Covid-19 sme na Slovensku zvládli, čo nás čaká ďalej?

BitmarketsOkazio mobil

Zdá sa, že epidémiu Covid-19 sme na Slovensku už zvládli a vyhrali boj. Potvrdzuje to aj uvoľnenie opatrení a len 12 nových potvrdených prípadov ochorenia za posledný týždeň. Obvykle bol denný prírastok počtu nových nakazených počas celého apríla vyšší ako 20. V súčasnosti denne pribudne iba niekoľko nových prípadov. Niektoré dni sa dokonca nikto nenakazí.

Z celkového počtu nových nakazených z celého tohto týždňa sa väčšina nachádza v karanténnych centrách alebo v miestach, ktoré sú pod kontrolou. Môžeme teda skonštatovať, že koronavírus sme na Slovensku porazili. Čo môže nasledovať počas letných mesiacov?

Budeme sa musieť spamätať zo šoku!

Koronavírus spôsobil veľké straty takmer v každom sektore. Dokonca aj internetovým stránkam, magazínom a sociálnym sieťam, kde ľudia počas karantény trávili najviac času. Týmto firmám výrazne poklesli zisky. Spoločnosti jednoducho nemali dostatok financií na reklamu.

Podobný problém môže vzniknúť napríklad v automobilovom priemysle. Až na to, že miesto nedostatku inzerentov budú mať firmy nedostatok súčiastok, ktoré importujú zo zahraničia do výrobných fabrík. Každé auto potrebuje približne niekoľko stoviek až tisíc súčiastok na to, aby mohlo fungovať. Firmy, ako Volkswagen a Kia, sú preto závislé v prvom rade od dovozcov. Na Slovensku síce môže byť dostatok pracovnej sily a aj nízka nezamestnanosť, ale keď budú chýbať súčiastky, výroba sa jednoducho zastaví. Už teraz skončilo od vypuknutia pandémie na Slovensku približne 20 000 ľudí bez práce. Pokiaľ budú aj naďalej chýbať súčiastky, tak bude dochádzať k obmedzeniu výroby. Týmto sa spustí ďalší domino efekt prepúšťania. Pokles výroby áut môže v najhoršom prípade znamenať dokonca aj koniec niektorých bazárov, či predajní aut.

Podobné problémy môže mať hociktorý sektor. Výroba bielej techniky funguje na podobnom princípe ako automobilový priemysel. Taktiež je potrebné plné nasadenie všetkých firiem, ktoré dodávajú súčiastky. Pokiaľ v niektorých štátoch bude aj naďalej karanténa (napríklad Brazília a India), tak môže hroziť ďalšie obmedzenie výroby. A to dokonca bez ohľadu na to, ako sa bude u nás pandémia vyvíjať .

Úplne naštartovanie celého procesu výroby môže trvať minimálne dokonca roka, prípadne aj celý rok 2021. Výroba sa naplno v celom svete skôr či neskôr opäť obnoví (podobne ako po roku 2008). No firmy to bude stáť obrovské peniaze a zisky.

Prečítaj si aj: JPMorgan dostáva pokutu za nelegálne obchodovanie s kryptomenami

Môže prísť druhá vlna?

Nie je vylúčený príchod druhej vlny pandémie Covid-19. Či skutočne príde, momentálne to nikto nevie. Naša vláda však počíta aj s touto možnosťou. Ale opatrenia môžu byť už miernejšie. K sprísneniu by prišlo iba v tom prípade, že by niekoľko dní po sebe bolo viac ako 100 nových nakazených. Prečo sa teda v marci po niekoľkých nových prípadoch zatvárali hranice a úplne vypla ekonomika, a teraz nám nebude vadiť ani 100 nových nakazených?

Obnovenie prísnych opatrení proti šíreniu vírusu by mohlo mať katastrofický dopad na celú ekonomiku. Pravdepodobne to ale nebude možné. Už teraz sa veľa firiem zadĺžilo, aby mali na splatenie napríklad nájmu, alebo na výplaty zamestnancom. Pokiaľ by prišla ďalšia vlna a s ňou aj opatrenia, mohlo by to znamenať skrachovanie niekoľkých tisíc firiem, ktoré majú na krku exekútora, rôzne faktúry a k tomu ešte aj náklady na zamestnancov.

Prečítaj si aj:

Slovensko, najlepšia krajina pre život v kríze, aj mimo nej – Korona ma naučila..

Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.