsa, možno by bol niekto schopný takto zneužiť chybu vo štvrtej najväčšej kryptomene, Bitcoin Cash.

Bug v kryptomene Bitcoin Cash

Dňa 25.apríla obdržal Bitcoin ABC správu, že v kóde jednej z popredných kryptomien sa nachádza softvérová chyba, ktorá by mohla dopadnúť katastroficky. V tom čase anonymný vývojár poukázal na problém SIGHASH_BUG v kryptomene Bitcoin Cash. Ak by došlo k zneužitiu tejto chyby, transakcie danej kryptomeny by neboli bezpečné, čo by malo za efekt prepad nielen ceny tejto kryptomeny, ale určite aj jej postavenia ako štvrtej najväčšej digitálnej meny na svete.

Chyba v systéme bola opravená už začiatkom mája. S odstupom času sa aj samotný, vtedy ešte anonymný vývojár rozhodol odhaliť svoju identitu. Ide o Coreyho Fieldsa, ktorý pracuje pre MIT Media Lab´s Digital Initiative. Navyše, patrí medzi hlavných vývojárov Bitcoinu a rovnako sa často vyskytuje aj na rôznych konferenciách a prednáškach.

Najväčšia hrozba pre Bitcoin

Prostredníctvom blogu na portáli Medium Corey, Fields odhalil svoju identitu a „priznal sa” k odhaleniu tohto bugu. Takisto sa v danom blogu vyjadril hneď na niekoľko tém spojených s hrozbami pre kryptomeny.

„Často sa ma ľudia na prednáškach a konferenciách pýtajú, v čom vidím najväčšiu hrozbu pre kryptomeny, rovnako ako v čom vidím najväčšiu výzvu. V mojich očiach je najväčším nebezpečím (a rovnako aj výzvou) pre túto technológiu výskyt akýchkoľvek softvérových chýb.”

Fields si myslí, že práve táto hrozba je veľmi podceňovaná veľkým počtom spoločností, ktoré sa o kryptomeny zaujímajú. Väčšina z nich akoby úplne zabúdala na dostatočnú prípravu a bezpečnosť celej siete. Fields takisto podotkol aj fakt, že aj po samotnom zistení chyby, mal problém s oznámením tohto bugu. Nevedel totižto na koho sa obrátiť tak, aby mal istotu, že si túto správu prečítajú iba dotyční vývojári Bitcoin ABC a nie niekto, kto by sa daný bug snažil využiť vo svoj prospech.

Ľudia sú vraždení za oveľa menej

Fields sa navyše vyjadril, prečo sa rozhodol zverejniť svoje meno až teraz. Podľa jeho slov bolo pre neho samotného veľmi podstatné aby ostal istú dobu anonymný. Dôvod na to bol jednoduchý. Ak by totižto niekto využil tento bug a Fieldsovo meno by bolo známe v spojení s odhalením danej chyby, automaticky by bol spájaný on so zneužitím tejto slabej stránky kryptomeny Bitcoin Cash. Sám by sa nemal ako brániť alebo dokázať, že túto softvérovú chybu on nezneužil.

„Prostredníctvom tejto chyby by mohlo dôjsť k odcudzeniu miliárd dolárov a ja by som nemal ako dokázať, že som to nespravil. Mal som prostriedky a možnosť na to ju využiť, takže by mi nikto nemusel veriť, že by som takýto skutok nespravil. V dnešnej dobe sú ľudia vraždení za oveľa menej.”

Záver

Aj napriek svojmu bravúrnemu počinu nie je jasné, či za to niečo Corey Fields zinkasoval. Ihneď po odstránení bugu bola totižto vypísaná odmena pre anonymného „pomocníka,” avšak do dnešného dňa nie je jasné, či si Corey Fields danú odmenu prevzal. Vo svojom blogu sa na túto tému nevyjadril. Či už si ju prevzal alebo nie, je obdivuhodné, že sa k takémuto činu odvážil a že namiesto toho aby položil kryptomenu Bitcoin Cash zneužitím tohto bugu sa radšej rozhodol pre zachovanie morálnych hodnôt a oznámil túto chybu vývojárom.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.