Pokiaľ chcete ťažiť kryptomeny, potrebujete dve veci. Prvou je prirodzene zariadenie, ktoré dokáže ťažiť kryptomeny – nejaký miner. Druhou, nemenej dôležitou prísadou, je zdroj elektrickej energie, ktorej je potrebné obrovské množstvo. A to stojí nemalé peniaze. A práve preto vznikajú nelegálne farmy na ťažbu kryptomien, ktoré doslova kradnú elektrickú energiu, aby znížili náklady…
Krádež elektrickej energie
Čínske úrady zadržali takmer 7 000 zariadení na ťažbu kryptomien, ktoré nelegálne spotrebúvajú elektrickú energiu. Informovali o tom miestne spravodajské médiá CCTV 22. decembra.
Zaujíma vás táto téma? Chcete vedieť viac o ťažbe kryptomien? Prečítajte si naše články!
Konfiškácia zariadení na ťažbu kryptomien prišla v rámci inšpekcie do viac ako 70 000 domácností, 3 061 obchodníkov, 1 460 komunít ako aj tovární a dedín v provincii Kaiping v meste Tangshan. Inšpekciu vykonala polícia Tangshan v spolupráci so štátnym odborom elektrickej energie a inými orgánmi, ktoré sa snažia skontrolovať podozrivé používanie elektrickej energie.
Počas vyšetrovania, ktoré sa pôvodne začalo v apríli minulého roka, orgány zabavili 6 890 minerov ASIC a 52 vysokovýkonných transformátorov. Podľa polície krypto ťažiari kradli elektrinu z neďalekej dediny. Polícia tiež uviedla, že ťažobné stroje na Bitcoiny (BTC) boli v prevádzke 24 hodín denne a spotrebúvali elektrickú energiu až 40-krát viac ako bežné domácnosti.
Lov na nelegálne farmy na ťažbu kryptomien
Čína, ktorej mineri ťažia BTC, je v súčasnosti zodpovedná až za 66 % celosvetovej ťažobnej sily, aktívne bojuje proti nezákonnému využívaniu energie na ťažbu kryptomien. V polovici novembra regulačné orgány v autonómnom regióne Vnútorné Mongolsko v Číne sprísnili dohľad nad spoločnosťami zaoberajúcimi sa ťažbou kryptomien, pretože majú v úmysle vyslať inšpekčné jednotky, aby zaistili „vyčistenie” spoločností zameraných na ťažbu kryptomien v regióne.
Niektoré ďalšie jurisdikcie, ako napríklad Abcházsko, tiež zintenzívnili prácu na identifikácii kryptomenových fariem. Vláda oznámila začiatkom decembra, že značne zvýšené zaťaženie elektrických sietí sa zhoršilo vznikom stále rastúceho počtu nelegálnych fariem na ťažbu kryptomien pripojených na miestnu energetickú sieť.
V novembri iránske úrady ponúkli odmenu každému, kto odhalí neoprávnené ťažobné operácie v krajine. Ľudia, ktorí odhaľujú kryptomenové ťažobné farmy, nezákonne využívajúce dotovanú elektrinu, údajne dostanú až 20 % z vrátenej škody.
Ťažký rok pre ťažbu kryptomien
2019 bol najhorší rok pre Bitcoin mining za poslednú pol-dekádu
Čo čítať ďalej?
Ripple (XRP) je totálne na dne – Znamená to koniec alebo nový začiatok?
Zdroj:
cointelegraph.com