Čína používa blockchain a AI k riešeniu súdnych prípadov – za chvíľu vás odsúdi robot

BITmarkets BITmarkets

Podľa informačnej služby Global Times sa technológia blockchain čoraz viac využíva pri riešení súdnych prípadov v Číne.

Na konferencii o ochrane duševného vlastníctva, prezident internetového súdu v Pekingu Zhang Wen údajne povedal, že súd používa technológie ako umelá inteligencia (AI) a blockchain. Tento on-line súd bol založený v septembri 2018 a od tej doby spracoval 14 904 prípadov.

„Zo 41 doteraz ukončených prípadov (pomocou blockchainu) skončilo 40 prípadov mimosúdnou dohodou, pretože dôkazy boli natoľko dôveryhodné, že strany sa už ďalej súdiť nechceli. To podporuje rozvoj sociálnej dôveryhodnosti v krajine.”

– povedal Zhang.

Poznamenal tiež, že súd použil blockchain v 58 prípadoch, aby zhromaždil a poskytol dôkazy.

„Pri súčasnom využívaní umelej inteligencie (ako asistenta pri rozhodovaní) je výkonnosť uprednostňovaná vo vzťahu k presnosti. Ľudský sudca je nakoniec zodpovedný za spravodlivý rozsudok. […] Ale mierime do budúcnosti, v ktorej bude mať možno posledné slovo práve umelá inteligencia (AI).”

– dodal.

Záver

Blockchain môže poslúžiť ako dobrý sluha, môže byť však z neho aj dobrý pán? Že vás odsúdi umelá inteligencia, ktorá si prejde vaše dáta, znie vskutku desivo. Ovšem smer je jasne daný, súdnymi AI radcami to začína a vieme kde to končí…

Čo čítať ďalej?

[Správy] Bitcoin zažil krátkodobý šok – Tetheru hrozia obrovské problémy a ďalšie správy

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.