trh ropa

Pôvodná dohoda by od budúceho mesiaca umožnila zvýšenie produkcie. Nový pakt odráža obavy výrobcov, že trh s ropou by sa mohol opäť prepadnúť. Mnoho hlavných svetových producentov ropy sa v sobotu dohodlo na predĺžení škrtov v produkcii ropy, ktoré pomohli posilniť ceny ropy od pádu v apríli.

OPEC aj Rusko sa stretli na videokonferencii a vznikla dohoda o pokračovaní znižovania 9,7 milióna barelov denne – čo je asi 10 percent celosvetovej produkcie v bežných časoch. Dohoda platí do júla. Pôvodná dohoda z 12. apríla hovorila o postupnom zvyšovaní produkcie od júna.

Ešte nie sme z najhoršieho von

Jedným rizikom je, že oživenie svetovej ekonomiky bude ťažšie, ako investori v súčasnosti očakávajú. Zatiaľ čo zníženie výroby a dobrovoľné uzatváranie ropných vrtov pomohli priblížiť dopyt a ponuku bližšie k rovnováhe, stále existujú obrovské zásoby ropy v cisternách a na lodiach, ktoré by mohli zaplaviť trh.

Aprílový cenový pokles dramaticky zmenil dynamiku medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, ktorá po neúspešnom stretnutí OPEC na začiatku marca dramaticky zasiahla cenovú vojnu.

Prispelo to k prudkému poklesu cien ropy koncom apríla, keď úroveň West Texas Intermediate crude, American standard, klesla do záporného pásma, zatiaľ čo medzinárodná referenčná hodnota Brent crude krátko klesla pod 20 dolárov za barel.

Pokračujúca spolupráca Saudskej Arábie a Ruska však poskytne prvok stability energetickému priemyslu, ktorý počas pandémie prežil jedno z najviac nestabilných období svojej histórie.

Čo bude nasledovať?

OPEC očakáva, že globálny dopyt po rope sa v tomto roku zníži približne o 9 miliónov barelov denne z približne 100 miliónov pred krízou, čo bude vyvíjať tlak na vládne príjmy v ekonomikách produkujúcich ropu.

Tento mesiac sa skončí aj ďalší pokles výroby o 1 milión barelov denne, ktorý uskutočnila Saudská Arábia v súvislosti so znížením v rámci celej skupiny, pričom dopyt po rope sa začne zotavovať. Tento pokles nie je súčasťou dohody.

Globálny dopyt sa v marci a apríli zrútil, čo ukazuje nasledovný graf v porovnaní s celkovou produkciou ropy. Na grafe taktiež vidieť predpovedanú budúcnosť.

Dopyt po rope

Celosvetová spotreba ropy sa začala zotavovať, pretože Severná Amerika a Európa sa už začína rozbiehať, zatiaľ čo Čína – druhý najväčší spotrebiteľ ropy na svete po USA – zaznamenala návrat domáceho dopytu takmer na úroveň pred krízou.

Vyššie ceny však môžu nakoniec viesť k vyššej produkcii, pričom dopyt ostáva neistý. Okrem toho existuje tiež riziko sekundárnej vlny pandémie.

Aké zmeny v cenách benzínu pocítime na Slovensku ?

Zvyšovanie cien čaká aj Slovensko. Predpokladá sa zvýšenie cien v nasledujúcich týždňoch približne o 5 centov za liter.  Cena ropy začína rásť a trh sa zobúdza. Dopomohlo k tomu aj Nemecko, ktoré vypustí do obnovy ekonomiky 130 miliárd eur. Teraz sa pozrieme na porovnanie cien minulého týždňa oproti tomu predchádzajúcemu:

  • Benzín 95 – nárast o 1,7% na 1,094 € za liter
  • Benzín 98 – nárast o 1,6% na 1,280 € za liter
  • Nafta – stagnácia na úrovni 1,011 € za liter

Nasledovná tabuľka poukazuje na vývoj cien PHM na Slovensku od januára 2019.

Vývoj cien PHM 2019-2020 SR
Vývoj cien PHM 2019-2020 SR

V zahraničí si však vodiči mohli užívať ceny pod 1 € za liter aj viac ako 6 týždňov. Za vyššie ceny palív predovšetkým môže nízka konkurencia medzi čerpacími stanicami a rafinériami a vysoké spotrebné dane.

Okrem toho na cenu vplýva aj sezónnosť. V lete je pohyb po komunikáciach vyšší a stúpa dopyt po benzíne. Počas tohto leta sa však neočakáva tento sezónny vplyv.

Slováci tankujú z dlhodobého hľadiska za vyššie ceny ako v okolitých krajinách. V prípade daní sa neočakáva pokles a v prípade rafinérií ide o strážené obchodné tajomstvo.

Záver

Dohoda o znižovaní produkcie ropy stále pokračuje čím sa ponuka a dopyt postupne vyrovnávali. Stále však existujú obrovské zásoby v cisternách, čo môže trh zaplaviť. Zvyšovanie cien ropy bude pravdepodobne v nesúlade s dopytom, ktorý podlieha momentálne mnohým rizikám. Napriek tomu sa cena ropy a PHM pomaly zvyšuje a dopady pocítime aj na slovenských čerpacích staniciach. Najbližšie týždne očakávame mierny nárast PHM.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre