Vzhľadom k pandémii koronavírusu, ktorá negatívne ovplyvnila vari všetky oblasti ekonomiky a ľudského života, je veľmi podivné, že americký trh s bývaním vyzerá až nečakane naživo.
Lenže nič nemusí byť také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá…
Realitná maklérska spoločnosť Redfin zverejnila tento týždeň niektoré zaujímavé dáta o trhu s nehnuteľnosťami. Mnohí očakávali, že v dôsledku vypuknutia pandémie koronavírusu a rastúcim obávam z ďalšieho vývoja ekonomiky, sa dopyt po novom bývaní rapídne zníži. Lenže to sa nestalo a počet záujemcov sa naopak, rapídne zvýšil.
Zázrak z USA – Prečo je Amazon počas ekonomickej krízy na historickom maxime?
Všetko vlastne vyzerá normálne
Na trhu s nehnuteľnosťami je aktuálne veľmi živo. Máme tu jar, počasie je príjemné, záhrady kvitnú, mnohí očakávajú prírastok do rodiny… no proste idylka. Za týchto podmienok ani ten najsmrteľnejší vírus nemôže nič zmeniť na fakte, že v tomto ročnom období vyzerajú domy jednoducho lepšie, než kedykoľvek predtým. Neohrození záujemcovia o kúpu cestujú, hľadajú a prejavujú svoj záujem. S čím ale nepočítali je fakt, že sú nútení o nehnuteľnosť tvrdo bojovať a čeliť ponukám ďalších záujemcov.
Ponuka neexistuje
Ten hlavný dôvod je naporúdzi, na trhu jednoducho nie je dostatok domov a ich ponuka sa stále stenčuje. Mnohí predávajúci sa rozhodli s predajom počkať „na lepší čas”. Finančné inštitúcie odviedli skvelú prácu, keď dokázali presvedčiť ľudí, že rok 2021 bude lepší. Tak prečo predávať hneď…? Navyše sú v tomto očakávaní podporovaní aj tweetmi prezidenta Donalda Trumpa, ktorý očakáva výbuch ekonomickej aktivity po znovuotvorení americkej ekonomiky.
Zlato a akcie vs. kryptomeny – Ako to bude s Bitcoinom v tejto kríze?
„Biele golieriky” majú prednosť
Jednou z najsmutnejších vecí na tejto pandémii je spôsob, akým ovplyvnila životy Američanov s najnižšími príjmami. V 40 percentách domácností, ktorých ročný príjem je nižší ako 40 000 dolárov, minimálne jeden zo živiteľov prišiel o prácu. Žiadna iná trieda (s vyššími príjmami) na tom nie je horšie. To znamená, že domácnosti, ktoré sú najviac ovplyvnené koronavírusom, sú de facto z trhu s nehnuteľnosťami vonku.
Naopak, pracovníci „v bielych golierikoch” pocítili dôsledky COVID-19 výrazne menej a nenechali sa vírusom odradiť v hľadaní nového domova. To dokazujú aj výsledky hľadania Google, keď frekvencia vyhľadávania frázy „ako kúpiť dom” je na 12-mesačnom maxime.
Vládne stimuly
Vari najviac znepokojivým aspektom súčasného prehriateho trhu s nehnuteľnosťami je fakt, že je tlačený dočasnými vládnymi stimulmi, ktoré však začínajú zlyhávať. Vláda sa zúfalo snaží vzbudiť u svojich občanov pocit, že je všetko v poriadku a zabrániť im v precitnutí, aká hrozná hospodárska situácia v skutočnosti je. Ich prirodzená reakcia – zníženie výdavkov – by vyvolala ešte väčšie ekonomické turbulencie.
Môže vás zaujímať: Skvelý týždeň pre akcie! Sledujte s nami okrádanie celého sveta v priamom prenose
Záver
Tento stav v určitom okamihu skončí. Búrka ešte neudrela plnou silou, ale senátor Mitch Mcconnell už robí všetko pre to, aby obmedzil a nakoniec úplne zrušil dávky v nezamestnanosti. Až potom sa dozvieme, aká silná ekonomika USA (a tiež trh s bývaním) vlastne je.
Záver
Bohatí na kríze zarábajú, chudobní zase chudobnejú. Je to svinstvo, no berme to ako príležitosť. Finančný systém, ktorý nám vládne, je na pokraji krachu. Nikdy v histórii sa totiž (dlhodobo) netlačilo toľko dolárov, ako dnes. A FED v tom plánuje pokračovať! Viď jeho výrok – Máme nekonečne veľa peňazí!
Ak chcete vedieť, ako funguje mechanizmus, ktorý zabezpečuje presun hodnoty od chudobných k bohatým, prečítajte si prvý diel nášho nového seriálu – Takto bohatí zarábajú na kríze – Okrádajú nás, pretože nerozumieme systému
A ako to vyzerá v praxi? To na dočítate v druhej časti:
Zdroj:
www.ccn.com
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek Dintar.