Coinmate návod a recenzia.
Coinmate návod a recenzia.

Po zabezpečení podpory od veľkej IT spoločnosti špecializovanej na finančný softvér sa Coinmate na začiatku roka 2014 nadýchol a už je na ceste k výraznému vplyvu, a to aj v Slovenskej republike a Českej republike. Výhodou je, že si tu viete nastaviť aj český jazyk.

Burza poskytuje jednoduché obchodovanie s digitálnymi menami P2P, ktoré je dostupné pre každého. Coinmate disponuje jednoduchou, bezpečnou obchodnou platformou s nízkymi poplatkami. Netreba zabúdať ani na to, že poskytuje jednu z najlepších zákazníckych podpôr v odvetví.

Burza CoinMate sídli v Londýne a bola založená v roku 2014 dvoma Čechmi. Ide o jednu z najviac spoľahlivých a dôveryhodných búrz v krypto priestore. Určite sa teda jedná o bezpečnú voľbu ako pre začiatočníkov, tak hlavne aj pre pokročilých užívateľov, ktorí ocenia platformu obchodovania.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako si založiť účet, ako prejsť nastavením dvojfaktorového overenia, overenia totožnosti, aké sú poplatky na burze a taktiež obchodné možnosti. Prejdime tak na recenziu a návod na burzu CoinMate.

Registrácia účtu

Ak si chcete zaregistrovať účet na CoinMate, potrebujete navštíviť túto stránku – coinmate.io. Následne v pravo hore na domovskej stránke stlačíte možnosť Sign Up. Potom stačí už len vyplniť vašu národnosť, e-mailovú schránku a heslo.

Registrácia účtu CoinMate. Zdroj: CoinMate
Registrácia účtu CoinMate. Zdroj: CoinMate

Teraz zvolíte možnosť zaregistrovať váš účet a následne vám príde na e-mail váš verifikačný kód, ktorým si overíte vašu e-mailovú schránku a tým pádom sa môžete prihlásiť do burzy. Po úspešnom prvom prihlásení do burzy je nevyhnutnosťou vytvoriť si dvojfaktorove overenie a overenie totožnosti.

Dvojfaktorové overenie 2FA na burze CoinMate

Do sekcie dvojfaktorového overenia sa dostanete v pravo hore cez ikonku vášho profilu a následne kliknutím na možnosť Security. Tak ako zobrazuje obrázok nižšie, na výber máte 2 typy dvojfaktorového overenia. Buď to si spojazdníte zasielanie kódu cez email alebo si spojazdníte aplikáciu Google Authenticator.

CoinMate dvojfaktorové overenie. Zdroj: CoinMate
CoinMate dvojfaktorové overenie. Zdroj: CoinMate

Väčšina používateľov uprednostňuje práve aplikáciu od Google, a to práve z praktických dôvodov. Ak si chcete nastaviť dvojfaktorové overenie od aplikácie Google, musíte splniť nasledujúce kroky:

 1. Najprv si musíte nainštalovať aplikáciu Google Authenticator do mobilu.
 2. Oskenujete QR kód z burzy pomocou mobilnej aplikácie.
 3. 6-miestny kód, ktorý sa vám zobrazí v mobilnej aplikácii, prepíšete do burzy.

KYC verifikácia účtu CoinMate

Do sekcie dvojfaktorového overenia sa dostanete vpravo hore cez ikonku vášho profilu a následne kliknutím na možnosť Verification. V prvom kroku vyberiete, či ste fyzická osoba alebo spoločnosť. Následne sa vám zobrazí sekcia, kde musíte vyplniť vaše osobné údaje, ako zobrazuje obrázok nižšie. V ďalšom kroku si vyberiete, ktorý dokument chcete použiť na verifikáciu vašej totožnosti a následne ho aj oskenujete a poskytnete burze. Súčasťou overenia je aj dotazník, ktorý je posledným krokom verifikácie.

Coinmate KYC verifikácia. Zdroj: CoinMate
Coinmate KYC verifikácia. Zdroj: CoinMate

Verifikácia totožnosti nie je povinná, ale pokiaľ chcete nakupovať alebo predávať za fiat meny, inú možnosť, ako verifikovať svoj účet, mať nebudete. To isté platí pre vkladanie cez bankový účet. Obrázok nižšie vám poskytuje prehľad o jednotlivých úrovniach verifikácie a ich limitov.

Úrovne verifikácie CoinMate. Zdroj: CoinMate
Úrovne verifikácie CoinMate. Zdroj: CoinMate

Vklad na účet CoinMate

Do sekcie vkladania peňazí na účet CoinMate potrebujete ísť na domovskú stránku do sekcie Buy/Sell. Vkladať peniaze na burzu môžete cez bankový prevod z účtu v eurách. V tomto rozhraní môžete realizovať rýchle nákupy, respektíve predaje.

Buy sell CoinMate. Zdroj: CoinMate
Buy sell CoinMate. Zdroj: CoinMate

Ďalšou možnosťou je ísť do sekcie Funds, kde môžete zvoliť výber prostriedkov z peňaženky alebo ich tam vložiť a taktiež vidíte stav vašich portfólií.

Vklad a výber CoinMate. Zdroj: CoinMate
Vklad a výber CoinMate. Zdroj: CoinMate

Vkladať na burzu viete ako kryptomeny, tak aj fiat meny, a to isté platí aj pre výbery. Pri výberoch je dôležité povedať to, že prostriedky budú vo fiat mene prevedené z burzy preč iba v prípade, že je účet overený.

Obchodná platforma CoinMate

Už na prvý pohľad je vidieť, že burza CoinMate sa svojím obchodným rozhraním značne odlišuje od konkurencie. To môže mnoho obchodníkov považovať za nevýhodu. Z hľadiska praktickosti však burza ponúka základné typy príkazov, ktoré bohate stačia pre väčšinu používateľov. Do tejto sekcie sa dostanete na domovskej stránke vľavo hore prostredníctvom tlačidla Trade. Nasledujúci obrázok vizualizuje obchodné rozhranie a jeho jednotlivé sekcie, ktoré si teraz vysvetlíme.

Coinmate obchodné rozhranie. Zdroj: CoinMate
Coinmate obchodné rozhranie. Zdroj: CoinMate
 1. Hlavička – V tejto časti obchodného rozhrania sa viete prepínať medzi jednotlivými hlavnými časťami burzy a taktiež si tu viete zmeniť menový pár, ktorý chcete obchodovať. Okrem toho sa tu viete dostať aj do časti vášho nastavenia profilu. V neposlednom rade tu vidíte stav vašej peňaženky.
 2. Graf – V tejto časti sa nachádza samotný cenový sviečkový graf. Burza však nie je priamo prepojená na tradingview, a preto zaostáva za mnohými konkurentmi. Okrem toho si tu viete prepnúť aj tmavé alebo svetlé pozadie.
 3. Kniha objednávok – Kniha objednávok obsahuje zoznam pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich.
 4. Obchody – V tejto časti môžete vidieť zrealizované obchody, ktoré nedávno vznikli za danú cenu a v istom objeme.
 5. História vašich obchodov – V tejto časti sa vám zobrazujú vaše obchody, ktoré ste v minulosti realizovali.
 6. Otvorené objednávky – V tejto časti obchodného rozhrania burzy CoinMate môžete vidieť vaše aktuálne otvorené objednávky.
 7. Zadávanie príkazov – Táto časť je najdôležitejšia, pretože tu zadávate konkrétne príkazy, na základe ktorých chcete obchodovať kryptomeny. Tri základné príkazy, ktoré viete realizovať na burze, sú Limit, Market a Limit stop.

Objednávky limit

Prvou možnosťou obchodovania sú príkazy limit. Pri tomto type príkazu používateľ zadá limitnú cenu, ktorá sa líši od aktuálnej trhovej ceny. Limitné objednávky sú zaraďované do knihy objednávok, kde počkajú, kým sa nenájde protistrana, ktorá súhlasí s vašimi obchodnými podmienkami. Z tohto dôvodu sa môže stať, že limitná objednávka bude zobchodovaná hneď v priebehu krátkej chvíle alebo nebude zobchodovaná nikdy.

Ak chcete nakupovať, tak zadávate limitnú cenu nižšie, ako je trhová cena, čo znamená, že chcete v budúcnosti nakupovať lacnejšie. Naopak, ak chcete predávať, zadávate limitnú cenu vyššie, ako je trhová cena, čo znamená, že chcete v budúcnosti predávať drahšie.

Predtým, ako si vysvetlíme konkrétne príklady na nákup a predaj, je potrebné vysvetliť si niektoré pojmy:

Hidden – umožňuje vám zadávať veľké limitné príkazy na nákup alebo predaj anonymne bez toho, aby ste odhalili svoj záujem iným obchodníkom (skryté príkazy sa nezobrazujú v knihe objednávok). Veľké objednávky, keď ich vidia iní obchodníci, môžu spôsobiť nepriaznivý pohyb trhu, čo sťaží splnenie objednávky za požadovanú cenu. Ak zadáte skrytú objednávku, vždy zaplatíte poplatok príjemcu.

Post only – celá objednávka je buď zadaná ako tvorca, alebo ak niektorá časť objednávky môže byť vybavená okamžite, celá objednávka je zrušená (s tým, že zaplatíte iba poplatok tvorcu).

Príklad: limit na nákup

 • Trhová cena BTC = 47 870 €
 • Limitný nákup = 46 500 €

Aktuálna trhová cena za Bitcoin je 47 870 €. Cena sa vám zdá príliš vysoko a očakávate, že v najbližšej dobe bude klesať až na support 46 500 €. Z tohto dôvodu zadáte limitný nákupný príkaz s cenou 46 500 €. Predpokladáte, že práve toto je cena, kde graf vytvorí lokálne minimum a následne bude pokračovať v raste. Teraz vám stačí zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať. Na tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Limitný príkaz na nákup CoinMate. Zdroj: CoinMate
Limitný príkaz na nákup CoinMate. Zdroj: CoinMate

Príklad: limit na predaj

 • Trhová cena BTC = 47 870 €
 • Limitný nákup = 49 500 €

Aktuálna trhová cena za Bitcoin je 47 870 €. Teraz je situácia na trhu opačná a myslíte si, že cena pôjde smerom nahor a následne narazí na rezistenciu 49 500 €, kde vytvorí lokálne maximum, od ktorého bude následne klesať. Preto zadávate limitný predajný príkaz s cenou 49 500 €. Teraz vám stačí zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať. Na tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Limitný príkaz na predaj CoinMate. Zdroj: CoinMate
Limitný príkaz na predaj CoinMate. Zdroj: CoinMate

Objednávky market

Druhý typ príkazu, vďaka ktorému viete obchodovať na burze, je market. Tieto objednávky pracujú s trhovou aktuálnou cenou, ktorú nemusíte zadávať do príkazu, pretože burza vám ju vyplní sama. Tieto objednávky sú zobchodované okamžite a nie sú zaradené do knihy objednávok, ako tomu bolo v prípade limitných objednávok. Stačí vám zadať iba množstvo kryptomeny, ktorú chcete kúpiť alebo predať.

Market príkaz na predaj a nákup CoinMate. Zdroj: CoinMate
Market príkaz na predaj a nákup CoinMate. Zdroj: CoinMate

Objednávky limit stop

Tretí typ príkazu, ktorý viete aplikovať pri obchodovaní na burze CoinMate, je stop limit. V podstate tu zadávate klasické limitné objednávky, ktoré však vzniknú, až keď cena dosiahne hodnotu stop ceny. Ide teda o kombináciu limitnej objednávky a podmienky stop.

 • Stop – Stop cena je hodnota, ktorú musí cena dosiahnuť nato, aby vznikla limitná objednávka.
 • Price – To je limitná cena, za ktorú sa realizuje nákup alebo predaj.
 • Size – Množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať.

Predtým, ako sa pustíme do jednotlivých príkladov na nákup a predaj, si vysvetlíme pojem Trailing. Trailing posunie stop cenu v nastavenej vzdialenosti od trhu. Ak je aktuálna trhová cena napríklad 100 € a nastavíte koncový predaj na 95 € a trh stúpne, potom sa zodpovedajúcim spôsobom zvýši aj predajná objednávka, pričom vždy zostane 5 € za trhovou cenou. Ak sa potom trh začne pohybovať nadol, potom koncový predajný stop zostane na maxime, ktoré dosiahol.

Príklad na stop limit nákup

 • Trhová cena BTC = 60 000 €
 • Stop cena = 61 000 €
 • Limitná cena = 61 500 €

Aktuálna cena, za ktorú sa Bitcoin obchoduje, je 60 000 €. Plánujete nakupovať o čosi drahšie, ako je aktuálna cena. Myslíte si totižto, že definitívne potvrdenie dlhodobého rastúceho trendu nastane, až keď cena prerazí poslednú rezistenciu 61 000 €. Preto zadáte limit stop príkaz na nákup so stop cenou 61 000 € a limit cenou 61 500 €. Rozdiel medzi stop limit cenou zabezpečuje zvýšenie pravdepodobnosti, že vaša objednávka bude obchodovaná celá. Teraz vám stačí zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať. Na tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Stop limit nákup CoinMate. Zdroj: CoinMate
Stop limit nákup CoinMate. Zdroj: CoinMate

Príklad na stop limit predaj

 • Trhová cena BTC = 60 000 €
 • Stop cena = 58 900 €
 • Limitná cena = 58 500 €

Aktuálna cena, za ktorú sa Bitcoin obchoduje, je 60 000 €. Prvýkrát ste Bitcoin nakúpili za cenu 58 500 €. V súčasnosti ste teda ziskoví, ale chcete sa uistiť, že nebudete stratoví. Preto zadáte limit stop príkaz na predaj so stop cenou 58 900 € a limit cenou 58 500 €. To znamená, že keď Bitcoin spadne na hladinu 58 900 €, tak sa vytvorí predajná limitná objednávka s cenou 58 500 € (cena pri vašom prvom nákupe). To znamená, že najhoršie, ako by ste mohli dopadnúť, je, že by vaše obchody skončili na nule. Teraz vám stačí zadať už len množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať. Na tomto príklade sme použili množstvo 1 BTC.

Stop limit predaj CoinMate. Zdroj: CoinMate
Stop limit predaj CoinMate. Zdroj: CoinMate

Obchodovanie s pákou

Čím sa burza CoinMate značne odlišuje od konkurencie, je to, že tu nie je možnosť obchodovania kryptomien s finančnou pákou. Ide teda hlavne o sprostredkovateľa nákupu a predaja kryptomien. Ak ste teda obchodník, ktorý vyhľadáva obchodovanie s pákou, musíte zvoliť iný druh burzy.

Čo stojí za takýmto rozhodnutím burzy, nevieme, no obchodovanie s finančnou pákou nie je technicky zložitý proces. V každom prípade ide o omnoho rizikovejší druh obchodovania ako na klasickom trhu.

Poplatky na burze CoinMate

Poplatky za obchodovanie sa účtujú rovnako ako u väčšiny konkurencie. Rozdeľujú sa na základe toho, či ste príjemca alebo tvorca obchodu. Tabuľka nižšie zobrazuje rozdelenie štruktúry poplatkov rozdelených podľa toho, či ste príjemca alebo tvorca. Ako vidíte na obrázku, tak tieto sadzby viete znížiť prostredníctvom navyšovania objemu obchodovania za posledných 30 dní.

Poplatky za obchodovanie CoinMate. Zdroj: CoinMate
Poplatky za obchodovanie CoinMate. Zdroj: CoinMate

Príkazy dodávajúce likviditu na trh („tvorca“) majú výhodnejší poplatok ako príkazy odoberajúce likviditu z trhu („taker“).

Poplatky za vklad a výber zobrazuje obrázok nižšie. Pri SEPA prevode v eurách zaplatíte vždy 1 euro bez ohľadu na to, či peniaze vkladáte alebo vyberáte. Ako vidíte, tak pri vklade mnohých kryptomien nezaplatíte žiadny poplatok, no ak plánujete kryptomeny z burzy vyberať, poplatky sa účtujú podľa tabuľky nižšie.

Poplatky za vklad a výber CoinMate. Zdroj: CoinMate
Poplatky za vklad a výber CoinMate. Zdroj: CoinMate

Záver

Burza CoinMate neposkytuje toľko produktov ako mnohé konkurenčné burzy, no napriek tomu je vhodná pre začiatočníkov, ale aj pokročilých obchodníkov. Burza taktiež nepodporuje obchodovanie s pákou, čo môže sklamať mnoho užívateľov. V konečnom dôsledku však môžeme burzu hodnotiť ako dôveryhodnú a bezpečnú.

Pozitívom je, že burza poskytuje aj vklady fiat mien a nie len kryptomien. V rámci histórie kryptomenového trhu je burza pomerne dlhodobo fungujúca. Bezpochyby ďalšou výhodou je preloženie celej burzy v českom jazyku. Na internete nájdete prevažne pozitívne recenzie na túto burzu.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre