Čína zvyšuje produkciu zlata – dosiahne cena historické maximum?

Novinky Čína a zlato
Čína a zlato. Zdroj: shutterstock.com/Mr. thanyathep/oekka.k
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čína počas prvého štvrťroka 2023 zvýšila produkciu zlata a podarilo sa jej dostať na úroveň z čias pred pandémiou. Podľa správy News Bitcoin, krajina počas posledných 5 mesiacov postupne zlato akumulovala a nakupovala. Ako sa medzitým vyvíja trhová cena drahého kovu?

Čína oživila produkciu zlata

Podľa správ Čínskej asociácie zlata, ktorú citovala čínska tlačová agentúra Xinhua, bolo v roku 2022 vyprodukovaných v krajine 372 ton zlata. Čína je považovaná za najväčšieho producenta zlata na svete, no súčasné hodnoty zatiaľ nie sú porovnateľné s rokom 2016, kedy sa produkcia vyšplhala až na rekordnú úroveň 453,5 ton.

Podľa údajov z TradingView sa cena zlata obchoduje v čase písania článku na úrovni 2 014 dolárov. Delia ju iba 3 % od dosiahnutia nového historického maxima 2 075 dolárov z augusta 2020.

V auguste 2020 bola inflácia v eurozóne takmer nulová, zatiaľ čo dnes sa nachádza na úrovni 6,90 %. Zjednodušene povedané, zlato by muselo od ceny 2 075 dolárov narásť o ďalších 6,90 % (cena 2 215 dolárov) a až vtedy by sme mohli uvažovať nad novým historickým maximom. Rovnakú analýzu by sme mohli aplikovať na akúkoľvek regionálnu infláciu od augusta 2020. Cena zlata totiž nie je to isté ako jeho hodnota.

Zlato čoskoro prekoná nové maximum

Zlato čoskoro prekoná nové maximum. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dôvody, prečo zlato bude rásť

Zlato rapídne narástlo bezprostredne po krachu amerických bánk v marci, no aj napriek tomu od novembra dosiahlo zhodnotenie 24,50 %. Dôvera v tento drahý kov je dlhodobo vysoká a pokiaľ bude dopyt zachovaný, cena bude rásť. Okrem maloobchodníkov zlato nakupujú aj banky a veľkí investori.

Čína naakumulovala vyše 100 ton zlata v priebehu posledných 5 mesiacov a celkové rezervy zvýšila na 2 068 ton. Po Turecku ide o druhého najväčšieho nakupujúceho na svete. Okrem dopytu existujú aj ďalšie dôvody, prečo cena zlata môže z dlhodobého hľadiska rásť.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Jedným z hlavných dôvodov je stále vysoká inflácia, počas ktorej slúži zlato ako ochrana. Okrem toho obavy z recesie spôsobujú prelievanie kapitálu do trhu s drahými kovmi. Ako ďalšie dôvody by sme mohli určiť vysoké úrokové sadzby a bankovú krízu, ktorá sa nedávno prejavila aj vo First Republic Bank.

Mohlo by ťa zaujímať: Zlato atakuje historické maximum: toto je hlavný dôvod, prečo môže cena rapídne stúpnuť

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.