Coinbase Pro návod recenzia
Coinbase Pro návod recenzia, zdroj: shutterstock.com/Autor: Grey82

Spoločnosť Coinbase bola založená už v roku 2012, čo je z hľadiska existencie kryptomien jedna z prvých zmenární, ktorá vôbec vznikla. Založil ju Brian Armstrong, ktorý opustil významnú pozíciu v AirBNB. V roku 2012 neexistovala veľká konkurencia na trhu kryptomenových búrz, no práve preto išlo o veľmi riskantný krok. Toto je veľký Coinbase Pro návod a Coinbase Pro recenzia. Dozvieš sa aké ma burza poplatky a ako sa tu obchodujú kryptomeny.

Spočiatku zmenáreň poskytovala iba služby bitcoinových transakcií. V tom čase dokonca väčšina bitcoinových výmen bola realizovaná bez tretej strany. Risk Briana Armstronga sa ale nakoniec oplatil a dnes je Coinbase spolu s burzou Binance najväčšou platformou pre obchodovanie s kryptomenami na svete a rozrastá sa do dnešného dňa.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

Coinbase vs. Coinbase Pro

Coinbase a Coinbase Pro sú dobre známe burzy kryptomien, ktoré vlastní spoločnosť Coinbase Global Inc. Obe vám umožňujú použiť fiat peniaze (napríklad americké doláre alebo eurá) na nákup rôznych mien. Začínajúci investori oceňujú jednoduchosť Coinbasu, zatiaľ čo skúseným používateľom sa páčia pokročilé možnosti, ktoré Coinbase Pro ponúka. Platformy sa líšia možnosťami nákupu a poplatkami.

V tomto návode si predstavíme práve pokročilú burzu Coinbase Pro, jej funkcie a štruktúru poplatkov. Coinbase Pro poskytuje vynikajúce zabezpečenie a jednoduché používanie. Napriek tomu, že Coinbase má vyššie poplatky, je postavený pre ľudí, ktorí s investovaním do kryptomien začínajú. Coinbase Pro naopak, ponúka viac typov transakcií s nižšími poplatkami, ideálne pre aktívnych obchodníkov.

Coinbase Pro je sesterská burza, ktorá poskytuje v porovnaní s Coinbasom značne nižšie poplatky. Práve vďaka nim odporúčame obchodovanie na burze Coinbase Pro. Napriek tomu, že je to platforma určená pre pokročilých obchodníkov, tak je stále jednoduchá na pochopenie. Ukrátení nebudete ani v prípade množstva kryptomien. Dajú sa tu obchodovať mnohé kryptomeny od Bitcoinu až po nízko kapitalizované mince.

Zatiaľ čo Coinbase Pro je určený pre obchodníkov, ktorí realizujú transakcie a objednávky častejšie, klasický Coinbase je skôr zmenárňou. Coinbase totiž zobrazuje iba jednoduchý graf bez možností s ním hlbšie pracovať. Coinbase Pro naopak, poskytuje obchodníkom detailnejšie informácie o danom trhu menového páru. Preto Coinbase Pro môžeme nazvať burzou, ktorá poskytuje obchodovanie s používaním targetov a stoplossov.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

Registrácia na Coinbase Pro

Po rozkliknutí stránky pro.coinbase.com sa dostanete do rozhrania Coinbase Pro. Registrácia na Coinbase Pro sa dá zrealizovať aj na klasickej zmenárni Coinbase. To znamená, že ak sa zaregistrujete buď na Coinbase, alebo Coinbase Pro, tak vám táto registrácia poslúži pre obidve platformy.

Najprv na domovskej stránke v pravom hornom rohu musíte kliknúť na tlačidlo Get started. Zobrazí sa vám okno, kde následne zadáte vaše meno, email a heslo.

Coinbase Pro registrácia účtu. Zdroj: Coinbase Pro
Coinbase Pro registrácia účtu. Zdroj: Coinbase Pro

Coinbase však poskytuje možnosť zárobku v hodnote 10 $ v prípade, že využijete referal link niekoho druhého. To znamená, že keď sa registrujete na Coinbase, dostanete odmenu 10 $ vy aj majiteľ referalu, a to úplne zadarmo. Tieto finančné prostriedky následne viete investovať na burze alebo si ich vybrať.

Uvedené údaje musia byť platné a pravdivé. Súhlasíte totiž s tým, že máte 18 rokov. Ak by ste sa registrovali ako neplnoletý, tak by váš účet následne neprešiel verifikáciou občianskeho preukazu v prípade, že by ste sa overovali cez KYC. KYC je na burze Coinbase nevyhnutnosťou.

Ak stlačíte Create an account, príde vám potvrdzovací email, v ktorom si účet aktivujete. Ďalším krokom po registrácii je dvojfaktorové overenie a KYC verifikácia.

Viac o 2FA a KYC sa dočítate v návode na burzu Coinbase.

Rozhranie platformy Coinbase Pro

Po verifikovaní účtu a nastavení dvojfaktorového overenia môžete začať obchodovať na burze Coinbase Pro. V tejto sekcii si priblížime rozhranie obchodnej platformy podľa nasledujúceho obrázka.

Rozhranie Coinbase Pro. Zdroj: Coinbase Pro
Rozhranie Coinbase Pro. Zdroj: Coinbase Pro
 1. Orders – v tejto sekcii sa nachádza zoznam vašich objednávok.
 2. Portfolios – v tejto sekcii máte na výber zvoliť si vaše portfóliá a sledovať ich vývoj.
 3. Trade history – v tejto časti nájdete históriu obchodov, ktoré sú časovo zoradené.
 4. Price charts – táto sekcia zobrazuje cenový graf na spotovej burze. Nachádzajú sa tu tiež základné nastavenia grafu.
 5. Open orders – v tejto časti sa nachádzajú otvorené objednávky, ktoré ste zrealizovali.
 6. Order book – v tejto sekcii sa nachádza elektronický zoznam predajných a nákupných objednávok usporiadaných podľa cenovej hladiny.
 7. Wallet balance a Order Form – v tejto sekcii nastavujete podmienky na realizáciu obchodu. Wallet balance vám ukazuje stav vašej peňaženky a možnosť vybrať kapitál z peňaženky alebo naopak, zaslať do peňaženky. Order form vám poskytuje možnosť predávať alebo nakupovať kryptomeny.
 8. Zoznam párov – v tejto sekcii máte možnosť rozkliknúť si menový pár, ktorý sa chystáte obchodovať. Menové páry sú obchodované voči EUR, USDT, UST, USDC, BTC, DAI a ETH.

Výber a vklad na Coinbase Pro

Do sekcie výber a vklad sa viete dostať dvoma spôsobmi:

 • Prvý spôsob je, že vojdete do kategórie Wallet Balance vľavo hore. Následne uvidíte možnosť Deposit a Withdraw.
 • Druhá možnosť je, že vstúpite do sekcie Portfolios a v tejto sekcii nájdete rovnakú možnosť.
Vklad a výber. Zdroj: TradingView
Vklad a výber. Zdroj: TradingView
 • Withdraw používate v prípade, že chcete poslať peniaze späť na bankový účet alebo opačne, vybrať kryptomeny a poslať do inej peňaženky.
 • Deposit používate v prípade, že chcete poslať peniaze z bankového účtu na burzu alebo vkladať kryptomeny do peňaženky.
Vklad. Zdroj: Coinbase Pro
Vklad. Zdroj: Coinbase Pro

Po tom, čo zvolíte jednu z možností podľa toho, čo plánujete, tak sa vám otvorí zoznam kryptomien a fiat mien. Ak plánujete vložiť prostriedky cez banku, vyberiete možnosť eurá (EUR). Na druhej strane, ak by ste plánovali vložiť inú kryptomenu, tak vyberiete tú konkrétnu menu a burza následne vygeneruje vašu adresu. To isté sa vám zobrazí aj v prípade, že plánujete kryptomenu vybrať alebo poslať na inú adresu.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

Obchodovanie na Coinbase Pro

Ak chcete obchodovať na platforme burzy Coinbase Pro, tak musíte navštíviť sekciu s názvom Trade. Teraz sa nachádzate na spotovom trhu burzy, čo znamená, že sa tu obchodujú aktuálne trhové ceny. Viete tu taktiež meniť jednotlivé meny medzi sebou, resp. kryptomeny za fiat meny. Na obchodovanie viete využiť jeden z nasledujúcich trhov burzy:

 • Market
 • Limit
 • Stop

Market obchodovanie

Ak zvolíte možnosť Market, tak budete obchodovať so spotovou cenou. Tento trh sa líši od limitných objednávok tým, že viete kryptomeny obchodovať hneď a nemusíte čakať, kým vám objednávku potvrdí druhá strana. Na spotovom trhu sa vaša objednávka spáruje s najvýhodnejšou ponukou protistrany. To platí ako pre nákupné objednávky, tak aj pre predajné. Jediné, čo potrebujete urobiť, je zadať Amount – sumu, za ktorú plánujete kúpiť alebo predať kryptomenu.

Market obchodovanie. Zdroj: Coinbase Pro
Market obchodovanie. Zdroj: Coinbase Pro

Limit obchodovanie

Pri tomto type obchodovania máte na výber aj Limit Price, ktorú je potrebné zadať okrem Amount. Je to cena, za ktorú chcete kryptomenu predávať alebo nakupovať, ale zároveň sa líši od spotovej aktuálnej ceny. Po zadaní limitového príkazu bude vaša objednávka zaradená do order booku. Túto objednávku vidia všetci na trhu a je verejná. Tu je však potrebné počkať, kým sa nájde protistrana, ktorá bude akceptovať vašu ponuku. Následne sa obchod zrealizuje. Limitná objednávka sa môže zrealizovať buď hneď, alebo nikdy. Jediné, na čom záleží, je, že cena sa musí uberať smerom k vašej limitnej cene.

 • Nákupný limitný príkaz – používate ho vtedy, keď chcete kupovať lacnejšie, než je aktuálna spotová cena.
 • Predajný limitný príkaz – používate ho vtedy, keď chcete predávať drahšie, než je aktuálna spotová cena.

Príklad:

 • Trhová cena BTC = 47 870 €
 • Limitný nákup = 46 500 €
 • Limitný predaj = 49 500 €

Predstavme si, že cena Bitcoinu je na hladine 47 870 €. My však predpokladáme, že sa supportná úroveň nachádza na hodnote 46 500 €. Keďže považujeme túto hladinu za odrazovú, tak plánujeme tam nakupovať. Zadáme teda nákupný limitný príkaz na hladine 46 500 €. Potom už len ostáva zvoliť množstvo BTC, ktoré chcete nakúpiť. Na obrázku nižšie je to 1 BTC.

Na druhej strane máme situáciu, keď naopak, očakávame, že cena dosiahne vrchol na hodnote 49 500 €. Preto budeme nastavovať predajný limitný príkaz na hladine 49 500 €. Potom už len ostáva zvoliť množstvo BTC, ktoré chcete predať. Na obrázku nižšie je to 1 BTC.

Stop obchodovanie

Ak si zvolíte možnosť Stop, tak budete v podstate vytvárať limitnú objednávku s podmienkou. Limitná objednávka teda nastane, až keď cena kryptomeny prekročí dopredu zadanú hodnotu.

 • Stop Price – práve na tejto cene sa vytvorí limitný príkaz a zaradí sa do order booku. Stop price je cenová hladina (podmienka), ktorú keď cena prekročí, vytvorí sa limitná objednávka.
 • Limit price – cena, za ktorú sa uskutočňuje nákup, resp. predaj. Ide o takú istú limitnú objednávku, ako sme si vysvetľovali vyššie na limitnom trhu. Teraz však táto limitná objednávka vznikne, keď cena dosiahne Stop cenu.
 • Amount – množstvo kryptomeny, ktorú plánujete nakúpiť alebo predať.

Príklad na stop nákup

 • Stop Price = 31 000 €
 • Amount = 1 BTC
 • Limit Price = 31 500 €

Na trhu sa Bitcoin obchoduje za hodnotu 30 000 € a my chceme nakupovať v prípade, že rastúci trend bude pokračovať. Nie sme ale ochotní zaplatiť za Bitcoin príliš veľa, a preto ak začne prudko stúpať na cene, musíme limitovať cenu, za ktorú zaplatíme.

Trend nakoniec pokračuje smerom nahor ako sme predpokladali a zlomová cena, pri ktorej si myslíme, že BTC začne rásť, je 31 000 €. Na to budeme potrebovať príkaz Stop na nákup. Vďaka tomuto príkazu otvoríme pozíciu. Stop cenu nastavíme teda na hladine 31 000 € a limitnú cenu na hladine 31 500 €. To znamená, že keď BTC dosiahne 31 000 €, tak sa zrealizuje limitná objednávka na nákup za cenu 31 500 €.

Rozdiel medzi stopovou a limitnou cenou je spread. Ten slúži na to, aby sme maximalizovali 100 percentné vyplnenie objednávky. Ak by sa trh príliš rýchlo zvýšil, vaša objednávka by nemusela byť úplne vybavená. Nasledujúci obrázok vizualizuje tento prípad.

Stop nákup. Zdroj: Coinbase Pro
Stop nákup. Zdroj: Coinbase Pro

Príklad na stop predaj

 • Stop Price = 28 900 €
 • Amount = 1 BTC
 • Limit Price = 28 500 €

Teraz si budeme predstavovať opačnú situáciu. BTC už vlastníte a nakúpili ste ho na hladine 28 500 €. Cena medzičasom stúpla na hladinu 30 000 €. Chceme však predísť strate, a preto nastavíte príkaz Stop na predaj Bitcoinu, ak cena náhodou spadne naspäť dole na hladinu vášho vstupu. Nastavíte objednávku so stop cenou na 28 900 € a limit cenu 28 500 € (cena vášho predošlého nákupu). To znamená, že keď cena dosiahne hladinu 28 900 €, vytvorí sa limitný príkaz na predaj BTC na hladine 28 500 €. Nasledujúci obrázok vizualizuje tento prípad.

Stop predaj. Zdroj: Coinbase Pro
Stop predaj. Zdroj: Coinbase Pro

Poplatky na Coinbase Pro

Do sekcie poplatkov sa dostanete po rozkliknutí Orders -> Fees. Coinbase Pro používa na určenie svojich obchodných poplatkov model tvorca/príjemca. Za objednávky poskytujúce likviditu (objednávky tvorcu) sa účtujú iné poplatky ako za objednávky, ktoré čerpajú likviditu (objednávky príjemcu).

Poplatky sa vypočítavajú na základe aktuálnej cenovej úrovne, v ktorej sa nachádzate pri zadaní objednávky, a nie na úrovni, v ktorej by ste sa nachádzali po dokončení obchodu. Keď zadáte objednávku za trhovú cenu, ktorá sa ihneď vyplní, budete považovaní za príjemcu a zaplatíte poplatok od 0,04 % do 0,50 %.

Poplatky trading. Zdroj: Coinbase Pro
Poplatky trading. Zdroj: Coinbase Pro

Keď zadáte objednávku, ktorá sa bezprostredne nezhoduje s existujúcou objednávkou, bude táto objednávka zaradená do knihy objednávok. Ak iný zákazník zadá objednávku, ktorá sa zhoduje s vašou, budete považovaný za tvorcu a zaplatíte poplatok v rozpätí od 0,00 % do 0,50 %.

Pri objednávke stablecoinov zaplatí tvorca a príjemca poplatok 0,00 % a 0,01 % v uvedenom poradí.

Poplatky trading stablecoiny. Zdroj: Coinbase Pro
Poplatky trading stablecoiny. Zdroj: Coinbase Pro

Keď zadáte objednávku, ktorá sa zobchoduje iba čiastočne, zaplatíte za túto časť poplatok ako príjemca. Zostávajúca časť objednávky je zaradená do knihy objednávok a keď sa zobchoduje, považuje sa za objednávku tvorcu.

Záver

Coinbase Pro je online burza, ktorá tak ako každá iná burza, môže čeliť hackerským útokom. Napriek tomu však Coinbase Pro disponuje spičkovou bezpečnosťou a nemá s ňou veľa problémov. Dokonca by sme ju mohli považovať za jednu z najbezpečnejších búrz na svete. Má dokonca licencie v USA a v ďalších štátoch po celom svete, čo mnoho konkurentov nemá. Z tohto hľadiska je burza Coinbase Pro určite dôveryhodná.

Používatelia takmer nikdy nemajú problém s vkladaním alebo vyberaním prostriedkov z burzy. Ak aj nastali nejaké straty, tak burza ich zaplatila z vlastného vrecka. Ak, samozrejme, nešlo vyslovene o chybu používateľa. Na úvod sme si taktiež predstavili históriu burzy, čo len potvrdzuje jej legitimitu a zázemie. Nie je tak prekvapením, že viac ako 50 % kryptokomunity z celého sveta registrovalo svoj účet na tejto burze.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre