Ďalšia európska krajina stavila na jadrovú energiu. Plánuje až 8 nových elektrární

  • Francúzi idú stavať ďalšie jadrové elektrárne
  • Do konca roka 2050 by ich malo pribudnúť až 8
Ekonomika Ďalšia európska krajina dáva väčší dôraz na jadrovú energiu
Ďalšia európska krajina dáva väčší dôraz na jadrovú energiu. Zdroj: shutterstock.com/Drone Motion Stock/Helena Iza
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ďalšia európska krajina si ešte viac uvedomila vážnosť budovania jadrovej energetiky. Aj keď má na svojom území desiatky aktívnych reaktorov, chce vybudovať ďalšie. Téme sa venoval portál HNonline.

Hovoríme konkrétne o Francúzsku, ktoré plánuje do konca roka 2050 vybudovať až 8 nových jadrových elektrární. Doteraz sa hovorilo o počte šesť, ale krajina má dostatočnú infraštruktúru aj financie na ďalšie dve elektrárne.

Nemusí však ísť o klasické reaktory, Francúzi majú dostatočné skúsenosti aj s tzv. menšími modulárnymi reaktormi. Nové reaktory by mali pomôcť Francúzom znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré sú škodlivé pre klímu.

Francúzi chcú postaviť 8 nových jadrových elektrární

Francúzi chcú postaviť 8 nových jadrových elektrární. Zdroj: shutterstock.com/vlastas

Cieľom nie je presadzovať buď jadrovú energiu alebo obnoviteľné zdroje, avšak treba myslieť na to, aby Francúzsko malo v nasledujúcich rokoch dostatok energie za prijateľnú cenu.

Nebude to len o výstavbe nových elektrární, ale aj o predĺžení prevádzkovej životnosti existujúcich jadrových elektrární zo 40 rokov o ďalších 10 rokov.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Francúzi budú stavať reaktory aj inde

Takýmto prípadom je aj Švédsko. V Štokholme si uvedomili, že bez postavenia ďalších reaktorov nezvládnu čoraz viac rastúci dopyt po elektrine. Počas 30 rokov odstavili dokopy 7 jadrových reaktorov, pretože sa chceli viac sústrediť na energiu z obnoviteľných zdrojov.

V súčasnosti majú Švédi 6 aktívnych jadrových reaktorov. Tie dokážu vyrobiť až 40 % celkovej spotreby elektrickej energie. Do roku 2035 by mali pribudnúť ďalšie 2 veľké reaktory, pričom do roku 2045 by sa k nim malo pripojiť ďalších 10 reaktorov, vrátane tých malých modulárnych (SMR).

Tieto zmeny už schválil aj tamojší parlament. Dokonca zrušil pravidlo, podľa ktorého mohlo byť v krajine maximálne desať reaktorov a nové sa mohli budovať len tam, kde už stáli tie predošlé.

Do budovania reaktorov sa pustia Francúzi. Dokonca už medzi týmito dvomi krajinami vznikla dohoda, na základe ktorej by práve táto krajina mohla postaviť vo Švédsku niekoľko jadrových reaktorov. Dohodu podpísali 19. decembra tohto roka.

Išlo by konkrétne o reaktory typu EPR a EPR1200. Samotné Francúzsko má v súčasnosti v prevádzke až 56 reaktorov, pričom v budúcnosti by sa mohli podieľať na výstavbe jadrových reaktorov vo viacerých európskych krajinách, napríklad aj na Slovensku.

Aj na Slovensku pribudne ďalší jadrový reaktor

Štvrtý reaktor je už aktuálne vo výstavbe, momentálne sa však čaká na vykonanie studenej hydroskúšky. Ide o test, ktorý v prvom rade preverí správne tesnenie celého reaktora. Ak dopadne dobre, môže sa pokračovať s montážou ďalších súčastí reaktora.

Jeden blok s jadrovým reaktorom má rozlohu Bratislavského hradu, tvorí ho 1 400 miestností a stovky kilometrov káblov a potrubí. Celá funkčnosť reaktora sa overí až 144-hodinovým chodom na plný výkon.

Mochovce idú aktuálne na plný výkon

Mochovce idú aktuálne na plný výkon. Zdroj: shutterstock.com/Stefan_Sutka

Stavba Mochoviec 3 a 4 začala pred 37 rokmi, teda v roku 1987. Celá stavba bola zakonzervovaná kvôli nedostatku financií. Na pokračovanie výstavby dal v roku 2008 pokyn vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SSD).

Prečítajte si aj: Francúzi na Slovensku zrejme postavia nové jadrové reaktory

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.