Česká koruna zase padá a môžeme im to závidieť – Škodí nám teraz euro?

1

Viete ako zarobiť 4-5% mesačne?

Zúčastnite sa nášho webináru:

Na začiatku roka česká koruna dosiahla 8-ročné maximum voči euru. Jedno euro sa vo februári vymieňalo za rekordných 24,7 kč. To sa však behom jedného mesiaca zmenilo a v marci do už bolo 28 kč. Naposledy sme niečo podobné videli v roku 2015. Potom sa však situácia stabilizovala. Česká ekonomika dostala boost. Výrobky z Česka sú teraz v eurozóne lacnejšie a krajina začala viac exportovať. Česi však ostali o viac než 10% chudobnejší.

V priebehu leta česká koruna posilňovala a dostala sa až na úroveň 26 kč za euro. Potom však opäť prišla otočka a momentálne sa už vraciame na marcové hodnoty. To by niekto mohol považovať za problém, no pre Čechov je to v skutočnosti výhodné.

EURCZK
EURCZK

Iste, oproti eurozóne sú zase o 5% chudobnejší. Čo na tom ale záleží? Ceny na domácom trhu sa nijak zvlášť nehýbu. Hlavne čo sa týka potravín, toaleťáku a pod. A takmer nikto teraz nechodí do zahraničia. Priemerného Čecha sa teda pohyby kurzu netýkajú.

Česko zvláda krízu dobre aj vďaka vlastnej mene

Priemernej Českej firmy však áno. Exportovať do zahraničia je vďaka lacnej korune opäť jednoduchšie. Česko je skvelý príklad krajiny, ktorá učebnicovo zvláda ekonomickú krízu. Počas ťažkého obdobia by mala vláda robiť všetko preto, aby podporila domáce firmy. Devalvácia meny uľahčuje export a zvyšovanie vládnych výdavkov spolu s tlačením peňazí  podporí ekonomiku.

Boli by sme na tom so slovenskou korunou lepšie?

Slovensko má v tomto ohľade obmedzené možnosti. Kvôli euru sme v mnohom odkázaní na Európsku Úniu. A euro bohužiaľ, v tejto kríze skôr posilňuje. Voči doláru zvýšilo svoju hodnotu o cca 15%. Eurozóna to teda s exportom do zvyšku sveta nemá ľahké.

EURUSD
EURUSD

Na druhej strane, ECB v posledných mesiacoch predstavila štedré stimulačné balíčky, ktoré pomôžu aj našej ekonomike. Bohužiaľ, my Slováci nedokážeme efektívne čerpať eurofondy. S nakopávaním ekonomiky zvyšovaním vládnych výdavkov teda naša ekonomika tiež veľmi nemôže počítať.

Boli by sme na tom bez eura lepšie? Ťažko povedať. Euro má svoje výhody, ale aj nevýhody. Takto sme súčasťou veľkého ekonomického celku. Jednoducho dokážeme obchodovať s ďalšími krajinami eurozóny. A naša ekonomika je závislá na exporte.

Aký je teda záver tohto článku? Nuž.. buďme radi za euro. Ale aj Čechom máme čo závidieť. V tejto kríze opäť raz ukazujú svoju silu.

Ako v tridsiatke odísť do dôchodku? Predstavujeme FIRE movement

Ako generácia mileniálov dospieva a z detí ktoré sa narodili v roku 2000 sa stávajú dospelí, vznikajú nové zaujímavé hnutia, ktoré menia pohľad ľudí na život. Jedným z tých najzaujímavejších je FIRE movement. Komunita mladých, ale aj starších sofistikovaných dospelých, ktorým sa nechce pracovať do sedemdesiatky a chcú si užiť voľno keď sú v najlepších rokoch.


FIRE = Financial Independence and Retiring Early
(finančná nezávislosť a skorý odchod do dôchodku)


Čítať ďalej:

Ako v tridsiatke odísť do dôchodku? Predstavujeme FIRE movement

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Xo obchodnik

Na padnutej korune ste predsa našli nejaké pozitívum…ale robiť z tejto meny akoževýhodu? Mne dodávateľ tovaru z CZ účtuje v EUR podľa kurzu (fix je CZK cenník) a on sám nakupuje v USD. Dostal teda dvojnásobnú facku. Poľské firmy nám zase účtujú v EUR a EUR majú ako fix v cenniku – tam sa už dávno naučili, že EURO sa oplatí, nie brat ZLOTÝ, ktorý počas roka tiez lieta. Ďalšie komplikácie sú prevody a poplatky mimo EUR, preto si PL a CZ firmy robia druhé účty na našu menu. V skratke prechod na EURO nám v praxi obchodníci z okolia… Čítať ďalej