Ceny energií po extrémnom náraste v roku 2022 už nejakú dobu klesajú, no z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že budú opäť rásť, ako sa uvádza v správe od denníka Pravda. Domácnosti budú znášať zvýšené náklady a musia začať šetriť. Otázkou ale zostáva z čoho, keďže úspory Slovákov sú v súčasnosti v kritickom bode.
Slováci nemajú z čoho šetriť
Vláda sa snaží pomáhať sociálne slabým rodinám prostredníctvom príspevkov na bývanie a dávok v hmotnej núdzi. To ale nebude stačiť ako kompenzácia na budúci rast cien za plyn, teplo a elektrinu. Preto je potrebné, aby Slováci začali šetriť. Otázka ale znie, z čoho.
Úspory sa Slovákom takmer minuli a dosiahli kritickú úroveň. Po zrušení lockdownu ľudia začali utrácať a pomaly znižovali svoje nahromadené rezervy. Pokles úspor spôsobili aj zvýšené životné náklady a znehodnotenie peňazí, ktoré spôsobila vysoká inflácia. Požičiavanie cudzích peňazí sa predražilo a preto sa mnoho domácností musí spoliehať na vlastný príjem.
Ceny energií budú pokračovať v raste
V budúcom roku 2024 cena elektriny medziročne narastie o približne 7,5 % a v roku 2025 až o 12 %. Medzitým ceny plynu sa v budúcom roku zvýši o približne 25,1 % a v roku 2025 o 6,8 %. Cena tepla sa bude taktiež nasledujúce dva roky zvyšovať a to až o 18,1 % a 4,9 %.
Už skôr sme vás informovali, že mnohé slovenské domácnosti nezvládajú ustáť vysoké ceny energií. V Európe boli podľa The Economist dokonca vysoké ceny energií príčinou úmrtia až 68 000 ľudí. Aj keď ceny energií klesajú už niekoľko mesiacov, stále sú extrémne vysoké a veľmi nestabilné, povedal predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.
Pred budúcim zvyšovaním cien, nie len v oblasti energií, varovala aj šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Povedala, že je predčasné si myslieť, že inflácia v eurozóne dosiahla svoj vrchol.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Ceny potravín sú ďalším problémom
Jednou z problematických oblastí je aj sektor potravín, ktorý dodnes aj na Slovensku dosahuje extrémne vysokú infláciu. Ak sa viac zaujímate o to, ako s vysokými cenami potravín bojujú jednotlivé členské štáty, odporúčame prečítať článok Ako môže Slovensko poraziť extrémne vysoké ceny potravín?
Mohlo by ťa zaujímať: Európu údajne čaká nedostatok energie. Pripravme sa na najhoršie