bitcoin-analýza

Trh je komplikované prostredie. Tvoria ho milióny jednotlivcov i spoločností a každý sa snaží maximalizovať zisk. V podstate tak všetci hrajú proti všetkým. Cieľom nasledujúceho článku je úvaha o terajších cenových pohyboch. V posledných dňoch je totiž vidieť veľké množstvo likvidácií na obe strany – teda ako long, tak i short pozícií. 

Viac informácií – Halving BTC významne ovplyvní jeho infláciu – Centrálne banky sa ocitnú na druhej koľaji

Open Interest na vzostupe

Asi ťažko možno poprieť, že sa momentálne nachádzame na úrovni, ktorá rozdeľuje mnohých investorov do kryptomien. Časť komunity stále čaká na prepad a druhá časť komunity už vyzerá hranicu 100 tisíc dolárov za BTC (či už reálna je, alebo nie je). A práve to je podľa mňa teraz dôležité vo vzťahu k nedávnemu cenovému vývoju.

V prvom rade je nutné si povedať, že veľmi rýchlo rastie tzv. Open Interest. To sú otvorené pozície. Rast Open Interestu je známkou blížiacej sa volatility na trhu. To znamená, že nás s najväčšou pravdepodobnosťou čakajú masívne pohyby a túto informáciu majú aj mnohí traderi.

Open Interest však nepovie, či volatilita ceny bude skôr smerom hore alebo smerom dolu. A tak tu máme situáciu, kedy veľká časť účastníkov trhu tuší, že je za dverami masívny pohyb, ale nevie sa, na ktorú stranu.

CME (regulovaná BTC futures burza) a Bitmex hlásia vysoký nárast Open Interestu, ako je vidieť na predchádzajúcom obrázku. A tu je potrebné sa pozrieť na to, čo sa v posledných dňoch dialo v rámci likvidácií, a to najmä na Bitmexe.

Žraloky cítia krv

Moja úvaha o poslednom cenovom pohybe, kedy sme svedkami tzv. pull backu, smeruje práve k tomu, že mnohí traderi cítia príležitosť. Obchodovanie na obrovské páky si získalo veľkú pozornosť, a to aj vďaka tomu, že možno „vsádzať“ aj na prepad BTC. Populárni youtuberi prakticky bez výnimky ženú všetkých svojich divákov na vysoko nebezpečné burzy s možnosťou obrovských pák.

Trh je tak naplnený strelcami, ktorí sa snažia zachytiť masívny pohyb, a to ideálne s vysokou pákou. A práve teraz je potrebné pozrieť sa na likvidácie. Na nasledujúcom obrázku uvidíte počet zlikvidovaných pozícií, kedy daný trader príde (na Bitmexe) o celú pozíciu. Za posledných 14 dní tu bolo zlikvidovaných vyše 500 miliónov dolárov v long pozíciách. Zlikvidovaných shortov bolo zase za posledných 14 dní viac ako 130 miliónov dolárov.

Trh sa podľa môjho úsudku momentálne nachádza v stave, kedy naozaj veľa ľudí hľadá rozprávkové zisky. Predovšetkým traderi sa snažia trafiť vzostup a to s pozíciou na veľké páky. A to vedie k tomu, že si na nich ostatní hráči takpovediac pochutnajú.

Ďalším faktorom môže byť moc jednotlivých veľrýb, ktoré budú schopné z krátkodobého hľadiska zraziť cenu. Tie z toho následne môžu profitovať. Trh s BTC je stále maličký, a teda je logické, že majetní hráči budú mať na trhu veľké slovo.

Posledný cenový prepad tak v mojich očiach signalizuje, že na trhu sú ľahké ciele, ktoré sa oplatí obrať o peniaze. Aj preto by som radil všetkým, ktorí nie sú skúsenými tradermi, aby sa od búrz, ako Bitmex, Bybit a ďalších pákových búrz držali radšej ďalej. Veľmi ľahko sa vám môže stať, že prídete o všetko.

Až trh vyženie tých, ktorí nemiestne riskujú, otvorí sa priestor na ďalší postup. A tu osobne relatívne málo pochybujem, že pohyb pôjde smerom nahor. Nie z nejakého fundamentálneho hľadiska. To tu bolo aj v rámci prepadu. Ide proste len o to, že celý priestor začína byť ovládaný býčím naratívom. A hlavné heslo je, že predávať v čase halvingu môže len blázon. Naratívy totiž tvoria veľkú časť ľudského myslenia a to zase tvorí trh.

Čo čítať ďalej:

Video – Bitcoinu sa nedarí preraziť silnú rezistenciu – Bude teda pokračovať v korekcii? A čo altcoiny?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance