Americkí veritelia sú v ohrození – systém schováva insolventné banky

Ekonomika USA má veľký problém
USA má veľký problém. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/Elnur
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Banky v USA zažívajú najhoršie časy od krízy v roku 2008 a následky ich krachov budú viditeľné aj najbližšie obdobie. Podľa správy Finbold, hrozí mnohým americkým veriteľom platobná neschopnosť.

Banky ohrozujú solventnosť veriteľov

Analytici z Hoover Institution tvrdia, kríza zasiahla údajne až 200 veriteľov. V bankovom systéme číha niekoľko potenciálnych insolventných bánk, povedal Amit Seru, profesor financií na Stanfordskej univerzite. Tieto banky sú umelo stimulované zo strany Americkej centrálnej banky (FED), ktorá drží nažive zombie spoločnosti, ktoré už sú dávno finančne nezdravé.

Tempo akým krachujú veľké americké banky je extrémne. Len za 2 mesiace sme boli svedkami troch zo štyroch najväčších bankrotov bánk v histórii USA. Je ale potrebné brať na vedomie, že porovnávanie absolútnych čísel limituje hodnota peňazí a inflácia. Počas krízy v roku 2008 bola totiž hodnota peňazí omnoho vyššia ako je dnes. Napriek tomu je tempo krachovania bánk alarmujúce.

Riziko recesie v USA

Riziko recesie v USA. Zdroj: Deutsche Bank

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Odlišná kríza ako v roku 2008

Skrachované banky údajne nie sú prekvapením, keďže mali veľké nedostatky v súvahách. Pozornosť sa presunula na banku PacWest Bancorp, ktorej akcie sa od februára prepadli až o 90 %. Banka vstúpila do rozhovorov s potenciálnymi partnermi a investormi s cieľom preskúmať strategické možnosti.

Stovky amerických bánk v súčasnosti vykazuje obrovské nerealizované straty. Americká centrálna banka odhalila, že až 722 bánk drží nerealizované straty nad 50 % kapitálu. Vznikajú navyše obavy, že krach bánk spôsobí lavínu recesie. Otázkou zostáva, či sa podobná situácia preklopí aj na európsky trh. Ak sa totiž banková kríza preleje do západoeurópskych štátov, v priamom ohrození bude aj Slovensko.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zatiaľ nie je žiadny dôvod na paniku, keďže bankový sektor je na Slovensku stabilný. Slovenské banky dokonca dosahujú veľmi stabilné zisky a dokonca majú jedny z najlepších výkonov v celej EÚ.

Aj keď mnohí analytici porovnávajú súčasnú krízu s rokom 2008, je potrebné pamätať na fakt, že každá kríza je odlišná a jedinečná. Vlády a banky prijali po roku 2008 také opatrenia, aby sa situácia nezopakovala. To ale neznamená, že nemôže vzniknúť iná kríza, na ktorú banky neboli pripravené.

Mohlo by ťa zaujímať: Svetová ekonomika má nový problém: Okrem bankovej krízy hrozí aj úverová

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.