dascoin logo

18.11.2017 sa Českej Televízii podaril poriadny prehmat. Do živého vysielania si pozvali “odborníka” na kryptomeny Ivana Doubka. Ten využil príležitosť a v priamom prenose ľuďom odporučil prinajmenšom pochybnú “kryptomenu” DasCoin.

Disclaimer: Na základe podnetu od ľudí, kt DasCoin predávajú, oznamujeme, že tento článok je už starý a niektoré informácie v ňom nemusia byť pravdivé (napríklad, DasCoin už je na burze. Priebežne chystáme nové články, v ktorých sa na DasCoin pozrieme znova. Informácie v tomto článku teda považujte za irelevantné.

Záznam z prenosu môžete nájsť v tomto odkaze.

S tým musíme (a môžeme) niečo urobiť, inak tisícky ľudí prídu o svoje peniaze.

Čo je DasCoin?

Dascoin je projekt firmy Net Leaders (predtým známej ako Coin Leaders) vedenej Johnom Prettom. Tvári sa ako decentralizovaná kryptomena, v skutočnosti však oba pojmy nevidela ani z vlaku. Funguje na princípe Multi Level Marketingu, v ktorom sa každý môže stať distribútorom a predávať DasCoin softwarové balíčky, za ktoré získa slušnú províziu.

Riaditeľ Net Leaders – John Pretto, v minulosti aktívne propagoval ďalšiu krypto-ponzi schému, Onecoin. Momentálne nie je jasné, či je Pretto ešte stále zapletený s OneCoinom.

Net Leaders

Táto firma nemá žiadne reálne produkty. Jediné, čo ponúka je affiliate členstvo, ktoré môžete obratom predávať ďalej. Nedávno sa tiež objavila DasCoin hardvérová peňaženka – akási kópia peňaženky Ledger.

Kompenzačný plán Net Leaders

Členovia Net Leaders affiliate programu môžu “investovať” 100 až 25 000 eur. Na oplátku dostanú takzvanú softwarovú licenciu.

“Vďaka týmto softwarovým licenciám môže ktokoľvek
poslať/prijať kryptomenu – priamo od zdroja.

Nie je nutné nakupovať mince na burze, alebo sa
zapojiť do zložitého procesu ťažby.

Namiesto toho vám NetLeader software umožňuje
pripojiť sa do distribuovanej siete (na ktorej funguje DasCoin)
a na oplátku získať DasCoiny.

Všetko je vybavené za vás!”

Čím viac peňazí ľudia do DasCoinu “investujú”, tým je jeho hodnota vyššia. Vďaka Softwarovým licenciám affiliate Leaders získavajú Dascoin tokeny. Všetko funguje na takzvaných “cykloch” a “upgradoch”

Ponuka DasCoin softwarových licencií

 • Standard – investujte 100€ a získajte 1 265 cyklov a jeden upgrade
 • Manager – investujte 500€ a získajte 6 325 cyklov a jeden upgrade
 • Pro – investujte 2 000€ a získajte 27 600 cyklov a  jeden upgrade
 • Executive – investujte 5 000€ a získajte 74 750 cyklov a dva upgrady
 • President – investujte 25 000€ a získajte 373 750 cyklov a tri upgrady

Upgrade je aktivovaný, ak účinnosť cyklov padne pod 50% (za 100-percentnú účinnosť sa berie účinnosť v čase zakúpenia licencie). Po aktivácii upgradu sa cykly, ktoré ešte neboli skonvertované na DasCoiny, zdvojnásobia.

Systém provízií

Po kúpe softwarovej licencie sa automaticky stávate affiliate partnerom firmy Net Leaders a máte možnosť tieto licencie predávať ďalším ľuďom. Za každého zákazníka získate províziu 20% z ceny zakúpenej licencie.

V systéme funguje aj takzvaný Matching Bonus – odmeny z obratu z nižších vrstiev vašej siete – ktorý má tri levely:

 • Level 1 (osobne rekrutovaní zákazníci) – 30% Match
 • Level 2 – 40% Match
 • Level 3 – 50% Match

Provízie sa účastníkom affiliate programu vyplácajú z peňazí nových členov.

Čo tu teda nesedí?

Osobne nevidím žiadny dôvod, aby seriózna MLM firma sídlila v Singapure, bola vlastnená spoločnosťou v Dubaji a viedol ju človek z USA. Zdá sa, že korporátna štruktúra Net Leaders bola pripravená špeciálne na istú činnosť.

Net Leaders je v podstate pokus Johna Pretta imitovať OneCoin. Podobnosť medzi týmito projektami je alarmujúca. Veď, posúďte sami.

Affiliate partneri nakupujú softwarovú licenciu (edukačné balíčky), v skutočnosti však investujú do cyklov (OneCoin tokenov). Tie sú konvertované na DasCoiny (OneCoiny), ktorých hodnotu určuje centralizovaná autorita (firma samotná).

Samotný DasCoin pritom nie je možné vymeniť za kryptomeny, fiat meny, ERC tokeny, služby, či fyzické predmety. Och, a spomenul som, že bol údajne založený v Hong Kongu?

DasCoin nie je kryptomena!

A to aj napriek tomu, že ho Net Leaders DasCoin prezentuje ako technologicky najvyspelejšiu decentralizovanú kryptomenu fungujúcu na distribuovanej databáze blockchain. Dokonca ani neexistuje dôkaz, že by fungovala na blockchaine. A ťažba pomocou cyklov? Pravdepodobne iba skript bežiaci na centrálnom serveri, ktorý DasCoin tokeny pripisuje na účty majiteľov cyklov.

DasCoin je centrálne riadený digitálny token s nulovým využitím.

Ďalšie lži

DasCoin leadri tvrdia, že týmto tokenom bude možné platiť v sieti šesťdesiatich miliónov obchodov po celom svete. Ako? DasCoin bude spolupracovať s platobnými terminálmi (tých je vraj vo svete 60 miliónov). Reálne prevedenie by mohlo byť také, že si kúpite DasCoin VISA kartu a ňou budete platiť rovnako, ako klasickou kreditkou. Zatiaľ som však nikde nevidel oznámenie o spolupráci s Visou, MasterCard alebo inou platobnou sieťou.

DasCoin pôjde v marci (březen) 2018 na burzu. Aspoň táto informácia koluje po internete. Ešte predtým sa hovorilo o apríli (duben) 2017. Neviem si však predstaviť burzu, ktorá by DasCoin reálne zalistovala (keďže nejde o kryptomenu) a navyše, príchod na burzu je to posledné, čo šéfovia Net Leader chcú. Hodnota tohto tokenu by veľmi rýchlo klesla a určite by sa nezhodovala s centrálne diktovanou cenou.

DasCoin reklama na ČT24

Zo záznamu z relácie @online na ČT24 je celkom jasné, že pán Doubek si tam prišiel spraviť reklamu. A hlavne, spraviť reklamu DasCoinu. Ten bol síce spomenutý iba raz, no s veľkým dôrazom.

V skratke, moderátorka sa pána Doubka opýtala, prečo vznikajú aj ďalšie kryptomeny a prečo Bitcoin nestačí. Pán Doubek zdôraznil, že Bitcoin je v súčasnej dobe veľmi pomalý a jeho blockchain nestíha spracovávať všetky transakcie. Zamlčal pritom fakt, že Bitcoin sa stále vyvíja a pracuje sa na implementácii protokolu, ktorý tento problém vyrieši (Lightning Network).

Následne odporučil “investovať” do “kryptomeny” Dascoin, ktorá vraj bude spolupracovať s oficiálnymi platobnými terminálmi. Tých je na svete šesťdesiat miliónov a v marci (březen) 2018 s DasCoinom budete môcť platiť cez všetky tieto terminály.

To je klasický DasCoin marketing: Bitcoin je za zenitom, DasCoin je budúcnosť. Je lepší, väčší, rýchlejší… Opäť, podobnú taktiku mal aj OneCoin a nedopadlo to s ním práve najlepšie. Na tvorcov tohto projektu je vydaný medzinárodný zatykač a zákazníci investované peniaze nikdy neuvidia.

Pán Doubek v relácii @online o Bitcoine a kryptomenách podal viac lživých informácií a poloprávd, avšak zmienka DasCoinu ako legitímnej investície je zďaleka najhoršia a svedčí o tom, že sa problematike buď nerozumie alebo zámerne klamal divákov.

Robiť na DasCoin reklamu v národnej televízii, to chce kuráž.

Dôsledky tejto reklamy

Pán Doubek a ďalší DasCoin affiliate členovia teraz majú v rukách skvelý nástroj na získavanie nových ľudí. Už nebudú musieť nikoho presviedčať, že ide o serióznu kryptomenu. Veď, čo je v telke, to je pravda, či nie? A tí závistlivci, ktorí DasCoin hania sa o štyri mesiace budú veľmi čudovať.

Presne tak, ČT24 legitimizovala DasCoin. Od rána nám píšu ľudia, ktorí hľadajú spôsob, ako ho nakúpiť. Kto vie, koľko nič netušiacich divákov relácie @online sa ozvalo priamo pánovi Doubkovi. Ak sa táto situácia rýchlo nevyrieši, o svoje úspory prídu tisíce ľudí!

Až sa táto pyramída zrúti, vrhne na kryptomeny zlé svetlo. Veď, prečo by som mal investovať do Bitcoinu, keď DasCoin, ktorý bol vo všetkom lepší, padol?

Reakcia ČT24

Netrvalo dlho a ČT24 sa k tomuto incidentu vyjadrila na svojom facebooku. Hosťa Ivana Doubka vraj hľadali štandardnou cestou – cez Google. Pred vysielaním s ním ešte hovorili telefonicky a celý čas vraj hovoril o “dashcoine”. V priamom prenose bol proste iba nervózny a slovo DasCoin povedal iba omylom.

Kryptomena DashCoin skutočne existuje. Má hodnotu 0,024$, dnešné volume je cca tisíc dolárov a celková trhová kapitalizácia dosahuje 400 000$. Funguje už dva roky a vôbec nesedí k popisu, ktorý pán Doubek podal v televízii. Nie, on skutočne hovoril o DasCoine a táto výhovorka je málo platná.

Vo vyjadrení od ČT24 sa ešte spomína slovo blockchange. To bol pravdepodobne iba menší omyl a nie je nutné sa k nemu ďalej vyjadrovať.

Čo s tým budeme robiť?

Tento článok som nepísal preto, aby som nadával na ČT24. To naozaj nie je môj cieľ. Podobné chyby sa dejú, i keď, hľadať odborníka na kryptomeny cez Google a vybrať zrovna Ivana Doubka? Sakra, veď Česko má skvelého propagátora kryptomien Karla Fillnera, svetoznámeho Mareka Slusha Palatinusa, tvorcu prvého mining poolu a hardvérovej peňaženky a desiatky ďalších odborníkov.

Ale tak.. podobné veci sa občas stávajú. Teraz je na nás, aby sme to napravili. Týmto teda vyzývame celú českú aj slovenskú krypto-komunitu, aby sa spojila. Choďte na oficiálny facebook relácie Online – ČT24 a napíšte pod ich vyjadrenie slušný komentár. Tiež podávame podnet na prieskum tejto časti relácie a dúfame, že od ČT24 získame nejakú odpoveď.

ct24 dascoin vyjadrenie 1

Je nutné dodať, že by nebolo vhodné útočiť na ČT24 a reláciu @online. Celá situácia sa dá vyriešiť s pokojom. Títo ľudia sa iba snažia robiť svoju prácu a ako sa hovorí, aj majster tesár sa občas utne.

Komentáre píšte tu.

Ak budeme mlčať, nič sa nestane. Venovať minútu písaniu komentára zas nie je až tak hrozné a ak nás bude dosť, dostane sa to vyššie. Nenechajme DasCoin affiliate členov, aby beztrestne okrádali nič netušiacich ľudí a robili kryptomenám hanbu! SPOJME SA!

Zároveň vyzývam všetkých popularizátorov a všetky weby o kryptomenách a samozrejme našich čitateľov, aby tento článok šírili ďalej. Nech ho vidí čo najviac ľudí a nech komentuje čo najviac ľudí.

Situáciu už rieši aj ČT24!

Dnes okolo obeda sme vás ku komentovaniu vyzvali na našom facebooku. Pridalo sa aj veľa ľudí z Bitcoinovej skupiny CZ-SK a výsledok? Relácia @online sa téme kryptomien a DasCoinu ešte bude venovať. Na svojej facebookovej stránke zverejnili toto vyhlásenie. Napriek tomu by sme sa všetci mali angažovať a napísať náš názor. Nesmieme dovoliť, aby sa podvod menom DasCoin šíril ďalej.

ct24 dascoin vyjadrenie 2

Zdroje informácií:
dascoin.com
behindmlm.com
bitcointalks.org
ethanvanderbuild.com
ceskatelevize.cz

Draft podnetu na prešetrenie tejto situácie:

Podnět pro přezkum části pořadu @online vysílaného 18.11.2017

Dobrý den,

Prosíme Radu o přezkum reportáže vysílané v pořadu “@online” dne 18.11.2017 na ČT24 ve 12.32, dostupného také z WWW: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10659215431-online/317281381881118/obsah/582563-kryptomeny-na-horske-draze

Domníváme se, že z příčin popsaných níže, může pořad vyvolávat mylný dojem o rizikovosti obchodování s kryptoměnami a nebylo v něm dosaženo dostatečné vyváženosti informací. Důsledkem toho mohou být někteří diváci připraveni o peníze z obchodů, které v návaznosti na reportáž učiní.

V následném textu uvádíme několik problémů a spjaté části pořadu, které by měly být přezkoumány. Prosíme o přezkum zejména z pohledu zákona č. 231/2001 Sb. § 31 odst. 2 (Obsah programů).

Problém: Ve vysílání je k nákupu doporučovaná kryptoměna DasCoin, jehož úroveň rizika je daleko vyšší než Bitcoin, zmiňovaný v celém zbytku reportáže. Může tím vzniknout dojem, že DasCoin je stejně riziková investice jako Bitcoin, nebo že je snad technicky vyspělejší. Nic z toho ovšem není pravda.

DasCoin funguje na základě prodávání softwarových balíků, za které dostanete takzvané cykly a upgrady. Cykly potom můžete “těžit” DasCoin. Balíky jsou v cenovém rozmezí 100 až 25 000 eur.

Takto, kryptoměny nefungují. DasCoin po světe rozšiřují affiliate partneři, kteří v rámci MLM systému dostávají za prodej zmíněných balíčku provizi. Lákají neinformované lidi, kteří jsou ochotní vložit do DasCoinu peníze.

Další indicií, že všechno není v pořádku, je fakt, že po vstupu na oficiální slovenskou stránku dascoin.sk se vám na pozadí rozběhne Monero miner, který vytěží 100% výkonu vašeho CPU (bez vašeho vědomí).

Části pořadu:

 • V části 3:54 pan Doubek říká: “A v současné době, nejvíce doporučuju novou kryptoměnu, které se jmenuje DasCoin”. Z toho co jsme napsali výše, je tento výrok možné považovat za nevyvážený a může ohrozit peníze diváků, kteří, se jej rozhodnou na základě vysílání vložit do DasCoinu.

Problém: Pořad vyvolává dojem, že obchodování s kryptoměnami je investice, bez toho, aby poskytlo dostatečně jasné upozornění na spekulativní povahu tohoto jednání a možnost přijít o všechny nebo značnou část svých prostředků.

Části pořadu:

 • V části 0:41 pan Doubek říká: “Určitě, samozřejmě, má cenu investovat, protože pokud se podíváme na ten nárůst od 1.1.2017 do dneška, je to z nějakých 900$ na 7000$… ”. Tato část, neposkytuje dostatečně vyvážený pohled na obchodování s kryptoměnami jako s vysoce rizikovým a spekulativním aktivem.
 • V části 0:59 pan Doubek říká “Já osobně, všem lidem, a těch lidí, které školím je celkem hodně říkám, aby…”. Toto prohlášení vzbuzuje neoprávněný dojem adopce kryptoměn a široké komunity investující do kryptoměn.
 • V části 5:02 moderátorka říká “… je tedy lepší investovat do zaběhlého, známého Bitcoinu a nebo vidíte potenciál spíš v jiných, zatím menších kryptoměnách”. Toto prohlášení znovu nevyváženě utvrzuje diváka, že nákup kryptoměn je investice (a ne velice riziková spekulace).

Problém: Pozvání Ivana Doubka do živého vysílaní a jeho označení jako odborníka na kryptoměny.

Pana Doubka není možné označit za odborníka na kryptoměny. Už jednoduché vyhledávání v Google ukáže, že má s kryptoměnami jen málo společného. Fráze jako “Ivan Doubek Bitcoin”, “Ivan Doubek Kryptoměny” nebo “Ivan Doubek Ethereum” nenajde téměř nic. Na druhé straně, když  zkusíte hledat “Ivan Doubek Podvod”, vyskočí vám několik odkazů.

Pozvat takového člověka do živého vysílání, aby informoval diváky ČT24 o kryptoměnách, je z našeho pohledu nevhodné.

Tento podnět bude zaslán Radě České Televize a Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

V Brně a Praze, 11/19/20117 za Bitcoinovou komunitu CZ & SK a KRYPTOMAGAZIN
Napsali: Ing. et Ing. Petr Boháček a Samuel Slavkovský

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance