Čím je krytý Bitcoin a jeho hodnota?

Titulky Čím je kryty Bitcoin a jeho hodnota
Čím je kryty Bitcoin a jeho hodnota, zdroj: shutterstock.com/Thongden Studio
Best Wallet PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Štátne meny po celom svete nie sú okrem dôvery ľudí ničím kryté. A to dokonca ani zlatom či inými drahými kovmi. 90 % všetkých peňazí je virtuálnych a pokiaľ by si dnes všetci išli naraz vybrať svoje úspory, tak banky by nemali čo vyplatiť. Na druhej strane tu máme alternatívne možnosti digitálnych peňazí. Čím je teda krytý Bitcoin a jeho hodnota?

Čim je krytý Bitcoin?

Bitcoin je digitálna mena, ktorá nemá svojho centrálneho vlastníka ani regulátora. Menší vplyv na najznámejšiu kryptomenu majú na lokálnej úrovni niektoré štáty. K dnešnému dňu ale neexistuje žiadne miesto, kde by bol Bitcoin zakázaný. Skôr naopak. Štát El Salvádor dokonca počas minulého roka uzákonil Bitcoin ako legálne platidlo.

Cenový nárast Bitcoinu a stále zvyšujúca sa dôvera ľudí má za následok veľký záujem o kryptomenu, čo sa, prirodzene, prejavuje aj na cene. Bitcoin ako potenciálna alternatívna globálna mena láka investorov hlavne preto, lebo všetko sa na sieti prebieha anonymne a bez zásahov štátov či bank. Dokonca aj samotná štruktúra je dosť originálna na dnešné pomery, a to hlavne pre maximálny počet 21 miliónov mincí, ktoré sa pustia do obehu. Bitcoin síce má malú infláciu v rádoch niekoľkých percent, no do 20 rokov bude takmer nulová, keďže väčšina bitcoinov sa pustí do obehu a nové už nevzniknú.

Aj preto sa dá očakávať, že voči bežným fiat menám, ktoré majú v súčasnosti infláciu siahajúcu až k 20 %, bude dlhodobo rásť. Bitcoin nie je sám osebe krytý ničím. Vznikol v roku 2008, respektíve 2009 ako platidlo pre ľudí, ktorí si ho sami budujú. Jeho hodnota je krytá dôverou ľudí a v nákladoch vynaložených na overenie transakcií.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečo kupovať Bitcoin, keď je „ničím” krytý?

Aj keď Bitcoin nie je ničím krytý, nie je pravda, že jeho cena môže rásť donekonečna a robiť si čo chce. Prípadne ako už bolo spomenuté, mýtus o neregulovanom aktíve s možnosťou neobmedzeného vytvárania mincí je vyvrátený.

Mechanizmus fungovania celej kryptomeny je o dosť sofistikovanejší. Bitcoin je veľmi bezpečný vzhľadom na dlhodobé, pravdepodobne až nekonečné fungovanie (pokiaľ teda nepríde niečo lepšie, alebo samotná sieť neprejde veľkou aktualizáciou). Aby sme mohli používať Bitcoin, prijímať a posielať ho, potrebujeme decentralizovaného overovateľa, ktorým sú všetci takzvaní ťažiari z celého sveta. Tí na seba medzi sebou dohliadajú, aby niekto nemohol sfalšovať transakcie či manipulovať so sieťou, alebo nebodaj vytvárať nové mince z ničoho a bez reálnej hodnoty. Ako odmenu za to dostávajú poplatky od odosielateľov, ktoré sú obvykle za jednu transakciu do hodnoty 1 eura.

Môže ťa zaujímať: Návod ako zarábať a zhodnocovať kryptomeny na burze Binance

Je Bitcoin skutočne bezpečné aktívum?

Bitcoin v porovnaní s väčšinou svetových aktív a bohatstva má veľmi prísne stanovené a regulované podmienky používania. A to od samotného vzniku až po súčasnosť. Bol nastavený tak, aby chránil ľudí pred vysokou infláciou, regulačným vplyvom štátov a znehodnocovaním. Má obmedzené množstvo mincí a vytvoriť falzifikát či manipulovať so sieťou je prakticky nemožné. Pre niektorých ľudí poskytuje anonymný úkryt napríklad pred exekútorom alebo inými negatívnymi vplyvmi. Dokonca v porovnaní s bežnými štátnymi menami, ktoré nie sú rovnako ničím kryté, poskytuje niekoľko vyššie spomenutých výhod. Napríklad ochranu pred infláciou, anonymitu a bezpečnú a jasne stanovenú sieť s pravidlami, ktoré sa nemenia prakticky z mesiaca na mesiac, ako to robia centrálne banky.

Záver

Bitcoin poskytuje určitú ochrana pred infláciou. Samozrejme, na druhej strane má aj nevýhody, ktoré sa iba veľmi pomaly darí vyriešiť, a to vyššie poplatky za používanie a malú priepustnosť transakcií. Preto skôr ako globálna mena môže do budúcnosti Bitcoin slúžiť ako ochrana investícií s potenciálnou možnosťou zhodnotenia. Na rýchle platby, ktoré sú veľmi lacné, sa dá použiť sieť Lighting Network. Tá vie veľmi efektívne použiť naše bitcoiny pre posielanie peňazí takmer zadarmo a rýchlo do niekoľkých sekúnd.

Prečítaj si aj: Ako dlho trvá vyťažiť Bitcoin?

txbKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.