Zlato je jednou z najlepších foriem investovania počas vysokej inflácie, ktorá trápi predovšetkým rozvinuté ekonomiky v priebehu posledného roka. Podľa správy News Bitcoin ho okrem súkromných investorov vo veľkou nakupujú aj centrálne banky. Do svojich rezerv pridali až 230 ton zlata, čo predstavuje nárast až 176 % v porovnaní s prvým kvartálom 2022.
Dôvera v zlato rastie
Podľa správy World Gold Council (WGC), ktorá disponuje globálnou štatistikou zlata, centrálne banky neustále nakupujú zlato a nevedia sa ho nabažiť. Na tento trend sme upozornili už skôr, keď cena zlata ešte len smerovala na nové historické maximum. Dňa 4. mája ale bolo prekonané a na istú chvíľu podľa údajov TradingView cena zlata dosahovala trhovú hodnotu 2 079 dolárov.
Nákupy boli vedené predovšetkým Singapurským menovým úradom, ktorý nahromadil 69 ton a zvýšil zásoby na 222 ton. Dosiahli najvyššie medzikvartálne nákupy vyjadrené v percentách (45 %). V absolútnych číslach viedla Čína, ktorá nahromadila 120 ton a rozšírila zásoby na 2 068 ton.
Čína okrem akumulácie zvýšila aj produkciu zlata. Podľa správ Čínskej asociácie zlata, ktorú citovala čínska tlačová agentúra Xinhua, bolo v roku 2022 vyprodukovaných v krajine 372 ton zlata.
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Banky v tom majú jasno
Zdá sa, že centrálne banky majú jasno v otázke zlata a považujú ho za jednu z najlepších investícií. Preto sa na tomto trende môžu zviesť aj malí obchodníci a investori. Drahý kov získal najviac bezprostredne po krachu bánk v marci, no jeho rastúci trend je prítomný od novembra, odkedy cena vytvorila zhodnotenie až takmer 25 %.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Je pravdepodobné, že cena zlata bude pokračovať v cenovom náraste aj z krátkodobého hľadiska, keďže trh neindikuje prehriatu fázu ako naposledy, keď sa cena nachádzala na tejto úrovni. Okrem toho v neistých časoch so zachovaným dopytom niet pochýb o tom, že drahé kovy budú v roku 2023 ziskové.
Mohlo by ťa zaujímať: Digitálna mena krytá zlatom? Takto znie nový návrh zákona